شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۱

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان؛

راه گسترش اندیشه و انتقال آن، کتاب است

مصاحبه با مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی انصاری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، اظهار داشت: دین اسلام به عنوان کامل ترین دین معیار زندگی و حرکت بشر را، فکر، ایده و اندیشه می داند و تنها راه گسترش اندیشه و انتقال آن، کتاب است.

همزمان با فرارسیدن هفته کتاب حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی انصاری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در گفتگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان در خصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی از منظر دین مبین اسلام، اظهار داشت: هر دینی به خصوص دین اسلام به عنوان کامل ترین دین، معیار زندگی و حرکت بشر را، فکر و ایده و اندیشه می داند و تنها راه گسترش اندیشه و انتقال آن، کتاب است. لذا کتاب در همه ادیان به خصوص دین اسلام اهمیت دارد. معجزه پیامبر بزرگ ما نیز قرآن، ارزشمندترین کتاب است. ما در مباحث فقهی یکی از منابع فقه را تعبیر به کتاب می کنیم که منظور همان قرآن کریم است. لذا در اسلام به تولید فکر و انتقال آن اهمیت زیادی داده می شود و قطعا راه انتقال اندیشه کتاب است. در طول تاریخ نیز از بعثت حضرت رسول اکرم (ص) تا امروز، بزرگان ما در مسیر تولید کتاب تلاش های زیادی کرده اند و بزرگترین کتاب های ما قرآن و پس از آن نهج البلاغه و نهج الفصاحه، همیشه راه گشای ما در امور زندگی بوده است. پر واضح است که هم اسلام و هم علمای اسلام به کتاب بسیار اهمیت می دهند.

وی با اشاره به هفته کتاب گفت: تمام لحظه های زندگی من با کتاب و کتابخوانی گره خورده است. در واقع اگر به دنبال رشد هستیم، نباید از کتاب غافل باشیم. همه روزها را قاعدتا نمی توان به یک نام، نام گذاری کرد ولی برای توجه ویژه به یک حوزه مثلا کتاب، نیاز است در هر سال روز یا هفته ای را به کتاب و کتابخوانی اختصاص داد که خوشبختانه این کار انجام شده است. این روز و هفته و این نام گذاری می تواند نهضتی ایجاد کند که توجه مردم یعنی مخاطبین کتاب و نیز متولیان فرهنگی، به این حوزه جلب شود. تنها نباید یک روز یا یک هفته از کتاب صحبت کنیم، این امر باید به تمام طول سال تسری یابد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی انصاری تصریح کرد: خانواده، مهم ترین و اصلی ترین کانونی است که می تواند در همه زمینه ها اثرگذار باشد؛ چراکه شخصیت فرهنگی هر فرد در خانواده شکل می گیرد و لذا در بحث علاقه مند کردن به کتاب، والدین نقش برجسته ای دارند. توصیه من به والدین این است که خود اهل مطالعه باشند و همچنین زمینه را برای انس اعضای خانواده با کتاب فراهم کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 3 =