پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۹

کتابدار کتابخانه عمومی دکتر جمشید صداقت کیش آباده؛

عشق و علم، کودک را به کتابخانه جذب می کند

كتابخانه صداقت كيش آباده - کراپ‌شده

کتابدار کتابخانه عمومی دکتر جمشید صداقت کیش آباده گفت: به اعتقاد من وقتی کودک عشق و علم را یک جا دریافت کند، هرگز کتابخانه را ترک نخواهد کرد؛ بنابراین سعی کردم مفاهیم علمی را با شیوه ای شیرین همراه با بازی به آن ها انتقال دهم.

سوسن دهقانی، کتابدار کتابخانه عمومی دکتر جمشید صداقت کیش آباده در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، به معرفی کتابخانه محل خدمت خود پرداخت و گفت: کتابخانه عمومی دکتر جمشید صداقت کیش آباده در سال ۱۳۴۳ تأسیس شد و به لحاظ قدمت، پس از کتابخانه عمومی دستغیب شیراز، دومین کتابخانه قدیمی استان فارس محسوب می شود. این کتابخانه در مرکز شهر و در کنار چندین آموزشگاه واقع شده و برای اکثر مردم شهر شناخته شده است. این مرکز با داشتن بیش از سی هزار نسخه کتاب، ۱۵۶۳ عضو فعال دارد و بیشتر اعضا کودکان زیر ۱۴ سال هستند.

دهقانی که دانش آموخته ارشد رشته کتابداری است، اجرای برنامه های علمی را محور فعالیت های کتابخانه محل خدمت خود قرار داده است. دهقانی در خصوص فلسفه این انتخاب گفت: با حضور در جلسات انجمن اولیا و مربیان در مدرسه فرزندم، متوجه شدم بعضی مادران درباره تربیت کودک، هیچ کتابی نخوانده اند. آنها از مشکلاتی سخن می گفتند که با خواندن چند کتاب به راحتی حل می شد. در مادران هیچ گونه علاقه ای به کتاب و علم ندیدم؛ در حالی که به راحتی لذت علم را می توان در بچه ها ایجاد و با انجام کارهای علمی می توان مادران را نیز به مطالعه ترغیب کرد.

دهقانی ادامه داد: پایان نامه من در مورد کتاب درمانی کودک و ایجاد حس اعتماد به نفس، همکاری و ... در کودک از طریق قصه خوانی بود و به خوبی می دانستم با قصه خوانی تحولی بزرگ در کودکان ایجاد می شود.

دهقانی اظهار داشت: برای انجام فعالیت های بزرگ و اثرگذار باید گام های کوچک برداشت. در فضای محدودی، بخش کودک کتابخانه را راه اندازی کردیم. عصرهای پنج شنبه، زمان تعطیلی کتابخانه، سالن برای برگزاری کارگاه ها در اختیار من بود. از سویی، کتابخانه ‌کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آباده، کتابخانه بسیار فعالی است که خدمات آن ویژه کودکان بالای شش سال است؛ بنابراین باید از موازی کاری جلوگیری می کردم. بر این اساس تمرکز خود را بر کودکان زیر شش سال قرار دادم.

دهقانی تصریح کرد: به اعتقاد من وقتی کودک، عشق و علم را یک جا دریافت کند، هرگز کتابخانه را ترک نخواهد کرد. بنابراین سعی کردم مفاهیم علمی را با شیوه ای شیرین همراه با بازی به آن ها انتقال دهم.

وی افزود: بعلاوه با حضور در انجمن اولیا و مربیان مدارس و سخنرانی در این جلسات، تعدادی از مادران را به عنوان مادر کتابدار معرفی کردم؛ آنها کتاب ها را امانت می گیرند و بین مادران توزیع می کنند. اجرای طرح مادران کتابدار، میزان مطالعه مادران را افزایش داد.

دهقانی با اشاره به خاطرات سال های خدمت به عنوان یک کتابدار، اظهار داشت: بهترین خاطرات من مربوط به روند پیشرفت کودکان است. یادم می آید کودکی به نام آرین، در اولین روزهای مراجعه به کتابخانه بسیار خجالتی بود. پشت مادرش قایم می شد و اصلا قادر به برقراری ارتباط نبود. پس از گذشت یک سال و نیم از مراجعه او به کتابخانه و حضور در جلسات کتابخوانی، کاردستی و کارگاه ها، امروز دستیار ما در اجرای نمایش و قصه خوانی است. کودکانی همچون آرین، ‌ بسیار بوده اند؛ کودکانی که با شرکت در فعالیت های کتابخانه ای به علم و مطالعه علاقمند و بر کنترل احساسات خود مسلط شده اند.

آشنایی با اجرام آسمانی همراه با اجرای نمایش و قصه خوانی

برنامه رصد ماه ویژه کودکان با حضور کارشناس ارشد کیهان شناسی

آزمایشی ساده با استفاده از نارنگی برای درک مفهوم چگالی

ترکیب مواد شیمیایی با قند

شیوه شکل گیری جامدات با استفاده از پودر جاذب

برنامه خانه مقوایی من با خلاقیت

گیاه شناسی در باغچه کتابخانه

بادکنک و آزمایش های فیزیکی

کارگاه خلاقیت رنگ

آموزش حلال ها

آشنایی با پوشش پرندگان

جشن شب یلدا در کتابخانه

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 12 =