دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۰

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در دیدار با کتابداران استان تأکید کرد؛

اساس کتاب و کتابخوانی باید در جهت حفظ امانت وجود انسانی باشد

دیدار نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با کتابداران استان

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه اساس کتاب و کتابخوانی باید در جهت حفظ امانت وجود انسانی باشد، گفت: کتابخانه ها باید به کتاب مفید، مجهز باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه شهرستان بیرجند، یکشنبه ۲۷ آبان ماه جاری و همزمان با هفته کتاب با کتابداران استان دیدار کرد.
آیت الله سید علیرضا عبادی در این دیدار گفت: اینکه می گویند هر کتاب، به یک بار مطالعه کردن می ارزد، اشتباه است. کتاب باید مفید بوده و متناسب با نیاز مراجعه کننده، سطح سواد و سن و سال خواننده باشد.
وی افزود: بهترین کتاب، کتابی است که نویسنده آن دو شاخصه داشته باشد؛ اول اینکه در آن رشته، دارای تخصص و مهارت باشد و دیگر اینکه تعهد و ایمان کافی داشته باشد.
وی ادامه داد: علم، مثل شکار است. بدست می آید؛ اما فراموش می شود و راهکارش این است که پای آن را با نوشتن ببندیم.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به کلام الله مجید به عنوان معجزه رسول اکرم(ص)، اظهار داشت: کتاب، برای هر امت و کشوری، شناسنامه است و ما در ایران و اسلام، یک شناسنامه بسیار افتخار آمیز داریم که همه قبولش دارند.
امام جمعه شهرستان بیرجند گفت: روح ما نیز مانند جسممان نیاز به غذا دارد؛ اما همانطور که در خوراکی ها، سالم و ناسالم داریم؛ در مورد کتاب نیز چنین است. بعضی کتابها سم هستند،  بعضی غذا و برخی دوا.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی نیز در این دیدار با بیان اینکه در حال حاضر در تمام شهرستان ها، شهرها و بخش های استان، کتابخانه وجود دارد، گفت: رویکرد چند سال اخیر نهاد در حوزه کودک و نوجوان نسبت به گذشته تغییراتی داشته و کتابخانه، دیگر فقط محلی برای قرائت و امانت کتاب نیست؛ بلکه به مکانی برای انجام برنامه های فرهنگی تبدیل شده و با تمام اقشار جامعه در ارتباط است.
محمدرضا رضایی، با اشاره به اینکه کتابداران استان، همگی دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند و در خصوص کتابداری، تخصص لازم را دارند، افزود: کتابداران، سربازان جبهه فرهنگی هستند و هرچه فعالیت های فرهنگی ما بهتر و مطلوب تر باشد، به طور قطع معضلات اجتماعی ما کاهش پیدا خواهد کرد.
وی ادامه داد: تعداد کتابخانه های عمومی روستایی در سه سال گذشته از تعداد ۱۱ باب، به ۲۲ باب تا سال جاری افزایش یافته است و در هفته کتاب نیز سه باب کتابخانه عمومی در استان افتتاح و بازگشایی می شود.
وی در خصوص وضعیت پروژه کتابخانه عمومی مهرشهر بیرجند، بیان داشت: هیئت امنای مسجد جامع صاحب الزمانی(عج) مهرشهر، ۴۵۰ مترمربع زیربنا با ۵۰ درصد کار را در طبقه دوم این مسجد، تحویل اداره کل کتابخانه های عمومی استان دادند و این کتابخانه در حال حاضر، ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و قرار است به نام شهید مرتضی بصیری پور، اولین شهید مدافع حرم خراسان جنوبی، نامگذاری شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان به افزایش چشمگیر اعتبارات استانی، اعتبارات نهاد کتابخانه های عمومی کشور، حمایت خیّران و وصولی نیم درصد سهم کتابخانه ها از درآمد شهرداری ها اشاره و خاطرنشان کرد: در سه سال گذشته، کلیه کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی، بازسازی و بهسازی شده اند و یک انقلاب در حوزه فضای کتابخانه ها در استان اتفاق افتاده است.
محمدرضا رضایی، گفت: در حال حاضر ۳۴ پروژه فعال شهری و روستایی در استان داریم که از این تعداد ۱۷ کتابخانه، شهری و ۱۷ کتابخانه، روستایی است.
وی به ارتباط مستقیم، رشد اعضا با بهسازی فضای کتابخانه ها اشاره کرد و افزود: کتابخانه ای داریم که بعد از کیفی سازی و بازگشایی، ۱۰۰ درصد رشد اعضا داشته است.
وی با بیان اینکه کتابخانه های عمومی بر اساس چهار شاخصه نهاد کتابخانه های عمومی کشور ارزیابی می شود، اظهار داشت: در کلیه این شاخص ها که شامل تعداد کتابخانه ها، اعضا، منابع و مقدار زیربناست، استان خراسان جنوبی، نسبت به میانگین کشوری، سطح بالاتری دارد و دارای وضعیت بسیار خوبی است.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 0 =