دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷

مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و تکریم مقام کتابداران استان مرکزی برگزار شد؛

تأکید استاندار مرکزی بر همکاری همه دستگاه های استان با نهاد

هفته کتاب مرکزی

مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و تکریم مقام کتابداران استان مرکزی با حضور نماینده ولی فقیه، استاندار و مسئولان استانی در شهر اراک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و تکریم مقام کتابداران استان مرکزی با حضور آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه شهر اراک؛ سید علی آقازاده، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛ سکینه خاتون مهدیان پور، مشاور معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ حجت الاسلام عباس دانشی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ سعید فرخی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری؛ غلامرضا فتح آبادی، مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری؛ حسین بختیاری، فرماندار شهرستان اراک؛ سیامک سلیمانی، فرماندار شهرستان دلیجان؛ محسن شریفی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ علی شاملو، مدیرکل حوزه استاندار؛ حمید غیاثی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری؛ ابوالحسن خزایی پور، مدیرکل روابط عمومی استانداری؛ حجت‌الاسلام صفر قربان‌پور، مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان مرکزی؛ زهرا امینی، مدیرکل بهزیستی استان مرکزی؛ محمدعلی چراغی، مدیرکل پست استان؛ حجت الاسلام عباس هاشمی، مسئول شورای هماهنگی تبلغات اسلامی، سرهنگ منصور فراهانی، معاون تربیت و آموزش پادگان مالک اشتر ناجا؛ سرگرد محمد مظفر، نماینده معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان؛ مرتضی سورانه و علی جعفر محصولی از اعضای شورای اسلامی شهر اراک؛ حمید کربلایی حسنی، مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اراک؛ جهانبخش قنبری، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ حمید وحیدزاده، مسئول دفتر نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی؛ محسن مرادی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی؛ سروان مهدی عبدی، فرمانده حوزه بسیج ادارات کل استان و جمعی از مسئولان، کتابداران، خبرنگاران، فعالان حوزه کتابخوانی استان و اعضای کتابخانه‌های عمومی در سالن اجتماعات کانون امام خمینی (ره) شهر اراک برگزار شد.

توسعه فرهنگ کتابخوانی، مسیر جدی مبارزه با شبهات و مفسدان است
آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر اراک در مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی، کتابدار و تکریم مقام کتابداران استان مرکزی ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی و قدردانی از کتابداران و پاسداران عرصه کتاب گفت: انتقال مباحث دینی و اعتقادی از طریق کتاب و کتابخوانی میسر می‌شود، توسعه این فرهنگ مسیر جدی مبارره با شبهات، شیادها و مفسدان است.
وی تصریح کرد: جبهه بزرگ فرهنگی، هویتی، شرافت و کرامت با مطالعه کتب موثر محقق می‌شود و وظیفه‌شناسی از جمله مواردی است که با مفاهیم کتاب‌های این حوزه منتقل می‌شود. همه برای رشد و رسیدن به ابعاد متعالی زندگی نیازمند مطالعه کتب مفید هستند. همه باید برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تلاش کنند.
وی بیان کرد: مسأله کتاب و کتاب‌خوانی ریشه در نظام خلقت، ذات اقدس احدیت، پیامبران، کتاب‌های الهی و ریشه در فطرت پاک انسان‌ها دارد و قرآن مجید به خواندن و آموختن اشاره کرده است. سوره مبارکه علق که با کلمه اقراء آغاز می‌شود، مفهوم خواندن را در اذهان تداعی می‌کند و پیامبر(ص) با ارزش‌ترین کتاب را برای بشریت به ارمغان آوردند.
آیت‌الله دری نجف‌آبادی با اشاره به اینکه اگر نویسندگان تمام سخنان و رهنمودهای پیامبر را می‌نگاشتند امروز صدها جلد کتاب در اختیار داشتیم، اظهار کرد: نویسندگانی همچون زمخشری از علمای اهل سنت کتاب‌های با ارزشی در مورد آثار مولا علی(ع) نوشته‌اند و به برکت همین‌گونه آثار، سخنان این امام همام ماندگار شد. اسلام از روز اول به آموختن و خواندن اهمیت داده است و قرآن، مادر همه علوم، معارف، کتب و وحی الهی است.
امام جمعه اراک در ادامه به هفته وحدت اشاره کرد و افزود: انقلاب اسلامی در راستای احیای کتاب و کتابخوانی، خدمات بسیار ارزشمندی ارائه داده است. همه وظیفه دارند در بروز و شکوفایی استعداد نویسندگان حاذق و انقلابی همت کنند. انقلاب فرهنگی ایران در تمام جهان تحول‌آفرین بود و امروز شاهد رشد ایران در سطح بین‌المللی هستیم.

وی بر لزوم استعدادیابی بین هنرمندان و نویسندگان تأکید کرد و گفت: ما برای پیشرفت در همه حوزه‌ها نیازمند اهل تفکر و اندیشه هستیم، استعداد در همه زمینه‌ها وجود دارد فقط باید شناسایی و تربیت شود.
وی گفت: شیوه‌های مختلف کتابت باید مورد توجه باشد و مصور بودن کتابت آثار هنری منطبق با آموزه‌های دینی بسیار مهم است که باید همت کرد و چرخ با عظمت کتاب و کتابخوانی و تألیف را بیش از گذشته پیش برد. در جمهوری اسلامی در همه زمینه‌ها موفق بودیم اما با آرزوها فاصله داریم که باید خیز جدی برداشت.
نماینده ولی فقیه در استان خانواده‌ها را به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تشویق کرد و افزود: تربیت فرزندان اولویت دارد و باید سعی کرد قلم در جهت اخلاق اسلامی و آزادگی باشد.

نهادهای فرهنگی ترویج کتابخوانی را در دستور کار قرار دهند​
سیدعلی آقازاده، استاندار مرکزی نیز در این همایش، ضمن تبریک هفته کتاب، پیامبر اسلام (ص) را بزرگ کتابدار و کتابخوان تاریخ بشریت خواند و گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون شمار کتابخانه‌های استان مرکزی ۱۲ برابر شده است.
وی با بیان اینکه در طی ۴۰ سال انقلاب بر شمار کتابخوان‌های کشور نیز افزوده شده است، اظهار کرد: انقلاب ما قبل از سیاسی بودن انقلابی فرهنگی است و با اشاعه فرهنگ نه تنها در کشور و منطقه بلکه سطح بین‌الملل را تحت تاثیر قرار داده است. انتظار امام راحل، رهبری و دیگر شخصیت‌های فرهنگی افزایش تعدد کتابخوان‌ها است.
استاندار مرکزی ادامه‌داد: هنوز کشور ما جوان است و می‌تواند به نیروها و استعدادهای درخشان افتخار کند. اگر جوانان در عرصه‌های مختلف علمی، پزشکی و ... با قدرت حضور داشته باشند می‌توانند علوم بسیار مهمی را در سطح بین‌المللی به منصه ظهور رسانند. استعداد کودکان با کتاب خواندن شکوفا شده و زمینه رشد آنان در جوانی را مهیا می‌کند، به همین منظور وظیفه خانواده‌ها آشنایی فرزندان با مقوله کتاب و کتابخوانی است و نباید از این امر مهم غافل شوند. کودکان باید کتاب را دوست صمیمی خود بدانند.
آقازاده تصریح کرد: برای انتخاب کتاب باید بر محتویات آنان دقت کرد. گاه کتاب می‌تواند مضر باشد و می‌تواند باعث نشر اباطیل در جامعه شود. تنها با کتاب خوب و با محتویات عالی می‌توان به جنگ کتاب‌های ناسالم رفت.
وی بیان کرد: با گسترش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی امکان دور شدن نوجوانان و جوانان از کتاب و کتاب‌خوانی وجود دارد. اما در واقع چنین نیست هنوز با توسعه فضای مجازی شاهد چاپ کتب با تیراژ بالا هستیم. لذت خواندن کتاب یکی از مواردی است که باید در جوانان و نوجوانان نشر داد. مردم سایر کشورها با وجود اینکه ساعات زیادی در فضای مجازی هستند اما از خواندن کتاب‌های مفید غافل نیستند و خواندن کتاب یکی از سرگرمی‌های مفید به شمار می‌رود.
استاندار مرکزی اضافه کرد: مهم این است که همه ما در حوزه کتاب و کتابخوانی تلاش کرده و زمینه نشر و گسترش این فرهنگ را فراهم آوریم. در استان مرکزی ۵۰ هزار نفر عضو رسمی کتابخانه‌ها و همچنین ۸۰ هزار نفر مراجعه کننده به کتابخانه‌ها هستند. بیش از یک میلیون و دویست عنوان کتاب در کتابخانه‌های استان وجود دارد که رقم خوبی است اما با وجود جمعیت استان و کتب موجود باید تعداد عضوهای کتابخانه‌ها بین ۳۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار نفر باشد. لازم است در یکی از جلسات فرهنگ عمومی استان راهکارهای افزایش اعضای کتابخانه‌ها بررسی شود.
آقازاده تصریح کرد: به‌رغم تلاش‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی به تنهایی از عهده این نهاد بر نمی‌آید. همه مسئولان از جمله فرهنگ و ارشاد اسلامی، تبلیغات اسلامی، شورای اسلامی شهر و شهرداری‌ها باید در این عرصه کمک کنند. حداقل ۲۵ درصد جمعیت استان باید عضو کتابخانه باشند.
وی عنوان کرد: با اشاعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی تفکر جوانان به سمت اعتلای باور دینی حرکت می‌کند. در حوزه علمی پیشرفت‌های خوبی داشتیم اما باید در زمینه‌های رفتار اجتماعی، سبک زندگی منطبق با آموزه‌های دینی و ملی نیز در همه جای دنیا سرآمد باشیم. امید است با برنامه‌های اعمال شده یکی از ۵ استان برتر کشور باشیم.

تلاش نهاد کتابخانه های کشور برای تبدیل کتابخانه ها به قرارگاه فرهنگی
سکینه خاتون مهدیان‌پور، مشاور معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های کشور نیز در این آیین با اشاره به شعار «حال خوش خواندن» اظهار کرد: کتابدارها با امکانات محدودی که دارند در تلاش هستند که برنامه‌های متنوع فرهنگی اجرا کرده و با خلاقیت‌های خود سبب می‌شوند که تمامی مراجعان با دست پر از کتابخانه خارج شوند. کتابداران با برقراری ارتباط موثر می‌توانند زمینه‌ای فراهم کنند که بتوانیم برای رسیدن به اهداف نهاد کتابخانه‌های کشور که ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است، گام برداریم.
وی با اشاره به محور فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌ها گفت: محور نخست فعالیت کتابخانه‌ها در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی است و با توجه به اینکه وزارت کشور ۳۱ شهر را از ۳۱ استان به عنوان شهر درگیر با آسیب اجتماعی معرفی کرده، در نتیجه فعالیت‌های فرهنگی باید در این شهرها دوچندان شود.
مهدیان پور اظهار کرد: بر این اساس، فعالیت‌هایی در راستای برنامه‌ریزی کاهش آسیب‌های اجتماعی در این نهاد انجام می‌شود، تا بتوانیم کتابخانه‌ها را به یک قرارگاه فرهنگی تبدیل کنیم و در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی از طریق کتابخانه‌ها اقدام کنیم.
وی افزود: شکل آسیب های اجتماعی تغییر کرده ولی محتوای نرم افزاری و سخت افزاری آن ثابت مانده، مبلغان و مدیران فرهنگی باید با شناخت از این مسئله و با بهره گیری از گفتمان روز و شناخت واقعیت ها، به کاهش این آسیب های اجتماعی کمک کنند.
مشاور معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های کشور تصریح کرد: محور دوم در رابطه با عدالت فرهنگی است. نهاد کتابخانه‌ها طرح‌هایی را تدوین کرده تا بتواند عدالت فرهنگی را برای همه اقشار جامعه در کشور نهادینه کند و این مهم با اجرای طرح «با هم بخوانیم» و «مدرسه جهادی خواندن» با همکاری دستگاه های متولی فرهنگی در حال اجرا است.

اجرای برنامه های متنوع فرهنگی با حضور اقشار مختلف در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی
حجت‌الاسلام عباس دانشی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی نیز در این مراسم اظهار کرد: در سال ۵۷ تعداد کتابخانه‌های عمومی استان ۷ باب بود و اکنون این تعداد به ۸۳ باب رسیده است به طوری که رشد ۱۲ برابری تعداد کتابخانه‌های استان را طی سال‌های اخیر شاهد هستیم.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی افزود: در سال ۵۷ تعداد کتاب‌های موجود در کتابخانه های عمومی استان، ۳۵ هزار جلد بود که اکنون این رقم در سال ۹۷ به بیش از یک میلیون جلد کتاب رسیده است و حاکی از رشد ۳۳ برابری است.
وی گفت: استان مرکزی در شاخص‌هایی مانند تعداد کتاب، زیربنای کتابخانه، تعداد اعضا و تعداد منابع امانت داده شده در بین ۱۰ استان برتر کشور قرار دارد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی اظهار کرد: پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی‌ می‌توان تحولات عرصه کتاب و کتابخوانی را برگی زرین در کارنامه‌ نظام جمهوری اسلامی دانست. این رشد در نشر و تولید کتاب، در مراکز جهانی ‌به صورتی‌ نمود پیدا کرده است و در حال حاضر از برترین‌های منطقه خاورمیانه هستیم.
وی تاکید کرد: فراهم کردن زیرساخت و توسعه نرم‌افزاری و ارائه برنامه‌های مختلف فرهنگی از مهم‌ترین اهداف اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان است و باید تلاش کنیم کتابخانه‌های عمومی استان به باشگاه فرهنگی تبدیل شوند.
وی افزود: برگزاری کارگاه‌های آموزشی با محوریت آسیب‌های اجتماعی، مسابقات کتابخوانی، نقاشی، قصه‌گویی برای کودکان، برگزاری کانون‌های ادبی، شب شعر، کارگاه داستان‌نویسی و ... مجموعه برنامه‌های فرهنگی است که در طول سال در کتابخانه‌های عمومی استان برگزار می‌شود.
حجت‌الاسلام دانشی بیان کرد: در سال جاری کتابخانه مهمانشهر ساوه را افتتاح خواهیم کرد و یکی از سیاست‌های ما ایجاد کتابخانه در سکونت‌گاه‌ها و مناطق حاشیه‌نشین است و این موارد را به طور قطع دنبال می‌کنیم.
وی ادامه داد: طی هفته کتاب ۴ کتابخانه عمومی در شهرهای اراک، نراق و گرکان که بهسازی شده است، بازگشایی می شود.  

گفتنی است در این مراسم از اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان های اراک، آشتیان و دلیجان، ۱ کتابخانه برتر، ۴ مسئول کتابخانه برتر، ۲ کتابدار شایسته تقدیر، خدمتگزار برتر کتابخانه های عمومی، ۱۰ کتابخوان نمونه و خبرنگاران فعال حوزه کتاب و کتابخوانی استان مرکزی با حضور مقامات و مسئولان تجلیل شد.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 5 =