یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۴

استاندار گیلان در آیین تجلیل از کتابداران و حامیان کتاب مطرح کرد؛

ضرورت ترویج فرهنگ مطالعه با ابزار نوین از سوی کتابداران

مراسم تجلیل از کتابداران گیلان 97

استاندار گیلان در آیین تجلیل کتابداران و حامیان کتاب استان بر ضرورت استفاده بهتر از فضاهای موجود کتابخانه‌ها تأکید و تصریح کرد: شایسته است کتابداران به ترویج فرهنگ مطالعه با ابزارهای نوین بپردازند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، آیین تکریم مقام کتابداران، کتابخوانان، حامیان کتاب استان گیلان، اصحاب رسانه و خانواده شهید مدافع حرم جمال رضی صبح امروز (یکشنبه ۲۰ آبان) با حضور مصطفی سالاری، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ آیت‌الله سید مجتبی رودباری، از علمای برجسته گیلان و مؤسس کتابخانه حضرت امیر المومنین(ع) رشت؛ کیوان محمدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ علی اصغر جمشید نژاد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان؛ سید محمد احمدی، معاون هماهنگی امور  اقتصادی و منابع انسانی استانداری گیلان؛ فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ سرهنگ عباس بایرامی، معاون هماهنگ کننده سپاه قدس گیلان و مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان؛ مجید فاتحی، معاون امور فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی؛ فرمانداران، شهرداران، اعضای شوراهای اسلامی استان، دهیاران، مسئولین نظامی و انتظامی، اعضای کتابخانه های عمومی، کتابداران و اصحاب رسانه در تالار الغدیر استانداری گیلان برگزار شد.

در این مراسم استاندار گیلان با قدردانی از تلاش‌های کتابداران به نقش، اهمیت و جایگاه کتاب در قرآن و احادیث اشاره کرد و گفت: کتابخانه‌ها از دیرباز در پیشرفت و رشد جامعه نقش بسزایی داشتند. توانمندی هر کشور بر اساس جایگاه علمی آن بررسی می‌شود و انسان‌های اهل علم همیشه نقش تأثیرگذاری دارند. جامعه‌ اهل مطالعه جامعه‌ای سالم است. اگر در جامعه‌ای میزان آسیب‌های اجتماعی بالا باشد به این معنا است که مردم آن جامعه اهل مطالعه نیستند. در جامعه‌ کتابخوان، بزهکاری و جرم کمتر مشاهده می‌شود و در نتیجه میزان زندانیان آن کشور به مراتب کمتر است. با ترویج کتابخوانی می‌توانیم با آسیب‌های اجتماعی به صورت اصولی‌ مقابله کنیم.

استاندار گیلان احداث کتابخانه و توجه به فضاهای فیزیکی را تنها یکی از ابزارهای ترویج مطالعه دانست و گفت: شایسته است کتابداران در معرفی کتاب و ترویج کتابخوانی در جامعه به صورت اثرگذار نقش‌آفرینی کنند.

وی بر ضرورت استفاده بهتر از فضاهای موجود کتابخانه‌ها تأکید و تصریح کرد: شایسته است با توسعه کتابخوانی الکترونیکی و  استفاده از بسترهای موجود در فضاهای مجازی،   دسترسی افراد جامعه را به کتاب و اطلاعات تسهیل کنیم.

سالاری با بیان اینکه برخی معتقدند حس خوش خواندن کتاب کاغذی با مطالعه کتاب‌های الکترونیکی حاصل نمی شود، اظهار داشت: علیرغم اینکه ممکن است هنوز کتاب‌های الکترونیکی به خوبی نقش‌آفرینی نکرده باشند اما باید با استفاده از فناوری‌های جدید به صورت بهتر به ترویج مطالعه بپردازیم.

وی شهرداران را موظف به ایفای نقش، فراتر از پرداخت سهم نیم درصدی خود در این مسیر دانست و گفت: شایسته است شهرداری‌های استان با ایجاد و معرفی بهتر کتابخانه‌های عمومی و نیز ارائه خدمات مطلوب به کتابخوانان به ترویج فرهنگ مطالعه بپردازند.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان به ۸ پروژه در حال احداث کتابخانه ای در سطح استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۱۰۴ باب کتابخانه عمومی در استان گیلان به مردم و علاقمندان حوزه کتاب و کتابخوانی خدمات ارائه می‌کند.

آیت‌الله سید مجتبی رودباری: کتاب می‌تواند به خوبی اهداف نویسنده را به نسل دیگر منتقل کند

در این نشست آیت‌الله رودباری، از علمای گیلان با اشاره به آیه شریفه «ن والقلم و مایسطرون» و اهمیت نوشتار و قلم در قرآن و روایات گفت: سوگند قرآن به قلم و نوشتن نشان از توجه ویژه دین اسلام به فرهنگ مطالعه و علم‌آموزی دارد.

مؤسس کتابخانه عمومی امیرالمومنین(ع) رشت اظهار داشت: رساندن پیام از فردی به فرد دیگر به صورت شفاهی ممکن است به تغییر پیام منجر شود؛ حال آنکه کتاب می‌تواند به خوبی اهداف نویسنده را به نسل دیگر منتقل کند.

آیت‌الله رودباری کتاب را استادی بی مزد دانست و گفت: کتاب می‌تواند منتقل کننده فرهنگ یک نسل به نسل دیگر باشد و در این میان خیران با نگاهی مودت آمیز به تاسیس کتابخانه می‌پردازند.            

وی  ادامه داد:  استادان و معلمان بدون وجود کتاب‌های رسیده از پیشینیان نمی‌توانستند افکار دانشمندان گذشته را به ما منتقل کنند. در این میان کتابخانه‌ها نقش بسزایی در حفظ میراث گرانبهایی همچون کتاب ایفا می‌کنند.

کرمی: هفته کتاب بهانه ای  برای قدردانی از زحمات مشاوران آگاهی است

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان نیز در این مراسم با بیان اینکه جهل و ناآگاهی بزرگترین چالش هر جامعه ای است، بیان کرد: معروفی مهم تر از تروج فرهنگ کتابخوانی و منکری زشت تر از دوری از کتاب و کتاب خوانی وجود ندارد.

پریسا کرمی با بیان اینکه ترویج فرهنگ مطالعه لازمه رسیدن به توسعه پایدار در جامعه است، گفت: جامعه باید به سمت کتاب و کتابخوانی هدایت شود. کتابخوانی ابزار معرفت آموزی است و بهره برداری از فواید و مزیت های این محیط فرهنگی جز با حضور در فضای کتابخانه مسیر نیست.

کرمی با بیان اینکه کتاب خوانی امری اکتسابی است که باید از کودکی در فرد نهادینه شود، ‌ گفت: تمامی دستگاه های اجرایی به ویژه نهاد های فرهنگی باید در این زمینه گام بردارند.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ادامه با اشاره به وجود ۱۰۴ باب کتابخانه در استان گیلان، بیان کرد: کتابخانه های استان گیلان دارای یک میلیون و ۲۰۵ جلد کتاب و گردش ماهانه ۶۹۰ هزار کتاب است که تلاش می شود بهترین خدمات را به کتاب دوستان ارائه دهیم.

پریسا کرمی با بیان اینکه سرمایه گذاری در حوزه کتاب در کاهش آسیب های اجتماعی و بزه ها نقش اساسی دارد، افزود: تمامی مسئولان باید با نگاه فرهنگی به حوزه ترویج فرهنگ اهتمام داشته باشند.

وی با اشاره به وضعیت نامطلوب سرانه فضای کتابخانه ای در استان گیلان، گفت: سرانه فضای کتابخانه ای در گیلان به ازای هر ۱۰۰ نفر تنها ۱.۲۷ درصد است که نیازمند نگاه جدی تر مسئولان در این زمینه هستیم.

کرمی با بیان اینکه در حال حاضر هشت پروژه کتابخانه ای در گیلان در حال ساخت است، ادامه داد: انتظار می رود با تخصیص اعتبارات، این پروژه ها با سرعت بیشتری تکمیل شده و به بهره برداری برسند.

سرپرست کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به سرانه ۱.۲۷ درصدی فضای مطالعه به ازای هر ۱۰۰ گیلانی از ساخت ۸ پروژه کتابخانه ای در این استان خبر داد.

وی به طولانی شدن ساخت پروژه کتابخانه مرکزی شهر رشت نیز اشاره کرد و افزود: این پروژه در حال حاضر از پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی برخوردار است.

کرمی در پایان هفته کتاب را بهانه ای برای قدردانی از زحمات مشاوران آگاهی دانست و اظهار کرد: فعالان حوزه کتاب و مطالعه سعی در ارتقای آگاهی جامعه دارند.  

در این نشست همچنین یونس رنجکش، فرماندار شهرستان آستارا و سید رضا جوادپور، فرماندار شهرستان لنگرود به نمایندگی از سوی فرمانداران و سمیه رمضانی هوشمند به نمایندگی از سوی کتابداران به ایراد سخنرانی پرداختند.

اجرای برنامه شاهنامه خوانی توسط ۲ عضو خردسال کتابخانه های عمومی استان و رونمایی از ۴ عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس و گیلان‌شناسی توسط استاندار گیلان و آیت‌الله رودباری از دیگر برنامه های این مراسم بود. در این مراسم از ۲۹ کتابدار، کتابخوان و فعال حوزه کتاب و کتابخوانی و نیز خانواده جمال رضی، شهید مدافع حرم تجلیل شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 6 =