شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۳

با تقدیر از برگزیدگان؛

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در کردستان برگزار شد

آئین بزرگداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار کردستان

مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با تقدیر از برگزیدگان در استان کردستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار روز چهارشنبه ۲۳ آبان ماه با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، رئیس حوزه هنری، مدیرکل پژوهش برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، اعضای شورای شهر سنندج، رئیس اداره فرهنگی و تربیتی زندان های کردستان، معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی، رئیس مرکز کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج و جمعی از کتابداران و علاقمندان برگزار شد.

 محمد عبدالملکی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان در این مراسم با تبریک هفته کتاب، گفت: هفته کتاب سال جاری از سوی متولیان با عنوان «حال خوش خواندن» نامگذاری شده است.

 عبدالملکی اظهار داشت: جشن واقعی زمانی است که همه کودکان کردستانی با کتاب و کتابخانه مانوس باشند.

وی با ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی استان کردستان اظهار داشت: بیست وششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران امسال در استان کردستان با ۱۲۰ برنامه متنوع فرهنگی در کتابخانه های عمومی برگزاری می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با اشاره به اینکه این نهاد فرهنگی تنها مکانی برای امانت کتاب نیست، تصریح کرد: همواره برنامه های متعدد و متنوع فرهنگی از جمله نقد کتاب، قصه گویی برای مادران، نشست های کتاب خوان، جمع خوانی، مسابقه نقاشی و ... در کتابخانه های عمومی برگزار می شود.

محمد جوهرچی، مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز در ادامه این مراسم اظهار داشت: هفته کتاب با شعار حال خوش خواندن آغاز شده است، اما متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما حال خوشی ندارد. بر اساس مطالعات ۶ سال گذشته، سرانه مطالعه در کشور ۱۸ دقیقه و ۲۷ ثانیه است. به منظور تعیین شاخص واقعی مطالعه در کشور، وزارت ارشاد اسلامی با توجه به عناصر کیفی موثر در مطالعه ایرانیان، درصدد شناسایی و بررسی سرانه مطالعه در بین ایرانیان است.

جوهرچی با اشاره به تاثیر مطالعه بر روح و روان افراد، گفت: خواندن و مطالعه موجب حال خوش افراد می‌شود، اما از آنجا که حال خوش خواندن در جامعه به یک باور جمعی در میان اقشار مختلف جامعه بدل نشده است، بسیاری از مردم برای داشتن حال خوش به خواندن رو نمی‌آورند.

مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه های عمومی کشور پایین بودن سرانه مطالعه در کشور را ناشی از عوامل متعدد دانست و افزود: برای حل این معضل فرهنگی در جامعه نیازمند همفکری، هم‌افزایی و مشارکت تمام مجموعه‌های فرهنگی هستیم تا هدفمان برای تحقق شعار حال خوش خواندن و شادی پایدار در جامعه حاصل شود.

جوهرچی ارائه خدمات مطلوب به مردم استان کردستان را نیازمند پژوهش و بررسی موثر در زمینه نیازمندی‌های مردم و فرهنگ خاص منطقه دانست و گفت: تا زمانی که نیازهای مردم کردستان به درستی شناسایی نشود، خدمت رسانی به خوبی انجام نخواهد شد.

در ادامه مهدی صیدی، پژوهشگر و مدرس دانشگاه با اشاره به نقش مهم کتاب در توسعه فرهنگی جامعه، اظهار داشت: کتابخانه های عمومی از ارکان مهم در توسعه فرهنگی هر جامعه ای محسوب می شود.

صیدی نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی در تمامی رده های سنی را یک ضرورت در کشور دانست و گفت: اگر جامعه ای ازکتاب فاصله بگیرد؛ قطعا از رشد علمی، معنوی و توسعه متوازن برخوردار نخواهد بود.

در ادامه این مراسم از فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی در استان از جمله کتابدار فعال، جوان کتابخوان نمونه، خبرنگار، فهرست نویس برتر، کتابخانه مشارکتی برتر، کتابخانه نهادی برتر، کتابخوان نمونه بزرگسال، کودک و نوجوان و کتابخوان نمونه در استان کردستان با اهدای لوح تقدیر و جوایزی تجلیل شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 1 =