دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸

حضور دانش آموزان در مهمانی کتاب و کتابخانه(۸)

برگزاری بیش از ۹۰۰ برنامه فرهنگی برای دانش آموزان خراسان جنوبی

فعالیت های کتابداران خراسان جنوبی در مدارس استان در سال 1397 (1)

کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، ۹۱۱ فعالیت متنوع فرهنگی را از ابتدای سال ۹۷ با همکاری مدارس سطح استان انجام دادند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، به همت کتابداران کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، ۹۱۱ فعالیت متنوع فرهنگی از ابتدای سال ۹۷ با همکاری مدارس سطح استان انجام شد. ۵۵ نشست کتاب خوان مدرسه ای، ۳۵۷ نشست جمع خوانی، ۱۷۱ نشست قصه گویی، ۱۳۵ مسابقه کتابخوانی مکتوب، ۴۱ مسابقه نویسندگی، ۱۵۲ مسابقه نقاشی، نمایش عروسکی و کلاس های آموزشی مختلف از جمله برنامه های انجام شده توسط کتابخانه های عمومی استان با همکاری مدارس است. برخی از برنامه های برگزار شده در شهرستان های خراسان جنوبی را در ادامه می خوانید.


نشست کتاب خوان مدرسه ای شهرستان بشرویه به همت کتابخانه ملا عبدالله بشروی
در راستای ترویج برنامه های خواندن، نشست کتاب خوان مدرسه ای شهرستان بشرویه به همت کتابخانه ملاعبدالله بشروی  در دبیرستان دخترانه کیانی زاده برگزار شد.
در این نشست، پنج کتاب از سری کتاب های کتابخوان ماه شد که عبارتند از: کتاب «برج قحطی» نوشته هادی حکیمیان، نشر مؤسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب/ ارائه توسط: مهدیه سلمانی صفا پیشه (عضو کتابخانه)، «اشکانه» نوشته ابراهیم حسن بیگی، انتشارات قدیانی/ ارائه توسط: مریم عبدی (عضو کتابخانه) «یادگاران کتاب خرازی» نوشته فاطمه غفاری، انتشارات روایت فتح/ ارائه توسط: فاطمه عابدی (عضو کتابخانه)، «لالایی برای دختر مرده» نوشته محمدرضا شاه آبادی، نشر افق/ ارائه توسط: مهناز تازه بهار (عضو کتابخانه) و «زایو» نوشته مصطفی رضایی، نشر کتابستان معرفت/ ارائه توسط: مریم کیانی (رئیس ادراه کتابخانه های عمومی شهرستان بشرویه).


نشست جمع خوانی و قصه گویی در مدرسه ابتدایی شهید مرادی فردوس
در این نشست ملیحه اسدی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس به معرفی کتاب «پیامبر(ص) و قصه هایش» نوشته غلامرضا حیدری ابهری و معرفی و جمع خوانی کتاب «شنگال» نوشته کیو مکلیر، از سری کتابهای کتابخوان فروردین پرداخت.
نویسنده در کتاب «شنگال» به تفاوت‌های فردی و توانایی‌های منحصر به فرد افراد ارج می نهد و وجود تفاوت‌ها را به عنوان یک نقطه قوت در یک گروه یا جامعه معرفی می‌کند. این کتاب به کودکان به ویژه کودکانی که متفاوت هستند، اعتماد به نفس می‌دهد. این کتاب، نخستین کتاب کیو مکلیر برای کودکان است که آن را برای گرامی‌داشت زادروز نخستین فرزندش نوشته است. از این نویسنده، کتاب دیگری به نام «ویرجینیا گرگ می‌شود» نیز به فارسی منتشر شده است.


نشست قصه گویی و نمایش خلاق عروسکی از دو کتاب «من نبودم دستم بود» و «روزی روزگاری» در طرح «پویش کتاب»
«طرح پویش کتاب» طرحی است موفق و مورد استقبال معلمان و دانش آموزان که در راستای «طرح با هم بخوانیم» و جهت اشاعه فرهنگ کتابخوانی در مدارس ابتدایی آغاز شده است. در این طرح رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس، کتابداران و کتابیاران در مدارس ابتدایی سطح شهر حضور یافته و به اجرای برنامه هایی مرتبط با کتابخوانی همچون معرفی و جمع خوانی کتاب، قصه گویی و اجرای نمایش خلاق، کتاب سازی، تصویر سازی و ساخت کاردستی از کتاب و نشست های کتابخوان و ... می پردازند.


حضور کتابداران کتابخانه محمدتقی کریم پور در مراسم صبحگاه دبستان دخترانه میقات
همزمان با اعیاد شعبانیه، مراسم صبحگاه در مدرسه دخترانه میقات با حضور دانش آموزان این مدرسه و همکاران کتابخانه محمدتقی کریم پور برگزار شد.
در این مراسم، کتابداران کتابخانه محمدتقی کریم پور ضمن معرفی کتابخانه، پیرامون موضوع کتابخوانی و اهمیت مطالعه کتاب های غیردرسی (مانند داستان، شعر و ...) برای دانش آموزان سخنرانی کردند و از علاقمندان دعوت به عمل آمد تا به کتابخانه مراجعه کنند. سپس از نمایشگاه دست سازه های دانش آموزان بازدید شد و در کلاس های پایه اول و دوم، قصه گویی و شعرخوانی به مناسبت نیمه شعبان انجام شد. طبق هماهنگی های انجام شده با مدیر دبستان، رتبه های برتر هر پایه به صورت رایگان، عضو کتابخانه شدند.


جشن بزرگداشت روز فردوسی با حضور دانش آموزان دبستان میر تونی به همت کتابخانه علامه شیخ مفید و گروه شاهنامه خوانی کودک
در این برنامه، ابتدا فاطمه صالح نیا، کتابدار کتابخانه علامه شیخ مفید به معرفی شخصیت و کتب حکیم فردوسی پرداخت و سپس «شاهنامه»، شاهکار ادبیات حماسی ایران و برخی از داستان های آن به ویژه «هفت خوان رستم» به دانش آموزان معرفی شد.
گفتنی است، گروه شاهنامه خوانی کودکان، بر اساس کتب موجود از فروردین ماه سال جاری به تمرینات هفتگی نمایش هفت خوان رستم پرداخته است. معرفی دو کتاب «فردوسی» و «داستان هایی از شاهنامه» توسط کتابدار کتابخانه پایان بخش این برنامه بود.


کلاس های آموزشی روانخوانی قرآن کریم در کتابخانه انسیه کامیاب روستای دوست آباد
کتابخانه انسیه کامیاب روستای دوست آباد در ایام تابستان، در قالب طرح اوقات فراغت و با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان سرایان، دوره آموزشی روانخوانی قرآن کریم برای کودکان و نوجوانان را برگزار کرد.
مدرس این دوره که حیدر مالکی، کتابدار کتابخانه انسیه کامیاب روستای دوست آباد، با اشاره به علاقه و اشتیاق کودکان و نوجوانان روستا به شرکت در جلسات این دوره گفت: بچه های روستا در شرایطی که در انجام کارهای دامداری کمک حال خانواده خود هستند، در زمان مقرر در کتابخانه حاضر می شدند تا در جلسه آموزش روانخوانی قرآن کریم شرکت کنند. این گونه جلسات برای کودکان و نوجوانان روستایی که امکانات کافی در اختیار ندارند و در عین حال استعداد و توانایی فوق العاده ای دارند، بسیار ضروری است.


برپایی اردوی فرهنگی تفریحی با حضور نوجوانان عضو کتابخانه عمومی شهید شریف نیا
در این اردوی یک روزه که با حضور اعضای نوجوان و فعال این کتابخانه و در اطراف روستای تاریخی اسفندیار برگزار شد، ضمن تشویق نوجوانان به مطالعه و تجلیل از آنان، شرکت کنندگان به اجرای بازی های بومی و محلی شاد پرداختند.


کلاس آموزش اوریگامی در بخش کودک کتابخانه
کلاس آموزش اوریگامی با هدف ایجاد  علاقه به فعالیت های هنری شهریور ماه ۹۷ در کتابخانه برگزار شد.
در جلسه اول این کلاس، ضمن شرح مفهوم اوریگامی، تاریخچه و فواید آن برای کودکان، مجموعه ۶ جلدی اوریگامی شامل اوریگامی برای کودکان، اوریگامی حیوانات، اوریگامی گل ها، میوه ها و سبزیجات، اوریگامی حیوانات دریایی، اوریگامی لباس و اوریگامی ساده، نوشته روح الله گیوه چی معرفی شد و در هر جلسه با استفاده از این کتاب ها طرح های دلخواه کودکان آموزش داده شد.


اجرای طرح کوله کتاب توسط کتابخانه امام خمینی(ره) سرایان در مهد کودک فاطمه الزهرا(س)
در طرح کوله کتابِ اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سرایان، کتابدار کتابخانه امام خمینی (ره) ضمن حضور در مهدکودک فاطمه الزهرا(س) این شهرستان ۵۰ نسخه کتاب از بخش کودک کتابخانه، به مهدکودک می برد. این کتاب ها به مدت یک هفته به کودکان امانت داده می شود و پس از آن، کتاب ها توسط کتابدار جمع آوری شده و با کتاب های دیگری تعویض می شود. این طرح از نیمه دوم مهر ماه به طور آزمایشی در مهدکودک فاطمه الزهرا(س) سرایان در حال انجام است. همچنین بلند خوانی، از برنامه های جانبی طرح کوله کتاب، طی دو هفته گذشته انجام شده است.

برگزاری کلاس درسی پایه ششم مدرسه پسرانه شهید اسماعیلی در کتابخانه شهید علی انصاری همراه با قصه گویی
از ابتدای مهرما ۹۷ به همت مدرسه شهید اسماعیلی شهر آیسک، هر هفته یک جلسه از کلاس آموزشی پایه ششم این مدرسه در کتابخانه شهید علی انصاری شهر آیَسک برگزار می شود.
بدین ترتیب دانش آموزان، ضمن آموختن مطالب درسی، از منابع مرتبط با درسشان که در کتابخانه موجود است نیز استفاده کرده و در برنامه قصه گویی کتابخانه شرکت می کنند. تاکنون در این جلسات هفتگی، از کتاب های «۹۰ افسانه برای نوجوانان» نوشته عبدالصالح پاک و «مثل ها و قصه هایشان» نوشته مصطفی رحماندوست قصه گویی شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 5 =