یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۲

باحضور مدیران کل کتابخانه های عمومی و دفتر امور روستایی استانداری انجام شد؛

نخستین نشست هم اندیشی دهیاران استان البرز با محوریت کتابخانه های عمومی

برگزاری نخستین نشست هم اندیشی دهیاران سراسر استان  با محوریت کتابخانه های عمومی

همزمان با بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، نخستین نشست هم اندیشی دهیاران استان البرز با محوریت کتابخانه های عمومی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان البرز، شنبه ۲۶ آبان ماه ۹۷، همزمان با بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، با حضور احمدعلی هراتی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز؛ غفور قاسم پور، مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری؛ جمعی از دهیاران سراسر استان، نخستین نشست هم اندیشی دهیاران سراسر استان با محوریت کتابخانه های عمومی برگزار شد.

در این نشست هراتی ضمن تبریک روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار و تشکر از زحمات مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراها در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی گفت: کتابخانه های عمومی نهادی فرهنگی است که با مجموعه ای منظم از منابع مکتوب و مضبوط در اشکال مختلف، به منظور برآورده ساختن نیازهای اطلاعاتی، علمی، پژوهشی، آموزشی، تفریحی و غنی سازی اوقات فراغت عموم افراد جامعه، قطع نظر از سن، نژاد، جنسیت، مذهب، ملیت، زبان یا موقعیت اجتماعی آنها، خدمات کتابداری و اطلاع رسانی ارائه می دهد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، تعامل و همکاری با تمام ارگان ها برای ترویج فرهنگ کتابخوانی را یکی از برنامه های اداره کل کتابخانه های عمومی دانست و گفت: کتابخانه های عمومی در حال حاضر به مراکز فرهنگی تبدیل شده اند. کتابخانه‌های عمومی سراسر استان با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی و آموزشی در قالب کلاس‌های آموزش روخوانی، تجوید و تفسیر قرآن کریم؛ کارگاه‌های آموزشی نقاشی، داستان‌نویسی، خلاصه‌نویسی، قصه‌گویی، اوریگامی و تهیه روزنامه‌دیواری؛ نشست‌های شاهنامه‌خوانی و مثنوی‌خوانی، نشست‌های کتاب‌خوان کتابخانه‌ای، نشست‌های ادبی و ده‌ها برنامه دیگر پذیرای اعضای کتابخانه‌ها و تمامی علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی هستند.

وی با اشاره به ۸ باب کتابخانه روستایی و ۲ کتابخانه سیار در استان، اظهار داشت: اداره کل کتابخانه های عمومی از هر فرصت و ظرفیتی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در روستاها، استفاده می کنند. بهترین روش برای پیشگیری از آسیب ها در تمام عرصه ها، فرهنگ سازی است و بهترین وسیله برای فرهنگ سازی و ایجاد آگاهی، کتاب و کتابخوانی است. مسائل و مشکلات بسیاری که در زمینه های اجتماعی، اقتصادی، محیط زیست و ... با آن مواجه هستیم، ناشی از ضعف عملکرد در عرصه های فرهنگی است.

رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه های عمومی استان افزود: کتابخانه های عمومی روستایی نهادی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، رشد مهارت، ارتقای تعاملات فرهنگی، فکری و علمی در سطح روستاهایی با جمعیتی بیش از ۲۰۰۰ نفر راه اندازی می شود.  در استان البرز جمعاً ۸ کتابخانه روستایی به صورت تک شیفت به مردم روستاها خدمات کتابخانه ای ارائه می دهند.

هراتی نقش دهیاران در توسعه و ترویج کتاب و کتابخوانی را بسیار حائز اهمیت دانست و تاکید کرد: دهیاران با تشویق اهالی به عضویت در کتابخانه ها، همکاری در برگزاری برنامه های فرهنگی کتابخانه از قبیل نشست کتاب خوان، مسابقات کتابخوانی، نقد کتاب، واگذاری ساختمان مناسب جهت راه اندازی کتابخانه نهادی(حداقل ۲۵۰ متر مربع زیربنا)، درخواست راه اندازی کتابخانه مشارکتی(همراه با تامین ساختمان، نیرو و تجهیزات)، همکاری در تامین هزینه های جاری کتابخانه، می توانند به رشد فرهنگی جامعه کمک کنند.

در ادامه قاسم پور، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراها، ضمن تبریک هفته کتاب و تشکر از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی با اشاره به اهمیت ترویج مطالعه در جامعه گفت: تعامل با دهیاری ها و برگزاری نخستین نشست هم اندیشی دهیاران سراسر استان با محوریت کتابخانه های عمومی، به منظور همکاری و همیاری بیشتر برای ترویج فرهنگ کتابخوانی، اتفاق بی نظیر و خوبی است. امروزه با رویکرد و نگاه توسعه پایدار به روستاها، ملزم به انجام کار فرهنگی برای حفظ هویت روستاها هستیم. با توجه به بحث مهاجرت از روستاها به شهرها، احداث و راه اندازی مراکز فرهنگی در روستاها ضروری است.

قاسم پور خاطرنشان کرد: یکی از شاخصه های ارزیابی رشد فرهنگی، سرانه مطالعه و کتابخوانی است. به تمام دهیاران توصیه می کنم جهت راه اندازی کتابخانه های عمومی در روستاهایی که شامل قوانین نهاد کتابخانه های عمومی جهت راه اندازی و احداث کتابخانه عمومی می شوند، با اداره کل کتابخانه های عمومی استان همکاری ویژه ای داشته باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 1 =