سه‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۲

به همت کتابداران کتابخانه شهدای قم؛

جشنواره کتابخوانی رضوی در مجموعه بزرگ «دنیای کتاب قم» برگزار شد

معرفی منابع کودک جشنواره رضوی.jpg

به همت کتابداران کتابخانه عمومی شهدای قم، هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در مجموعه بزرگ «دنیای کتاب» با حضور کودکان، نوجوانان و خانواده ها و نویسندگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، در ادامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم و کتابفروشی «دنیای کتاب» و به همت کتابداران کتابخانه عمومی شهدای قم، هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در مجموعه بزرگ «دنیای کتاب» با حضور  مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، مسلم ناصری و زینب علیزاده از نویسندگان کتاب کودک و نوجوان و شماری از علاقمندان سوم تیرماه در مجتمع تجاری صفاییه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین امیرعطاءاله جباری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم با حضور در جمع خانواده ها و نویسندگان کودک به تشریح جشنواره رضوی و اهداف مقدس آن و شیوه شرکت در مسابقه پرداخت و از مدیران دنیای کتاب برای همکاری در برگزاری هشتمین مسابقه جشنواره رضوی در بزرگ ترین کتابفروشی استان قم تشکر کرد.

در این مجموعه بزرگ و فرهنگی که هر هفته میزبان نویسندگان مطرح استانی و کشوری است، نفیسه نصیری از کتابداران پویای کتابخانه شهدای قم به شعرخوانی از کتاب «مهمان خراسان» پرداخت و مفاهیم و معانی این اشعار زیبا را به همراه تصاویر متنوع آن برای کودکان توضیح داد و در ادامه کودکان بر اساس خلاقیت ها و استعدادهای ذهنی خود به نقاشی از اشعار خوانده شده و شعرهای مورد علاقه خود پرداختند.

نصیری همچنین در صحبت با خانواده ها از آنان دعوت کرد در این مسابقه باشکوه و ملی شرکت کنند تا هر چه بیشتر با زندگی علی بن موسی الرضا (ع) و حضرت معصومه(س) آشنا شوند و با کتاب، این یار مهربان انس بگیرند.

ندا کلهرنژاد از دیگر کتابداران فعال کتابخانه شهدا، با حضور در بزرگترین فروشگاه کتاب استان قم (دنیای کتاب) از کتاب «مژده گل» نوشته محمود پوروهاب قصه خوانی کرد. وی با خوانش داستان های این کتاب، کودکان را تشویق به شرکت در بخش پویش مجازی کرد.

این کتابدار برای آشنایی هر چه بیشتر کودکان با کتاب ها، منابع را در اختیار آنان قرار داد و از آنان خواست پس از ۱۵ دقیقه مطالعه همراه با تمرکز و دقت، یکی از داستان های کتاب را برای دوستانشان بازگو کنند.

وی در ادامه گفت: کودکان از این شیوه جذاب بسیار استقبال کردند و همین موضوع باعث ایجاد رقابت و اعتماد به نفس در کودکان شد.

کلهرنژاد همچنین برای ایجاد تنوع و شادی و نشاط در بین کودکان به اجرای نمایش خلاق بر اساس داستان های کتاب پرداخت و از کودکان خواست تا با ابزار اولیه و ساخت وسایل دست ساز یکی از داستان ها را به صورت نمایشی اجرا و نظر خود را در باره آن بیان کنند.

گفتنی است، مجموعه «دنیای کتاب»، بزرگترین فروشگاه کتاب استان قم در فضایی به وسعت ۱۲۷۰ متر مربع در مجتمع تجاری صفائیه، یکی از شلوغ ترین و پر ترددترین خیابان های شهر قم تأسیس شده که با توجه به وجود بارگاه کریمه اهل بیت(س) و حضور زائرین، با ارائه بیش از هزار عنوان کتاب در موضوعات مختلف از ناشران داخلی و خارجی، با هدف شناخت فرهنگ و تمدن غنی ایرانی و اسلامی خدمت رسانی می کند. یکی از جذاب ترین بخش های این مجموعه «تالار کودک» است که با دکوراسیون ساده و در عین حال مدرن با ظرفیت ده هزار جلد کتاب، در اختیار کودکان و خانواده ها قرار دارد. همزمان با برگزاری هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی، مربیان، کتابداران و مشاوران کودک و نوجوان در روزهای یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه به ارائه مشاوره و تبلیغات و اطلاع رسانی به خانواده ها برای شرکت در این مسابقه پرداختند. برگزاری کارگاه نقاشی، قصه گویی و شعرخوانی و معرفی کتاب های جشنواره به والدین و دیگر مراجعه کنندگان از جمله اقدامات فرهنگی این برنامه بود.