یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۱

حال خوش خواندن (۲)

محمد حاتمی: کتابخانه عمومی محفل‌ پرورش فکر و اندیشه سالم است

«حمد حاتمي

محمد حاتمی با ابراز خرسندی از اقدامات مؤثر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ترویج کتابخوانی،‌ پرورش فکر و اندیشه سالم را زمینه ساز کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارتقای سطح فرهنگ کشور دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد حاتمی، بازیگر سینما و تلویزیون و کارگردان تئاتر با اشاره به اقدامات نهاد کتابخانه‌ها در زمینه ترویج فرهنگ مطالعه در کشور اظهار داشت: دوستی با کتاب و تشویق و ترغیب مردم به کتابخوانی، حتی تنها برای دو ساعت در هفته، بسیاری از مشکلات جامعه را رفع می کند. نهاد کتابخانه های عمومی کشور اقدامات اثرگذاری در این حوزه انجام داده است اما همچنان نیاز است که سایر سازمان ها نیز در ترویج فرهنگ مطالعه همکاری کنند.

وی ادامه داد: ایجاد کتابخانه‌هایی که در آن ها علاوه بر امانت کتاب، امکان آموزش فرهنگ صحیح فردی و اجتماعی میسر باشد، نیاز هر جامعه ای است. اگر قرار است مردم به صورت اجتماعی در کشور، شهر و یا حتی دهکده‌ای زندگی کنند، به تعالیمی نیاز دارند تا بتوانند در کنار یکدیگر با آرامش زندگی کرده و بر ارتقای سطح دانش و فرهنگ اجتماعی یکدیگر تاثیرگذار باشند. این امر تنها از طریق آشتی با کتابخانه‌ها میسر است.

حاتمی بیان کرد: متولیان امور فرهنگی باید فضایی در کشور ایجاد کنند تا مردم برای رفتن به کتابخانه‌ها تشویق شوند نه اینکه کتاب‌ها را در خانه‌هایشان بخوانند و هم کتاب را در خانه اسیر کنند و هم خودشان را؛ باید یاد بگیریم که در کنار یکدیگر قرار بگیریم و مطالعه کنیم و این فرهنگ را اشاعه دهیم. این امر بسیار ضروری است و می‌بایست متولیان این امور از شیوه های موثری برای جذب افراد به کتابخانه‌ها استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: اگر خانواده ها به سمت کتابخانه‌ها گرایش داشته باشند، هر فرد از اعضای خانواده بسته به سن و سطح آگاهی خود می‌تواند از کتابخانه‌ها اندوخته‌ای داشته باشد. بنابراین اینکه نهاد کتابخانه‌ها با برگزاری کلاس‌های روان شناسی و مشاوره، برای آوردن خانواده‌ها به کتابخانه‌ها تلاش می‌کند، کاری بسیار موثر و ارزشمند است.

این کارگردان کتابخانه‌ها را محملی برای پرورش اندیشه سالم دانست و گفت: در واقع در سال‌های گذشته کتابخانه‌ها نه تنها فضایی برای مطالعه، که محملی برای پرورش تفکر صحیح بودند. در واقع نقش کتابخانه ها در پرورش تفکر، همچون اهمیت نور خورشید برای زمین‌های کشاورزی، مهم، اثرگذار و تعیین‌کننده است.

وی افزود: کتابخانه های عمومی به عنوان محفل‌های پرورش فکر و اندیشه سالم، می‌توانند باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی شوند و سطح فرهنگ کشور و جامعه را افزایش دهند.

حاتمی با بیان تجربیات خود از حضور در کتابخانه‌ عمومی بیان کرد: تمام دوران نوجوانی من در کتابخانه‌ها گذشت. هر روز بیش از پنج ساعت از زمان خود را در کتابخانه‌ها می‌گذراندم و گاهی در کنار مطالعه کتاب‌ در کتابخانه، مشغول یادگیری حرفه‌های مختلف مانند موسیقی، بازیگری و نویسندگی در بستر کتابخانه می‌شدم. گاه بلافاصله بعد از مدرسه به کتابخانه می‌رفتم و در حدود ۸ ساعت از روز خود را در کتابخانه می‌گذراندم.

وی ادامه داد: هرچه امروز دارم را مدیون کتابخانه‌ها هستم؛ بودن در کتابخانه‌ها تنها به خواندن کتاب محدود نیست. امور فرهنگی و هنری ارزشمندی همچون کلاس های آموزشی و جلسات مشاوره در کتابخانه‌ها جاری است. تمام بهره امروز من از هنر و فرهنگ، مربوط به دوران نوجوانی و حضور در کتابخانه است. در واقع شخصیت من در کتابخانه شکل گرفت، پرورش یافت و امروز به ثمر رسید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 1 =