دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰

استاد بزرگ شطرنج ایران عنوان کرد؛

معیار پیشرفت در جوامع متمدن، فرهنگ کتابخوانی است

احسان قايم مقامي

احسان قائم مقامی، استاد بزرگ شطرنج ایران گفت: نگاه صحیح به مقوله کتاب خوانی، می تواند فرهنگ آگاهی محوری و جست‌وجو گری را برای داشتن زندگی بهتر به نفع مخلوقات دایره هستی، ایجاد کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نقل از ایسکانیوز، احسان قائم مقامی، استاد بزرگ شطرنج ایران در ارتباط با سرانه پایین کتابخوانی افراد در جامعه بیان کرد: سطح مطالعه افراد در جامعه ظرفیت رشد عقلایی مردم، خردورزی و ایجاد تاثیر تعاملی آن جامعه را بالا می برد. کتاب به عنوان یک ابزار مطمئن و سازنده در طی دوران می‌تواند سبب ساز خط فکری و جریان های فکری بکر، ناب و خلاقانه در جهت یافتن مکتومات رازآلود جهان پر چالش هستی در اختیار انسان جست‌وجوگر و اندیشمند است.

وی افزود: نگاه صحیح به مقوله کتاب خوانی، می تواند فرهنگ آگاهی محوری و جستجو گری را برای داشتن زندگی بهتر به نفع مخلوقات دایره هستی، ایجاد کند.

قائم مقامی در ارتباط با حضور مردم در کتابخانه ها و رابطه آن با افزایش سرانه مطالعه در کشور، گفت: یکی از معیار های پیشرفت در جوامع متمدن و پیشرو می تواند همین موضوع کتابخانه و فرهنگ کتابخوانی در کتابخانه ها باشد. قطعا هر چه قدر تعداد کتابخانه ها و افرادی که به صورت جدی و تخصصی وقت برای خواندن کتاب در کتابخانه ها، اختصاص می دهند بالاتر باشد، گشایش های بیشتر و سازنده تری را از طریق بروز و ظهور استعداد و خلاقه منابع انسانی، شاهد خواهیم بود. فرهنگ سازی مناسب در جهت استفاده از کتابخانه ها به صورت مستقیم بر سرانه مطالعه کشور تاثیر فوق العاده محسوسی خواهد گذاشت.

وی یادآور شد: متاسفانه باید بگویم یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کشور ما این است که به واسطه سطح نازلی از مطالعه که در سرانه شاهد هستیم، درصد بالایی از افراد جامعه، خروجی خوبی حتی در قالب ایفای نقش های ساده در زندگی روزمره خویش ندارند. ما از کتاب حتی می توانیم یاد بگیریم که بیشتر و بهتر باید گوش کنیم، قبل از انجام عمل، تامل کنیم. صبور باشیم و قضاوت نکنیم و برای اثر، کیفیت و اعتبار ارزش تعریف کنیم و سعی کرده اثراتی با کیفیت و معتبر در هر پست و جایگاه و منصبی ایجاد کنیم.

این قهرمان ملی درباره نقش خانواده ها در ترویج فرهنگ سازی کتابخوانی میان فرزندان اظهار داشت: در زمینه ساختن فرهنگ کتابخوانی نقش خانواده ها به عنوان جامعه مبدا، مرجع و اصیل و همراه، بسیار پر رنگ و کارکردی است؛ چرا که اعضای خانواده می‌توانند الگو های عملی بی واسطه برای هم باشند، وقتی خواندن کتاب در خانواده ای ترویج شود، تبادل آگاهی ها و اطلاعات تبدیل به یک ارزش سازنده می شود و افراد مسئولانه به دنبال کشف و اقناع حس کنجکاوی خود خواهند بود. این همان چیزی است هر کشوری برای بالندگی بیشتر به آن احتیاج دارد.

قائم مقامی درباره تجربیات کتابخوانی خود در کتابخانه ها، بیان کرد: من برای کار روی پروژه های درسی ام چندین بار مجال مطالعه در کتابخانه های داخل کشور را یافته ام و از تجربه های خودم بسیار راضی بودم. خوشبختانه چند بار هم امکان استفاده از کتابخانه های خوب کشورهای دیگر را هم نیز برای مطالعه داشته ام. سفرهای زیادی داشته ام و جالب است بدانید یکی از تصویر های ذهنی متمایز ساخته شده برای من از مردمان کشورهای پیشرفته تر، همیشه همراه داشتن کتاب و آب با خودشان است! و کتاب شاید به همان انداره آب برای انسان بتواند آبادانی به همراه داشته باشد. احساس می کنم کتاب در کشورهایی مانند انگلیس، آلمان، فرانسه و آمریکا و کشورهای اسکاندیناویایی جزیی لاینفک از زندگی عموم افراد است و کتابخانه به عنوان یکی از مفید ترین و کاربردی ترین امکان اجتماعی از تقدس و جایگاه ویژه ای در این کشور ها، برخوردار شده است.

وی درباره تاثیرات کتابخوانی در زندگی حرفه ای و شخصی خود، تصریح کرد: رشته تخصصی من (شطرنج) به طور قطع علمی ترین رشته ورزشی و به اذعان بسیاری از فرهیختگان و به تصدیق آمار و ارقام یکی از علمی ترین و پیچیده ترین زمینه های فعالیتی بشر است و به تبع این موضوع مطالعه منابع تخصصی شطرنج از دوران نوجوانی در دستور کار من قرار داشته و به لحاظ حرفه ای این برای من یک ضرورت بوده که بتوانم سطح آگاهی های خود را ارتقا ببخشم و روزآمد کنم. در دوران تحصیل هم که با توجه به رشته های تحصیلی ام (حقوق و مدیریت) مطالعات مرتبطی در حد تحصیلات عالیه دانشگاهی داشته ام.

او در همین راستا اشاره داشت: مطالعات جانبی من وسیع نبوده است و به صورت موردی و گزینشی و هدفمند در اوقات فراغت خود توانسته ام در این حیطه کسب آگاهی داشته باشم. مدتی است که سعی می کنم هر روز یه مقدار زمان ثابتی را همه روزه به مطالعه کتاب های خاص و ارزشمند خارج از زمینه های تخصصی ام، اختصاص دهم.

این استاد بزرگ شطرنج در رابطه با تاثیر کتاب خواندن بر کاهش آسیب های اجتماعی، خاطرنشان کرد: آگاهی، توانایی است. آسیب های اجتماعی ناشی از عدم بروز توانایی ها و کارکرد های مثبت و ارزشمند انسان ها است. اگر انسان‌ها بتوانند بالنده و موفق و تاثیر گذار و افتخار آفرین باشند، قطعا ترجیح خودشان این است که با ایجاد اثر مثبت بتوانند جلب توجه و کسب اعتبار و جایگاه و منافع کنند. مطالعه این امکان را تسهیل می کند و قطعا آسیب ها را به حداقل می رساند.

وی در خاتمه با اعلام نقش موثر نهاد کتابخانه ها در ترویج کتابخوانی، گفت: هدیه کتاب، مسابقه های کتابخوانی بزرگ، ایجاد امکان و تسهیلات برای علاقه مندان به کتاب خوانی، کارهای تشویقی، ترویجی، برگزاری جلسات نقد و تحلیل آثار ارزشمند و دسترسی عموم به کتاب های مهم تاریخ برای علاقه مندان، ایجاد شغل و کار آفرینی برای دانشجویان و علاقه مندان به کتاب خوانی، رسیدگی به وضعیت کتابخانه ها در اقصی نقاط کشور و تجهیز کتابخانه ها و ایجاد فضای آرام و زیبا و دلنشین برای کتابخوانی، ایجاد کارگروهای سراسری در کشور در جهت آموزش شیوه های نوین مطالعه و کار در کتابخانه و فیش نویسی و نت برداری، پایین آوردن قیمت کتاب و کالاهای فرهنگی سودده و بسیاری از راهکارهای دیگر می تواند به ترویج کتابخوانی کمک کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 14 =