یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۴

به مناسبت بیست و ششمین هفته کتاب؛

زنگ کتاب و کتابخوانی در مجتمع آموزشی شهید چمران اهواز به صدا در آمد

زنگ کتاب و کتابخوانی

به مناسبت گرامیداشت بیست و ششمین دوره هفته کتاب، زنگ کتاب و کتابخوانی در مجتمع آموزشی شهید چمران اهواز نواخته شد.

به گزارش روابط عمومی کتابخانه های عمومی خوزستان، به مناسبت گرامیداشت بیست و ششمین دوره هفته کتاب  و با شعارحال خوش خواندن زنگ کتاب و کتابخوانی در مجتمع آموزشی شهید چمران اهواز با حضور علی حسین حسین زاده، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان؛ منصورکوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان؛ وحید کیانی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان و رضا کیانی، مشاور هنری استانداری خوزستان نواخته شد.

در این مراسم علی حسین حسین زاده، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان با اشاره به توجه کشورها به زمینه های پیشرفت و توسعه اظهار کرد: در گذشته پیشرفت جنبه های مادی و سرمایه ای داشت و شاخص های مادی مبنا قرار می گرفت. اما در سه دهه اخیرمحوریت پیشرفت، انسان توسعه یافته قرار گرفت و برای این محور، شاخص های زیادی از جمله تیراژ و چاپ کتاب و میزان کتابخوانی در کنار سایر شاخص ها تعریف شد.

وی با بیان اینکه جامعه فرهنگی نقش مهمی در ترویج کتاب و کتابخوانی دارند، عنوان کرد: در شاخص کتابخوانی وضعیت مطلوبی در کشور وجود ندارد و برای رسیدن به این وضعیت مطلوب تلاش هایی درحال انجام است که نقش جامعه فرهنگی در بحث آموزش و فرهنگ سازی انکار ناپذیر است.

وی به اقدامات مدیریت استان در حوزه کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و افزود: در استان خوزستان از مدیران جوان و متخصص در اداره کل کتابخانه های عمومی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استفاده شد و در حوزه اعتبارات فرهنگی و عمرانی ساخت و تکمیل پروژه هایی در دستور کار قرار گرفت که غالبا در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته استان است. راه اندازی دو باب کتابخانه در منطقه ملاشیه و کوی کوهساران اهواز در هفته کتاب و کتابخوانی از جمله این برنامه های عمرانی در استان است.

منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان در این مراسم، با اشاره به شعار بیست و ششمین هفته کتاب گفت: جشنواره کتابخوانی حال خوش خواندان در بستر فضای مجازی با همکاری روابط عمومی استانداری خوزستان برنامه ریزی شده است که بعداز خواندن کتاب، علاقمندان می توانند با هشتگ مجازی حال خوش خواندن، احساس خود را به  اشتراک گذارند.

یکی از حلقه های توسعه کتابخوانی در کشور، پیوند نظام آموزشی و کتابخانه های عمومی است و اداره کل کتابخانه های عمومی برای اجرای برنامه های مشترک به صورت تخصصی در حوزه کتاب آمادگی دارد.

رستمی با ارائه پیشنهاداتی در حوزه کتابخوانی در مدارس گفت: اداره کل کتابخانه های عمومی برای آموزش معلمان و مدیران در زمینه کتابخوانی، سواد اطلاعاتی، تقویت کتابخانه های آموزشگاهی و تدوین سند مشترک فرهنگی با همکاری آموزش و پرورش آمادگی دارد.

وی ادامه داد: بیش از 70 درصد اعضای کتابخانه های عمومی خوزستان از دانش آموزان هستند و کتابخانه های عمومی مکمل نظام آموزشی در کشور محسوب می شوند. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 1 =