شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۳

سیدحبیب حبیب‌پور تصریح کرد؛

نقش کتابخانه‌ها در جنگ رو در رو با آسیب‌های اجتماعی

سیدحبیب حبیب‌پور

یکی از شاعران آیینی کشور با اشاره به ورود فضاهای مجازی به کانون خانواده، فعالیت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در برگزاری جلسات مشاوره و نشست‌های آگاهی ‌بخش در خصوص معضلات اجتماعی را در مقابله با تهدیدات آن مؤثر دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سیدحبیب حبیب‌پور از شاعران آیینی کشور همزمان با هفته کتاب در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، با اشاره به ظرفیت کتابخانه‌های عمومی برای ایجاد تحول‌های کوچک و بزرگ در حوزه‌های اجتماعی گفت: با توجه به آنکه کتابخانه‌های عمومی همواره از مکان‌هایی هستند که خانواده‌ها به آنها اعتماد دارند، می‌توانند با بهره‌گیری از این اعتماد، مأمن و پناهگاهی برای این موضوع باشد. کتابخانه‌ها به عنوان محلی که اندیشمندان، پژوهشگران و علاقه‌مندان به تمدن و پیشرفت کشور در آنجا گردهم می‌آیند و در خصوص موضوعات مختلف جامعه از جمله آسیب‌های اجتماعی و راه برون رفت از آنها به بحث و تبادل اندیشه می‌پردازند، بی‌تردید در حوزه‌های اجتماعی و رفع مشکلات و دفع آسیب‌های فرهنگی اجتماعی حائز اهمیت فراوان هستند. چه بجاست که نهاد کتابخانه‌ها به عنوان طراح، متولی و مجری این موضوع مهم، بدان اهتمام ورزیده و از حوزه مطالعه و خواندن به حوزه عمل و واکنش به سوی حل معضلات اجتماعی و خانوادگی حرکت می‌کند.

وی ادامه داد: اهالی کتاب و دل سپردگان به فرهنگ مطالعه که خود همواره تشنه علم و آگاهی و دانستن هستند با اتکا به تضارب اندیشه‌ها و گفتگوهای علمی می‌توانند با پی بردن دقیق به مشکلات و معضلات اجتماعی، برای رسیدن به رفع آنان پیشقدم شوند و پیش از آنکه به عنوان بحران‌های سخت و سنگین تبدیل شوند با بهره‌گیری از تجارب علمی و عملی و با مدد از نظریات مختلف صاحبنظران به خصوص روان شناسان و جامعه شناسان، با آن معضلات برخورد منطقی و علمی کنند.

این شاعر در پاسخ به این سؤال که آیا با رویکرد جدید نهاد کتابخانه‌ها در انجام فعالیت‌های اجتماعی موافق هستید، بیان کرد: بله؛ چه نهادی بهتر و بجاتر از نهاد کتابخانه‌ها. ان شاء الله نهاد با پشتوانه علمی و با بهره‌گیری از سواد اندیشمندان فاضل و پژوهشگران مجرب و آگاه به مسائل اجتماعی و فرهنگی، به ویژه حوزه خانواده از این آزمون سربلند بیرون خواهد آمد و فعالیت‌هایش در مبارزه با کژی‌ها، انحرافات، آسیب‌ها و بحران‌های اجتماعی و خانوادگی ثمربخش خواهد بود.

حبیب‌پور در ادامه اضافه کرد: کانون خانواده که در سالهای اخیر با ورود فضاهای مجازی مختلف، در حال گذر از یک پیچ خطرناک و سرنوشت ساز است را باید نخستین و مهم‌ترین هدف این مشاوره‌ها دانست. شایسته است که برای رفع مشکل جدایی و انفصال اعضای خانواده به ویژه کودکان و نوجوانان که با توجه به عدم تجربه و صداقت و پاکی فطرتشان هدف اصلی این تهدیدات هستند، تمامی دلسوزان جامعه با آگاهی، منطق و ارائه راهکارهای علمی و عملی و با پرهیز از کارهای شعاری و غیر علمی چاره‌اندیشی کنند.

وی افزود: آرامش خانواده و جامعه با همین نگاه علمی و منطقی است که به دست خواهد آمد. امیدوارم با اطمینان و اعتماد مردم، به خصوص خانواده‌ها به نهاد کتابخانه‌ها، این طرح با توفیق رو به رو شود.

این شاعر در بیان تجربیات خود از حضور در کتابخانه‌ها نیز گفت: به یاد دارم در دوران نوجوانی، زمانیکه عضو کتابخانه بودم، شاهد موارد بسیاری از مراجعه والدین و به خصوص مادران به کتابخانه‌ها و مسئولان آن برای استفاده از آگاهی‌های قابل قبول آنها بودم. کتابداران نیز که اهل مطالعه بودند، با حوصله به سخنان آنها گوش می‌دادند و در حد توان شان آنها را یاری و راهنمایی می‌کردند.

حبیب پور در پایان خاطرنشان کرد: گاهی در همین کتابخانه‌ها، محافل و جلساتی نیز با حضور اولیای دانش‌آموزانِ عضو کتابخانه برگزار می‌شد و در خصوص ضرورت مطالعه و برخی از معضلات اجتماعی و فرهنگی بحث و گفتگو می‌شد. به خاطر دارم استقبال خانواده‌ها از جلسات بسیار چشمگیر بود. ثمره این جلسات نیز کودکان و نوجوانانی با مطالعه شدند که در سالهای بعد، بخشی از اندیشمندان و پژوهشگران کشور را شکل دادند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 14 =