دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۳

هادی طباطبایی عنوان کرد؛

کار کتابداران در توسعه فرهنگی جامعه تأثیرگذار است

هادي طباطبايي

دروازه بان اسبق تیم ملی  و کارشناس فوتبال کشور، کتابخوانی را عامل مهم شکوفایی فرهنگ جامعه قلمداد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نقل از برنا، هادی طباطبایی دروازه بان اسبق تیم ملی فوتبال و استقلال با اعلام اینکه کتاب موجب شکوفایی فرهنگ جامعه می شود، گفت: در جبهه فرهنگی کار کتابداران در کتابخانه ها در توسعه فرهنگی جامعه تاثیرگذار است. کتاب یک غذاست؛ یک نوشیدنی روح است و چنانچه مقوی باشد، روح را تقویت می کند. کتاب دریچه‌ ای است به سوی روشنایی و وسیله‌ی ارتباط و انتقال فرهنگ میان انسان‌ها و نسل‌ها. تجربه نشان داده است که کتاب و رونق چاپ کتاب موجب رونق بازار فرهنگ می‌شود و جامعه ای که فرهنگ مطالعه در آن رشد داشته، پیشرفت و ترقی نیز داشته است.

وی بیان کرد: امروز مخاطبان نیازمند مطالعه آثار نوین هستند و با توجه به سیطره فضای مجازی بر زندگی روزمره باید نسبت به محتوای مورد پسند جوانان اقدام به نشر کتاب های آموزنده و موثر داشت.

طباطبایی در ارتباط با فعالیت های نهاد کتابخانه ها در سرتاسر کشور افزود: تنوع و دسترسی آسان به کتاب های مهم و مولف واقعا اتفاق خوب و مثبتی است. اما اعتقاد دارم که نهاد کتابخانه ها مثل گذشته باید فرهنگسازی کتاب خواندن در اجتماع را در دستور کار خود قرار دهد. نهاد کتابخانه ها در شرایط کنونی تنها می تواند حیات کتابخوانی در کشور را امتداد بدهد.

دروازه بان اسبق تیم فوتبال استقلال تهران با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ کتابخوانی تبدیل به یکی از اساسی ترین نیازهای فرهنگی جامعه امروز شده است، گفت: با گسترش رسانه های عمومی و فضای مجازی منابع کسب اطلاعات افراد تا حدودی تغییر یافته است و ممکن است گاهی تصور شود با وجود سایتها و وب سایتها و نرم افزارهای اطلاع رسانی و ارتباطات اجتماعی نیاز به مطالعه کتاب کم شده باشد، اما اینگونه نیست و حوزه کتابخوانی سنتی کماکان ادامه باید پیدا کند.

این ورزشکار مطرح در خاتمه گفت: توجه به مطالعه و کتابخوانی می تواند موجب ارتقای سطح اقتصاد، فرهنگ و اقتدار کشور شود و نمی توان انتظار توسعه منطقه و کشور را داشت اما از وزنه سنگینی به نام کتاب و مطالعه غافل شد. تعامل دستگاه‌های فرهنگی در حوزه کتابخوانی و نمایشگاه ها بسیار باید مورد توجه قرار گیرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 10 =