دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۲

حال خوش خواندن (۴)

صحرایی: فعالیت نهاد در کم کردن آسیب‌های اجتماعی ارزشمند است

کبر صحرایی

اکبر صحرایی با اشاره به برگزاری کلاس‌های آموزشی، روانشناسی و مشاوره توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، این تلاش‌ها را در کم کردن آسیب‌های اجتماعی مؤثر و ارزشمند عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اکبر صحرایی یکی از نویسندگان معاصر کشور با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی گفت: کتاب غذای آحاد مردم است و مانند غذای جسم که نمی‌توان هیچکس را در شرایط اجتماعی مختلف از آن منع کرد؛ افراد ناگزیر آن را مطالبه می‌کنند و چون گرسنگی روح ملموس نیست، به طبع تنها کسانی مطالبه می‌کنند که از یک بیداری برخوردار باشند. دیگرانی که بیدار نیستند در حیطه‌ خواص و متولیان جامعه در قالب طبیب دوار که باید خودش به سراغ بیمار برود و منتظر نباشد که بیمار بیاید، باید در صدد بیدار کردن آحاد برای احساس نیاز باشد.

وی با اشاره به جایگاه و اهمیت کتابخانه‌های عمومی در کشور بیان کرد: اگر مردم به بهانه‌های مختلف به کتابخانه‌ها راه پیدا کنند، بخش عمده ای از تجمعات، دغدغه‌ها و مسائل خودشان را در کتابخانه‌ها برگزار کنند به سطح فرهنگ جامعه کمک می‌کند.

این نویسنده بیان کرد: نکته حائز اهمیت دیگر اینکه طرح‌هایی عملیاتی شود که کتاب و کتابخانه به سراغ افراد برود و همیشه این انتظار نباشد که یک جایگاه ثابتی به عنوان کتابخانه منتظر باشد که علاقه‌مندان به آن مراجعه کنند از این رو ورود کتابخانه‌ها به حوزه‌های فرهنگی می‌تواند محرکی برای جذب افراد به کتابخانه و ارتقای سطح فرهنگی جامعه باشد.

صحرایی با بیان اینکه کتاب‌ها فرهنگ ساز هستند به شرطی که این کتاب‌ها به اندیشه‌ها راه پیدا کنند و زمانی راه پیدا می‌کنند که کتاب خوانده و نقد و بررسی شود، گفت: کتاب بر اساس یک تفکر و اندیشه شکل گرفته شده است. برخلاف صحبت‌های فی‌البداهه، ممکن است برای یک کتاب بارها تأمل و بازنویسی و ... صورت گرفته باشد؛ لذا اندیشه‌های نهفته در کتاب‌ها بسیار متعالی‌تر هستند.

وی در ارتباط با فعالیت‌های اجتماعی نهاد کتابخانه‌ها نیز بیان کرد: نهاد کتابخانه‌ها مدتی است که در حوزه‌های اجتماعی نیز فعالیت می‌کند و با برگزاری کلاس‌های آموزشی، روانشناسی و مشاوره تلاش‌هایی برای کم کردن آسیب‌های اجتماعی انجام می‌دهد. اساساً هر قدمی که برای دعوت جامعه به فضای کتابخانه‌ها برداشته شود مؤثر و ارزشمند است. اول رو آوردن، دوم مراجعه و سوم تخصص؛ اینها نیازهای مبهم جامعه ما هستند و اگر برای آن قدمی برداشته شود تأثیر آن را خواهیم دید.

این نویسنده با تأکید بر لزوم مخاطب‌شناسی بر اساس نیازها، گفت: می‌توان با استفاده از جذابیت‌های متنوع و انجام فعالیت‌های مختلف فرهنگی مردم را با کتاب و کتابخانه آشنا کرد و صرفاً به حضور مردم در کتابخانه‌ها اکتفا اکتفا نکرد. این اتفاق باعث خواهد شد که خود مردم مبلغ کتاب شوند؛ شیوه‌ای که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور قدم‌های مؤثری در راه تحقق آن برداشته است.

وی در بیان تجربیات خود از حضور در کتابخانه‌ها گفت: اولین کتابخانه‌ای که در دوران طفولیت تجربه کرده‌ام «مسجد» بوده است. یک کمد آهنی قدیمی با تعداد محدودی کتاب که در انتهای صفوف نمازگزاران بود. خانه‌ ما دیوار به دیوار مسجد بود اما کتابخانه نداشت و من برای رسیدن به آن مسجد باید مسافتی را طی می‌کردم و فقط شب‌ها بعد از نماز مغرب و عشاء می‌توانستم به آنجا بروم و منتظر بمانم تا متصدی کتابخانه بیاید و به ما کتاب امانت بدهد.

صحرایی در پایان یادآور شد: شاید انتخاب شغل من که حول محور معلمی، نویسندگی و کارهای فرهنگی است، متأثر از همان کتابخانه‌ها و کتاب‌هایی است که در سنین حساس کودکی وارد زندگی‌ام شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 1 =