دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱

کتابدار روشن‌دل بجنوردی:

بخش ویژه روشن‌دلان در کتابخانه ها موهبتی بزرگ است

کتابدار نابینا

کتابدار روشن‌دل بجنوردی گفت: بخش ویژه روشن‌دلان در کتابخانه موهبتی بزرگ است زیرا امکان مطالعه و دسترسی به کتاب برای نابینایان بسیارکم بوده و با ایجاد این فضاها در کتابخانه‌ها امکان دسترسی راحت‌تر به کتاب‌های ویژه این قشر فراهم شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، هفته کتاب ازجمله روزهایی است که در تقویم کشورمان سالی یک‌بار ورق می‌خورد و اهمیت کتاب و کتابخوانی در توسعه فرهنگ جامعه در این هفته بیش از پیش آشکار می شود.

 همواره نام کتابخانه‌ها عجین با عنوان کتاب و کتاب‌خوانی بوده و هست؛ و مگر می‌شود از این جزء جدایی‌ناپذیر از فرهنگ کتاب غافل شد. البته در طی سالیان و ایام، سخن از کتابخانه‌ها نیز بی‌شمار رفته ولی بخشی که کمتر دیده می‌شود و مشتاقان آن نیز از نور دیده کمتری برخوردارند، بخش نابینایان و کم‌بینایان است.

کتابخانه مرکزی بجنورد در خود بخشی جای‌داده که مختص کتاب‌های ویژه روشن‌دلان است و استقبال‌کنندگان خاص خود را دارد.

در آستانه هفته کتاب سری به بخش نابینایان کتابخانه زدیم که بالغ بر  ۷۰۰ جلد کتاب بریل و بیش از ۶ هزار نسخه کتاب گویا ویژه روشن‌دلان را در خود جای داده است و به گفتگو با کتابدار آن پرداختیم.

علی حاجی‌آبادی و همسرش، هر دو کتابدار  بخش نابینایان و کم بینایان کتابخانه مرکزی بجنورد هستند. حاجی آبادی دانش‌آموخته رشته کتابداری و همسرش سیده اعظم سیدی مدرک کارشناسی در رشته مشاوره و ارشد تربیت‌بدنی را دریافت کرده است.

علی حاجی‌آبادی وجود بخش ویژه روشن‌دلان در کتابخانه را موهبتی بزرگ می‌داند، زیرا امکان مطالعه و دسترسی به کتاب برای نابینایان بسیارکم بوده و با ایجاد این فضاها در کتابخانه‌های عمومی امکان دسترسی راحت‌تر به کتاب‌های ویژه این قشر فراهم شده است.

حاجی آبادی دانشجویان روشن‌دل را متحمل سختی‌های بیشتری دانست و گفت: کتاب‌های بریل دارای حجم و وزن سنگینی در مقایسه با کتاب‌های صوتی هستند و علی رغم علاقه دانشجویان به استفاده از کتاب‌های صوتی، از آنجاکه همکاری و مشارکت برای تولید این منابع کم است به اجبار از کتاب‌های بریل استفاده می کنند.

این کتابدار ساعی و روشن‌ دل، کتابخانه‌های عمومی را پایگاهی موثر و سازنده برای رشد و توسعه فرهنگ کتابخوانی و کتاب، این یار مهربان می‌داند و افراد دارای همت و پشتکار در این مسیر را برای حرکت در راه ترقی علمی تشویق می‌کند.

وی صوتی شدن کتاب‌ها، استفاده از تکنولوژی‌های نو و ایجاد بخش نابینایان در کتابخانه های عمومی را، امری مهم در راه توسعه کتاب‌خوانی در بین روشن‌دلان دانست.

علی حاجی آبادی در انتها همچنین از فرصت ثبت‌نام رایگان برای نابینایان در کتابخانه‌ها خبر داد و گفت: مسئولان ارگان‌هایی همچون بهزیستی که ارتباط بیشتری با افرادی چون روشن‌دلان دارند، باید آنها را به استفاده از کتابخانه های عمومی تشویق و ترغیب کنند. حضور در بخش های نابینایان کتابخانه های عمومی و استفاده از امکانات فراهم شده، فرصت خوبی برای نابینایان است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 2 =