شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۶

با حضور مسئولین، کتابداران و کتابخوانان؛

آیین تکریم کتابداران و کتابخوانان فعال استان هرمزگان برگزار شد

image.jpeg

به مناسبت فرارسیدن هفته کتاب، از کتابداران و کتابخوانان فعال استان هرمزگان تجلیل شد. در این مراسم سیامک محبوب

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان هرمزگان، چهارشنبه ۲۳ آبان با حضور حسین هاشمی تختی، نماینده منتخب مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی؛ بهروز اکرمی، معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حسن موسایی، مشاور استاندار هرمزگان در امور هماهنگی روحانیت، ائمه جمعه و جماعات؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ سیامک محبوب، مدیرکل دفتر برنامه ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ سیدعبدالله هاشمی، رئیس مجمع خیرین کتابخانه ساز استان هرمزگان، مسئولین استانی، کتابداران و کتابخوانان برگزار شد.

برای حل مشکلات کتابخوانی، نصیحت کارساز نیست

معاون سیاسی و امنیتی استاندار با حضور در این مراسم، بیان کرد: حل مشکلات کتابخوانی در کشور با نصیحت، حل شدنی نیست و باید به دنبال پیدا کردن راهکارهای عملی و اجرا کردن آنها باشیم.

وی ادامه داد: ساخت کتابخانه‌ها و فراهم کردن امکان دسترسی آسان مردم به کتاب، یکی از شرایط لازم برای توسعه کتابخوانی است، ولی کافی نیست. باید به گونه‌ای عمل کرد که مردم به مطالعه احساس نیاز کنند و به دنبال رفع این احساس نیاز برآیند و تا زمانی که در جامعه گرسنگی مطالعاتی احساس نشود هیچ تحول انقلابی در زمینه کتابخوانی صورت نمی گیرد.

ایشان تصریح کرد: تنها راه و مسیر دانایی، مطالعه و کتابخوانی است و اگر جامعه احساس کند نیازمند دانستن است، میزان مطالعه افزایش خواهد یافت.

کتاب درمانگاه روح است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، ضمن تبریک هفته کتاب به کتابداران و کتابخوانان بیان کرد: هفته کتاب بهانه‌ای است تا از کتاب و کتابخوانی صحبت شود؛ در واقع، کتاب مجموعه‌ای از افکار، تجربیات و دانش دیگران است و باید از این تجارب، حداکثر استفاده و بهره برداری صورت گیرد.

وی با استناد به سخن بزرگان بیان کرد: جامعه وقتی فرزانگی و سعادت پیدا می کند که مطالعه، کار روزانه اش باشد؛ کتاب درمانگاه روح است و به انسان ها جان دوباره می دهد و هیچ لذتی مانند لذت کتاب خواندن نیست.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری افزود: متأسفانه سرانه مطالعه در کشور بسیار پایین است و برای رفع این مشکل باید نهضت کتابخوانی و کتابخانه سازی، راه اندازی شود تا کتاب به خانه های مردم راه پیدا کند.

۲۵ درصد مردم هرمزگان به کتاب دسترسی ندارند

سیامک محبوب، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ضمن تبریک هفته کتاب به کتابداران و کتاب دوستان گفت: ما در صحبت هایمان به مردم می گوییم کتاب بخوانید در حالی که برای مثال در استان هرمزگان از هر ۴ نفر، ۱ نفر مطلقا به کتاب دسترسی ندارد؛ بعنی ۲۵ درصد مردم این استان مطلقا به کتاب دسترسی ندارند. این مشکل در هرمزگان جدی است. سرانه فضای کتابخانه‌های عمومی در سطح استان ۱ متر به ازای هر ۱۰۰ نفر است، در حالی که چشم انداز ما این عدد ۸ متر به ازای هر ۱۰۰ نفر است.

وی ادامه داد: تجربه ما در کشور نشان داده است که کتابخانه‌هایی که فضای مناسب، منابع خوب و کتابداران فعالی دارند به اندازه استانداردهای جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

محبوب در ادامه تاکید کرد: خوشبختانه ۱۵ درصد مردم شهرستان قشم از کتابخانه‌های عمومی استفاده می‌کنند و این نشان می‌دهد که فراهم بودن زیرساخت ها باعث روی آوردن مردم به کتاب و کتابخوانی خواهد شد.

محبوب در پایان افزود: بناداریم کتابخانه‌ها را به فضاهای فرهنگی چند بعدی تبدیل کنیم. این موضوع نیازمند تلاش کتابداران برای تبدیل فضای کتابخانه‌ از حالت رخوت به پویایی است. امیدواریم روزی برسد که همه شهرها و دهستان های استان هرمزگان حداقل دارای یک کتابخانه باشد و مشکل عدم دسترسی ۲۵ درصد مردم این استان به کتاب حل شود.

افراد اهل مطالعه کمتر در زندگی اشتباه می کنند

حجت الاسلام و المسلمین حسن موسایی ضمن اشاره به تأکید فراوان اسلام به مطالعه و کتابخوانی بیان کرد: واژه های کتاب، علم و قلم جایگاه خاصی در فرهنگ دینی ما دارند و خداوند در آیات فراوانی، انسانهای صاحب تفکر و اندیشه را به عنوان اهل علم، خطاب کرده‌ است. خداوند، جامعه بشری را به دو گروه اهل کتاب و کسانی که اهل مطالعه نیستند و در نادانی و جاهلیت به سر می برند تقسیم کرده است.

وی ادامه داد: کتابخوانی، یکی از اساسی‌ترین پایه‌های زندگی انسان است و با مطالعه و آگاهی کامل است که انسان ها می توانند سبک درست زندگی را انتخاب کنند.

ایشان تصریح کرد: خداوند انسان را موجودی پویا و در حال تکوین خلق کرده و یکی از راه های مهم پیمودن راه تکامل انسان، مطالعه و کتابخوانی است و تکامل انسان جز از این طریق، میسر نیست.

مشاور استاندار در امور هماهنگی روحانیت، ائمه جمعه و جماعات افزود: اگر افراد جامعه به این باور برسند که هر انسانی برای رشد خود و مفید واقع شدن در جامعه، نیاز به مطالعه دارد، خود را تشنه مطالعه احساس خواهند کرد و به سمت مطالعه کشیده خواهند شد.

حجت الاسلام موسایی ادامه داد: اخلاق، رفتار، شخصیت و رفتار افراد اهل مطالعه از روی بینش و آگاهی است و این افراد کمتر دچار خطا در زندگی خود می شوند.

کتابداران افسران جبهه های فرهنگی در جامعه هستند

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کتابخانه‌ها، پایگاه های فرهنگی، اجتماعی و انقلابی هستند که باید توجه ویژه‌ای به گسترش آنها شود.

وی از کتابداران به عنوان افسران جبهه فرهنگی یاد کرد و ادامه داد: کتابداران با وجود محدودیت ها و مشکلات فراوان، با انگیزه زیاد در جهت ترویج کتابخوانی تلاش می کنند و اقدامات آنان باید به گونه‌ای هدایت شود که فرهنگ مطالعه بتواند جایگاه خود را در جامعه پیدا کند و اولویت اول زندگی هر فرد قرار گیرد.

حسین هاشمی تختی افزود: در راستای رشد و افزایش سرانه مطالعه باید روش های نوین مطالعه به اعضای جامعه، آموزش داده شود که در این میان، آموزش تندخوانی می تواند بسار مؤثر واقع شود.

گفتنی است، در این مراسم از ۲ کتابخانه برتر، ۳ کتابدار برتر، ۳ مسئول برتر، ۱ خدمتگرار برتر و ۱۰ کتابخوان برتر با اهدای لوح تقدیر، تجلیل شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 9 =