یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۸

توسط کتابداران قمی در دهه اول اردیبهشت ماه صورت پذیرفت؛

اجرای طرح های خلاقانه در کتابخانه های عمومی استان قم

شعرخوانی درمهدکودک.jpg

کتابداران استان قم در دومین ماه بهار و در دهه اول اردیبهشت؛ طرح های خلاقانه ای را در کتابخانه های عمومی با هدف تشویق افراد به حضور در کتابخانه و ترغیب به مطالعه اجرا کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم؛ کتابداران بخش کودک و نوجوان کتابخانه عمومی الزهرا(س) با هدف جذب اعضاء و تشویق به مطالعه، برنامه های فرهنگی و هنری متنوعی را با ارائه طرح های خلاقانه اجرا کرد.

کارگاه آموزش نقاشی و کاردستی در دومین ماه بهار به میزبانی کتابخانه الزهرا (س)

در دومین ماه از فصل بهار،کارگاه آموزش نقاشی ویژه کودکان تشکیل شد. در این کارگاه اعضا با استفاده از بوم نقاشی، قوه تخیل و خلاقیت های ذهنی، نقاشی های زیبایی را همراه با ساخت کاردستی های متنوع به تصویر کشیدند. همچنین ساده ترین اشکال هندسی و تصویرسازی نیز با دستها و انگشت ها آموزش داده شد.

در کارگاه کاردستی نیز، با ابزاری همانند مقوا، قیچی، چسب و کاغذ رنگی، ساخت صفحات برجسته و ساخت «کبوتر» به کودکان آموزش داده شد. هدف از این کارگاه آموزش کاردستی با اوریگامی تقویت هر دو نیم کره مغز، قدرت تجسم، افزایش صبر و تحمل و ... است.

طراحی درخت «دانش کتابخوانان» در کتابخانه عمومی الزهرا(س)

همچنین کتابداران این کتابخانه با طراحی درختی با عنوان «دانش کتابخوانان»، اسامی اعضای فعال در حوزه کتاب را همراه با عناوین کتب خوانده شده، بر روی برگ درخت و میوه های آن، به رشته تحریر درمی آورند و به افرادی که بیشترین کتاب را خوانده اند و به بالاترین برگ و شاخه و ... رسیده باشند؛ ستاره ای به عنوان امتیاز اختصاص می دهند و سرانجام نیز عکس کتابخوانان برتر در بالاترین نقطه درخت نصب می شود.

زنگ بازی، شادی، سرگرمی و هیجان در کتابخانه الزهرا (س)

با تهیه کارت اعداد مهدوی و در راستای آشنایی کودکان و نوجوانان با مباحث مهدویت، با ایجاد روش هایی متنوع و مختلف، زنگ بازی به صورت گروهی و مسابقه ای برگزار شد. در این بازی، محتوا و موضوعات مهدوی که با اعداد ارتباط مستقیم و غیرمستقیم دارند با هدف شناخت کودکان از امام زمان(عج) آموزش داده شد.

در دومین زنگ بازی و سرگرمی نیز، با استفاده از ابزاری همچون (مکعب سوما،روپک)، ساخت اشکال هندسی مختلفی در قالب حیوانات و اشیا آموزش داده شد. در ادامه کودکان با وسایل بازی ساخته شده، به بازی با یکدیگر پرداختند که این امر موجی از شادی  و سرگرمی را برای کودکان به همراه داشت.

در ادامه کودکان  با اسباب بازی های ارسالی نهاد، بازی های متنوعی را انجام دادند. در پایان این بازی پرهیجان، به برگزیدگان و برندگان جوایزی به رسم یادبود اهدا شد.

جمع خوانی و قصه گویی  اعضا کتابخانه الزهرا (س)

در این نشست، که به مناسبت های ملی و مذهبی برپا می شود؛ از کتاب های «انوار مجموعه زندگانی چهارده معصوم» نوشته­ ی مهدی وحیدی صدر؛ «تشنه لبان» نوشته ­ی حمید گروگان؛ «مجموعه عیدهای اسلامی» نوشته مجید ملامحمدی جمع خوانی شد. سپس با بهره مندی از کارت های قصه گویی، از داستان «زندگی حضرت ادریس(ع) و غیبت پیامبران» قصه خوانی شد.

برگزاری سومین نشست کتاب خوان مدرسه ای در مدرسه پسرانه امامت به همت کتابداران کتابخانه الزهرا(س)

 در این نشست ۶ نفر از علاقمندان به مطالعه، به معرفی کتاب های خود به شرح زیر با محوریت زندگانی امام حسین(ع) پرداختند:

رضا صفا با معرفی کتاب «بزرگ مردان با وفا » نوشته فاطمه وفایی؛ محسن احسانی با معرفی کتاب «حضرت سکینه» نوشته ابوالفضل هادی منش؛ حسین قاضی با معرفی کتاب «فراموشان واقعه کربلا» نوشته داوود غفار زادگان؛ ابوالفضل بختیاری با معرفی کتاب «فاطمه کبری سلام الله دختر امام حسین (ع)» نوشته ابوالفضل هادی منش؛ علیرضا حسینی با معرفی کتاب «زندگی چهارده معصوم علیهم السلام » نوشته محمد غزالی فرد؛ محمدمهدی خانچرلی با معرفی کتاب «امام حسین (ع )»  نوشته عاطفه محمدعلی؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

اجرای نمایش با حضور اعضای کتابخانه الزهرا (س)

همچنین با هدف توشیق به مطالعه، کتاب «زندگانی امام حسین (ع)» نوشته هاشم رسولی محلاتی، به صورت نمایشی جذاب توسط گروه نمایش در کتابخانه اجرا شد که این نمایش به رخدادهای زمان تولد حسین بن علی(ع) با بهره مندی از زبان هنر و معرفی کتاب می پردازدکه همین امر باعث آشنایی کودکان با رویدادهای زمان معصومین به ویژه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) می شود.

نشست کتابخوان در کتابخانه عمومی علامه امینی

در نشست کتاب خوان ۷ نفر از اعضاء کتابخانه علامه امینی به معرفی کتاب به شرح زیر پرداختند:

فاطمه کاوی با معرفی کتاب «کاکل قرمزی وسط کتاب خواندن پدرش می پرد» نوشته دیوید ازرا استاین؛ نرگس بیرامی با معرفی کتاب «شهر دروغگویان» نوشته لیان تنر؛ معصومه علی با معرفی کتاب «طنزهای شیرین طنزالربیع» بازنویسی مجید شفیعی؛ نازنین زهرا طوماری با معرفی کتاب «جوجه اردک زشت« نوشته خانه ادبیات؛ معصومه شوندی با معرفی کتاب «شنل قرمزی و چند داستان دیگر» نوشته یاکوب و ویلهلم گریم؛ الهه جعفریان با معرفی کتاب «سنگ صبور» نوشته محمدرضا یوسفی؛ مبینا سرمدی با معرفی کتاب «خاله ریزه گنج پیدا می‌کند» نوشته الف پروپسن؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

نشست ‌های جمع‌خوانی به میزبانی کتابخانه علامه امینی

در این نشست آقایی به مناسبت اعیاد خجسته شعبانیه؛ ضمن برپایی آیین جشن و شادی؛ از کتاب های «۱۰ قصه‌ی عاشورایی برای بچه‌ها» نوشته‌ی فریبا کلهر؛ «مجموعه قصه‌های شیرین از زندگی معصومین علیهم‌السلام»، نوشته‌ی مسلم ناصری؛ «داستان‌های زیبای مولوی: فیل در تاریکی» نوشته‌ی پرویز امینی خوانش کرد. در ادامه اعضا به جمع خوانی و همخوانی از کتاب ها پرداختند.

بلندخوانی و قصه گویی گروهی از طرح کتاب کتاب خوان اردیبهشت ماه با حضور اعضای کتابخانه علامه امینی

همچنین توسط زهرا آقایی مسئول بخش کودک و نوجوان از کتاب «داستان‌های موموشی» نوشته‌ی کلر ژوبرت از کتاب های طرح کتاب خوان ماه به صورت گروهی بلندخوانی و قصه گویی شد.

برگزاری کارگاه اوریگامی، مسابقه کاردستی و نقاشی به مناسبت روز جهانی زمین پاک در کتابخانه علامه امینی

 بتول آصفری از دیگر کتابداران پویای کتابخانه، همزمان با روز جهانی زمین پاک، مسابقه کاردستی و نقاشی را با محوریت «زمین پاک بسازیم»، ویژه کودکان و نوجوانان برگزار کرد. در پایان این مسابقه، از برترین آثار، نمایشگاهی برپا شد و اسامی برندگان در معرض دید عموم قرار گرفت.

دراین کارگاه آموزشی، زهرا آقایی، اوریگامی با موضوع «قو»را با کمک ابزار ی همانند: کاغذ رنگی به کودکان آموزش داد.

برگزاری نمایش عروسکی توسط گروه نمایش کتابخانه علامه امینی

همچنین، نمایش عروسکی با بهره مندی از کتاب «گاو نادان و شیر ترسو»، از «مجموعه داستان‌های کلیله و دمنه» نوشته‌ ی ابوالفضل هادی ‌منش توسط گروه نمایش کتابخانه اجرا شد که مورد استقبال افراد نیز قرار گرفت.  یادآور می شود این نمایش عروسکی در قالب نمایشنامه و با استفاده از عروسکهای انگشتی و دستی، صورت پذیرفت.

نشست قصه گویی و آموزش کاردستی توسط کتابدار کتابخانه مریم

حکیمه عابدینی از کتابداران پویای کتابخانه مریم از کتاب «شنگال» نوشته کیومکلیر قصه گویی کرد وی همچنین در راستای افزایش خلاقیت و ایجاد ابتکار و نوآوری در کودکان از کتاب «اوریگامی» نوشته روح الله گیوه چیان، ساخت کاردستی را آموزش داد.

زنگ  اسباب بازی  و قصه گویی همراه با جشن اعیاد شعبانیه در کتابخانه مریم

زهره محمدی مسئول کتابخانه با نواختن زنگ اسباب بازی، کودکان را با کارکرد اسباب بازی های مختلف آشنا کرد و در باره اشکال و رنگ های آنها و همچنین اندازه و وزن اسباب بازی ها برای این گروه سنی توضیحاتی را ارئه کرد. وی سپس به ویژگی هر اسباب بازی برای مقاطع سنی مختلف پرداخت.  

محمدی اظهار داشت: این زنگ با حضور مادران کودکان عضو کتابخانه نواخته شد و پس از توضیحات کامل و آموزش استفاده صحیح از وسایل بازی، ابزارهای بازی در اختیار کودکان قرار گرفت و مادران با استفاده از وسایل بازی برای کودکانشان قصه گویی کردند.

وی گفت: پس از پایان زنگ، سمانه جمشیدی از کتابداران این کتابخانه، به قصه خوانی از کتاب «امام سجاد علیه السلام» جلد ششم از «مجموعه کتاب چهادرده معصوم» نوشته نجمه سادات هاشمی به مناسبت ماه شعبانیه پرداخت.

نمایشگاه کتاب با موضوع اعیاد شعبانیه به میزبانی کتابخانه مریم

همچنین به مناسبت اعیاد شعبانیه؛ ۷۰ نسخه کتاب با موضوع زندگی نامه امام حسین علیه السلام، حضرت ابوالفضل علیه السلام و امام سجاد و امام زمان علیهم السلام و فضیلت و اعمال ماه شعبان المعظم در معرض دید مخاطبان قرار گرفت که با استقبال مراجعه کنندگان و امانت بیشتر کتب روبرو شد.

کارگاه داستان نویسی و معرفی کتاب در کتابخانه مریم

کارگاه داستان نویسی نیز، به مربیگری فاطمه نفری نویسنده برتر کشوری و با حضور شماری از علاقمندان تشکیل شد. در این کارگاه، وی به شیوه درست مطالعه و تمرکز بر روی مطالب و متن کتاب اشاره کرد و افزود: افرادی که علاقمند به داستان نویسی هستند باید کتابخوانی هدفمند باشند.

این نویسنده و مربی گفت: اگر هنرجویان نوجوان و جوان به نوشتن موضوعات فانتزی یا تاریخی گرایش دارند باید تفکر و اندیشه و سیر مطالعاتی خود را در این زمینه سوق دهند و نسبت به این امر فعال باشند. وی افزود: بررسی و دقت در جزئیات آثار نویسندگان جهان، در خط دهی و هدایت داستان نویسان بسیار تاثیرگذار است؛ علاوه بر اینکه آثار نویسندگان ایرانی همچون محمدرضا بایرامی، ما را با شیوۀ نوشتاری آشنا می کنند و در آینده تاثیر آن را در قلم و نوشته های خود می بینیم.

نفری در ادامه، به معرفی کتاب های «برکت» نوشته ابراهیم اکبری دیزگاه؛ «وقت معلوم» نوشته مهدی کفاش؛ «سنگی که نیفتاد» نوشته محمدعلی رکنی؛ «خاطرات عزت شاهی (تاریخ شفاهی)» نوشته محسن کاظمی؛ «وقتی که عمه خورشید مرد» نوشته منیژه آرمین؛ پرداخت و بخش های برگزیده آنها را برای شرکت کنندگان خواند. در پایان اعضا نیز ضمن خوانش داستان های خود، آنها را به بوته نقد و بررسی گذاشتند.

 نشست کتاب خوان مدرسه ای  توسط کتابداران کتابخانه مریم

در نشست کتاب خوان مدرسه ای، هفت نفر از دانش آموزان به معرفی کتاب‌های خوانده‌شده خود به شرح زیر پرداختند:

فروزان قربانی با معرفی کتاب «کی قباد» نوشته‌ م.آزاد؛ زهرا حسینی با معرفی کتاب «خرس باکلاه خرس بی کلاه» نوشته جعفر ابراهیمی نصر؛ سمیه حسینی با معرفی کتاب «مرد ساده دل و دیگ سحرآمیز» نوشته‌ باربارا بارتن هوپز؛ کوثر مرادی با معرفی کتاب «با کار گروهی می توانیم مشکلات را حل کنیم» نوشته‌ مرضیه قربانعلی بیگ؛ زهرا عارفی با معرفی کتاب «گنجشک و پنبه دانه» نوشته‌ رضا رهگذر؛ نرگس ابراهیمی با معرفی کتاب «مرغ های دانشمند» نوشته‌ مهروش طهوری؛ حدیث تقی زاده با معرفی کتاب «گیسو کمند» نوشته‌ سارا ملانسکی تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

 

نشست کتاب خوان در کتابخانه مریم

در نشست کتابخانه ای، شش نفر از اعضای فعال به معرفی کتاب‌های خوانده‌شده خود به شرح زیر پرداختند:

آمنه موسوی با معرفی کتاب «روزی که عمه خورشید مرد» نوشته‌ منیژه آرمین؛ لیلا فتاحی با معرفی کتاب «علی از زبان علی» نوشته محمد محمدیان؛ محدثه طاهری مهر با معرفی کتاب «از به» نوشته‌ رضا امیرخانی؛ حلیمه احمدی با معرفی کتاب «چگونه کتاب بخوانیم» نوشته‌ مورتیمر؛ نیره حکیمی با معرفی کتاب «حجره پریا» نوشته‌ محمدرضا حدادپور؛ فهیمه شاکری مهر با معرفی کتاب «رهش » نوشته‌ رضا امیرخانی تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

مسابقه کتابخوانی و نمایشگاه موضوعی کتاب در کتابخانه ریحانه النبی

 معصومه عابدینی از کتابداران پویای کتابخانه ریحانه النبی، نمایشگاه موضوعی کتاب را به مناسبت اعیاد شعبانیه و همچنین مسابقه کتابخوانی «نسیم ظهور» برگرفته از کتاب «جوان امام زمانت را بشناس» نوشته حجت سلیمانی شاهرودی را با هدف ترویج فرهنگ اهل بیت، آشنایی با معصومین و افزایش سرانه مطالعه برگزارکرد. وی گفت: نتایج مسابقه در روزهای نخستین ماه مبارک رمضان اعلام می شود.

کارگاه داستان نویسی به میزبانی کتابخانه ریحانه النبی

در نخستین جلسه کارگاه داستان نویسی، سمیه عالمی نویسنده و مربی این کارگاه به ادبیات کهن فارسی و گسترش زبان فارسی و سبک ها و نثرهای ادبی شعرا و نویسندگان نامی و پرآوازه ایران همچون، سعدی، فردوسی، حافظ و مولانا در حفظ زبان شیرین پارسی اشاره کرد و بخش هایی از اشعار این شعرای مشهور را با هنرجویان نوجوان هم خوانی کرد. وی سپس گفت: برای نوشتن شعر و داستان باید کتابهای زیادی خوانده شود تا یک نویسنده موفق و حرفه ای شویم. در پایان نویسندگان جوان ضمن خوانش داستان های خود، آن ها را به بوته نقد و بررسی گذاشتند.


نخستین نشست کتاب خوان در مدرسه دخترانه شهید فرقانی به همت کتابدار کتابخانه ریحانه النبی

در این نشست ۷ نفر از دانش آموزان به معرفی کتاب پرداختند، اسامی بدین شرح می باشد:

معصومه رضوانی با معرفی کتاب «تن تن و سند باد» نوشته محمد میرکیانی؛ فاطمه زارعی با معرفی کتاب «مثل ماه شب چهاره» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی؛ ریحانه ناطقی با معرفی کتاب «زنگ مدرسه ما» نوشته طیبه قدوسی؛ زهرا هاشمی با معرفی کتاب «ماه پاره» نوشته مسلم ناصری؛ نیایش میرزایی با معرفی کتاب «آفتاب خانه ی ما» نوشته مجید ملا محمدی؛ هاجر حسینی با معرفی کتاب «اسیری و عروسی: فرازی اززندگی نرجس خاتون» نوشته زهرا زواریان؛ مبینا ملا زاده با معرفی کتاب «کودکان گمشده» نوشته محمود پوروهاب؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

نخستین نشست کتاب خوان در کتابخانه ریحانه النبی

در این نشست ۶ نفر از اعضاء به معرفی کتاب پرداختند، اسامی بدین شرح می باشد:

سمانه امینی با معرفی کتاب «۶۱ داستان گلچین» نوشته اسمعیل شاهرودی؛ ریحانه صدقی با معرفی کتاب «فضولی های یواشکی»  نوشته بارباراپارک؛ فاطمه عمادی با معرفی کتاب «به هم رسیدن در میانسی» نوشته مهدی کرد فیروزجایی؛ نفیسه لطف آبادی با معرفی کتاب «زندگانی حضرت ابوالفضل العباس» نوشته رضا دشتی؛ فاطمه فرج الهی با معرفی کتاب «سوار سوم» نوشته محمد کاظم مزینانی ؛ مهدیه حیدری با معرفی کتاب «حیات پاکان» نوشته مهدی محدثی؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

کارگاه آموزشی کاردستی به میزبانی کتابخانه ریحانه النبی


در این کارگاه، کتابداران خلاق کتابخانه ریحانه النبی، به آموزش ساخت کاردستی و ارویگامی پرداختند؛ علاوه بر اینکه همزمان مسابقه ای را در همین راستا در بین هنرمندانطراحی کردند که در پایان ضمن برپایی برترین آثار به برگزیدگان نیز جوایزی به رسم یادبود اهدا شد.

نشست کتاب خوان ویژه نوجوانان در کتابخانه یادگار امام (ره)

در این نشست ۶ نفر از علاقمندان به معرفی کتاب های خوانده شده ی خود به شرح زیر پرداختند:

امیرعلی مرادی با معرفی کتاب "چتر گمشده " نوشته الئنور استنس؛ زهرا پورعیسی با معرفی کتاب " لنا لیسی و روزهای پر دردسر " نوشته فرانسیس الن؛ امیر حسین احسانی با معرفی کتاب "جزیره گنج "نوشته رابرت لویی استیونس؛ سماء شبیری با معرفی کتاب "از طرف آبری با عشق" نوشته سوزان لافلور؛ سید حسین باغی زاده کتاب "فرزند کردستان" نوشته ناصر آملی؛ محمدحسین خانی کتاب" در جستجوی گنج " نوشته  نوربرت فون فرانکنشتاین؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

در پایان برنامه، زینب کرمی مسئول کتابخانه تازه های کتاب از انتشارات پرتفال را در حوزه کودک و نوجوان معرفی کرد. وی هدف از این کار را معرفی تازه های نشر و نو رسیده ها به اعضای کتابخانه با هدف امانت دهی کتب ناشناخته و ارتقا کتابخوانی عنوان کرد و افزود: کتاب ها نباید در قفسه ها و به دور از چشم مراجعه کنندگان باشد بلکه باید همواره در دسترس مخاطبان قرار بگیرد.

نشست قصه گویی و آموزش استفاده از ابزار اسباب بازی با حضور کودکان توسط مسئول کتابخانه یادگار امام (ره)

کرمی همچنین با راه اندازی کارگاه آموزش کار با اسباب بازی و چگونگی استفاده از آن، از ایجاد تسهیلات لازم و ارسال بازیهای فکری و سرگرمی در سال جدید به کتابخانه خبر داد. در ادامه  فاطمه غلامپور از اعضای پویای کتابخانه، از کتاب «گردنبند گل گلی» نوشته مجتبی بنایی قصه گویی کرد.

در ادامه کرمی از کودکان خواست تا بخشی از داستان و یا چکیده آن را با هدف مشارکت و گوش دادن  فعال که از مهارتهای ارتباط میان فردی می باشد را بیان کنند. شعرخوانی، اهدای کتاب، اجرای برنامه های شاد و طنز و .... برای این گروه سنی از دیگر برنامه های جانبی این کتابخانه بود.

کارگاه آموزش نقاشی ویژه کودکان به میزبانی کتابخانه نرگس

 نخستین جلسه این کارگاه به مربیگری فاطمه قرنلی، با موضوع نقاشی آزاد و با هدف بررسی مهارت های کودکان در نوآوری و دقت در جزئیات دنیای پیرامون خود تشکیل شد. در این کارگاه آموزشی، کودکان با اشکال هندسی مختلف و رنگ های اصلی و ترکیبی آشنا شدند. سپس به تصویرسازی و نقاشی از موضوعات مورد علاقه خود اقدام کردند.

در ادامه، با معرفی چهار فصل سال، این گروه سنی، یک روز بارانی و بهاری را همراه با چهره زیبا و مهربان مادر به تصویر کشیدند.

مسابقه جمله نویسی با (جمله ای به امام زمانم) توسط اعضا کتابخانه نرگس

این مسابقه، ویژه بانوان جوان و بزرگسال با محوریت امام زمان (عج) طراحی شد که در آن اعضا دلنوشته های خود را در قالب جملاتی کوتاه و بلند و با نثری زیبا و روان در تابلوی «من و کتاب»، به حضرت ولیعصر(عج) تقدیم کردند. گفتنی است در آخر ماه شعبان و بر اساس قرعه کشی به برگزیدگان این مراسم جوایزی به رسم یادبود اهدا خواهد شد.

بازدید دانش آموزان مدرسه تقوا و امام حسن مجتبی از کتابخانه نرگس

همچنین مسئولین و دانش آموزان مدرسه «تقوا» و دبستان «امام حسن مجتبی(ع) از کتابخانه نرگس بازدید کردند. در این بازدید کودکان با خدمات کتابخانه همچون امانت کتاب، بخش کودک و ... آشنا شدند. در ادامه، روان خوانی، درست خوانی و شعرخوانی همراه با مسابقه نقاشی و رنگ آمیزی با محوریت «نیمه شعبان» برگزارشد که در پایان به بهترین آثار جوایزی به رسم یادبود اهدا گردید.

طرح امانت برون کتابخانه ای کتب توسط کتابدار کتابخانه شهدای قم در مراکز پیش دبستانی و مهدکودک

نفیسه نصیری از کتابداران پویای کتابخانه شهدا، با حضور در مهد کودک و پیش دبستانی «گلستان» به قصه گویی و شعرخوانی پرداخت.  نصیری در این دیدار؛ از کتاب «کتی خودش غذا می خورد» نوشته تاکه ای شی تارو قصه گویی کرد. در این قصه گویی کودکان با آداب خوردن و آشامیدن آشنا شدند و آن را به صورت نمایشی جذاب و خلاقانه اجرا کردند که بسیار مورد استقبال نیز قرار گرفت.

گفتنی است امانت ۵۰ عنوان کتاب به کودکان و خردسالان در موضوعات مختلف از دیگر برنامه های فرهنگی این کتابخانه بود.

معرفی و بررسی کتاب «زایو» به میزبانی کتابخانه شهدای قم

 در این نشست، کتاب «زایو» نوشته مصطفی رضایی با حضور حسین مهرانی مسئول کتابخانه و شماری از اعضاء و کتابداران معرفی و بررسی شد. نصیری ضمن معرفی این کتاب، کتاب به ترسیم زوایای مختلف آن و زبان رمان توسط نویسنده و دیگر عناصر داستانی پرداخت.

 در ادامه مهرانی این اثر را بسیار شگرف عنوان کرد و افزود: کتاب «زایو» در واقع ترسیم آینده جمهوری اسلامی است که پیشرف های علمی و ... ایران و نفوذ آن در جهان اسلام و دنیای غرب را  به خوبی برای نسل جوان و نوجوان بیان می کند.

 در پایان اعضا نقطه نظرات و دیدگاه های خود را در باره این رمان جذاب و پرمخاطب ارائه کردند.

دومین نشست کتاب خوان همراه با نمایشگاه کتاب و ... در کتابخانه روستایی شهدای صرم

در این نشست ۷ نفر از اعضا به کعرفی کتاب های خوانده شده به شرح زیر پرداختند:

زهرا ذاب با معرفی کتاب «شازده کوچولو» نوشته آنتوان دوسنت اگزوپری؛ فاطمه معیل با معرفی کتاب  «گردن بند طلا» نوشته ابوالفضل هادی منش؛ زهرا شیخ هادی با معرفی کتاب «داستان های موموشی» نوشته کلر ژوبرت؛ نرگس صفری  با معرفی کتاب «شنگال » نوشته کیومکلیر؛ هستی ملایری با معرفی کتاب «بمان حکیمه»  نوشته فریبا کلهر؛ فاطمه سادات عقلمند با معرفی کتاب «حرف های ماه» نوشته مرتضی دانشمند؛  فاطمه سلیمانی با معرفی کتاب «بانویی به اسم ملیکه» نوشته فریبا کلهر؛  تجربیات مطالعاتی خود را باد یگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند .

پس از این نشست، به پیشنهاد لیلا حقانی صرمی، کتاب «شنگال» نوشته کیومکلیر توسط اعضای کودک جمع خوانی شد. گفتنی است برپایی جشن اعیاد شعبانیه و شعرخوانی و مولودی خوانی، برگزاری مسابقه «مهدی بیا در انتظاریم» نمایشگاه کتاب با عنوان «آفتاب عالم تاب» از دیگر برنامه های فرهنگی این کتابخانه بود.