سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۶

همزمان با هفته کتاب انجام شد؛

بازگشایی کتابخانه نهادی ۱۴ معصوم(ع) کاشمر

افتتاح ساختمان اداری و کتابخانه نهادی 14 معصوم(ع) کاشمر

همزمان با هفته کتاب، ساختمان اداری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کاشمر افتتاح و کتابخانه مشارکتی ۱۴ معصوم(ع) به نهاد کتابخانه های عمومی کشور واگذار و به عنوان کتابخانه عمومی نهادی بازگشایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، همزمان با هفته کتاب و با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، ساختمان اداری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کاشمر افتتاح و کتابخانه ۱۴ معصوم(ع) که تاکنون به عنوان کتابخانه مشارکتی فعالیت داشت، پس از واگذاری به نهاد کتابخانه های عمومی کشور به عنوان کتابخانه نهادی بازگشایی شد.

 در این مراسم محمدعلی نبی پور، فرماندار کاشمر در سخنانی با اشاره به اهمیت موضوع مطالعه اظهار داشت: در سال های اخیر گام های مثبت فراوانی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در شهرستان کاشمر برداشته شده و بخشی از عقب ماندگی ها در این حوزه با همت خیرین کتابخانه ساز مرتفع شده است.

نبی پور افزود: هر چند در حوزه توسعه فیزیکی کتابخانه های عمومی در کاشمر گام های خوبی برداشته شده است اما جای کتابخانه عمومی در بسیاری از روستاهای بالای ۲ هزار نفر جمعیت در بخش های مرکزی و کوهسرخ خالی است.

وی با تقدیر از راه اندازی کتابخانه سیار در کاشمر به همت خیرین، ادامه داد: مردم کاشمر در حوزه کارهای خیر، انسان های سخاوتمندی بوده و هستند؛ به عنوان مثال انجمن خیرین سلامت در این شهرستان طی ۴ سال موفق به جذب ۱۵۰ میلیارد ریال کمک شده است؛ لذا شایسته است نیت های خیرین و واقفان به سمت نیازهای روز همچون کتاب و کتابخانه سازی سوق داده شود.

فرماندار کاشمر خاطرنشان کرد: ترویج مطالعه نیاز به فرهنگ سازی دارد. خوشبختانه کارهای خوبی در این زمینه انجام شده ضمن اینکه شاهد توسعه فیزیکی کتابخانه های عمومی کاشمر نیز هستیم.

در ادامه مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در سخنانی با اشاره به بازگشایی کتابخانه خیرساز ۱۴ معصوم(ع) به عنوان کتابخانه نهادی گفت: بسیار خرسندیم که در هفته کتاب، یکی از کتابخانه های عمومی بزرگ استان و شهرستان کاشمر ،که به نهاد کتابخانه های عمومی واگذار شده، را افتتاح می کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، ادامه داد: امروزه شهرستان کاشمر یکی از قطب های بزرگ کتابخوانی در سطح استان است.

وی با اشاره به فعالیت انجمن خیرین کتابخانه ساز کاشمر و نیز واگذاری ساختمان اداری اداره کتابخانه های عمومی و کتابخانه ۱۴ معصوم(ع) این شهرستان توسط خیر کتابخانه ساز، محمد حسین داودی، اظهار داشت: لازم است نیک اندیشان و واقفان همان گونه که به فضاهای مذهبی و نیز مواردی مانند احداث مدرسه و بیمارستان توجه دارند به موضوع کتاب و کتابخوانی هم توجه کنند؛ چراکه ساخت کتابخانه می تواند در سطح جامعه بسیار مثمر ثمر باشد.

سبزیان گفت: فعالیت کتابخانه های عمومی و گسترش فرهنگ مطالعه باعث ارتقای فرهنگ، تحکیم پایه های خانواده و واکسینه شدن کودکان و آینده سازان خواهد شد.

سبزیان با اشاره به توسعه فضای مجازی در جامعه ادامه داد: امروزه رقابت بین کتاب و فضای مجازی به شدت بالا گرفته است. واقعیت این است که  اگر کتاب، فانی می شد خداوند به عنوان معجزه از آن استفاده نمی کرد. پس باید مطمئن بود که کتاب باقی است و هیچ چیز نمی تواند از عمق و ارزش کتاب کم کنند.

شایان ذکر است کتابخانه خیر ساز ۱۴ معصوم(ع) کاشمر به مساحت ۹۷۰ متر مربع و با زیربنای ۱۳۷۰ متر هم اکنون دارای ۱۶ هزار و ۳۷۹ جلد کتاب است .این کتابخانه که تاکنون به صورت مشارکتی اداره می شد، توسط خیر کتابخانه ساز به نهاد کتابخانه های عمومی واگذار شده است.

همچنین ساختمان اداری اداره کتابخانه های عمومی کاشمر نیز در جوار کتابخانه ۱۴ معصوم(ع) با مساحت ۲۰۰ متر مربع شامل اتاق های اداری و سالن اجتماعات، از سوی محمد حسین داودی، مسئول انجمن خیرین کتابخانه ساز کاشمر واگذار شده است.


 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 12 =