یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۹

بر اساس نیازهای محلی شهرستان پردیس؛

طرح «ارتقای سرمایۀ فرهنگی و کتابخانه‌های عمومی» معرفی شد

طرح ارتقاي سرمايه فرهنگي

آرمین امیر، با اشاره به مراحل ده‌گانه اجرای این طرح گفت: هدف از اجرای این طرح ارتقای سرمایه‌های فرهنگی شهرستان پردیس از طریق کتابخانه‌های عمومی است که یکی از مهم‌ترین نتایج مورد انتظار، کاهش آسیب‌های اجتماعی در این شهرستان خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، طرح «ارتقای سرمایه فرهنگی و کتابخانه‌های عمومی» با رویکرد اقدام‌پژوهی و بر مبنای نیازهای محلی شهرستان پردیس، چهارشنبه ۱۰ بهمن ماه با حضور آرمین امیر، مجری طرح و عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی؛ الهام ستاری، رئیس کمیته فرهنگ عمومی شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ امین متولیان، معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد؛ محمد جوهرچی، مدیرکل پژوهش و آموزش؛ لیلی هاشمی، مدیرکل فناوری اطلاعات؛ سیدباقر میرعبداللهی، مدیرکل تأمین منابع؛ عباس نعمتی، مدیرکل حراست؛ هادی امیریف مدیرکل عمرانی؛ حسام قربانعلی، مدیرکل مجلس و استان‌ها؛ علی نیکنام، مدیر کل کتابخانه‌های استان تهران؛ اسماعیل جانعلی‌پور، معاون اداره‌کل کتابخانه‌های استان تهران و همچنین رئیس و مسئولان کتابخانه‌های عمومی شهرستان پردیس برگزار شد.

طرحی برای نزدیک‌تر شدن نهاد به کارکرد اجتماعی خود

در ابتدای این نشست محمد جوهرچی، مدیرکل پژوهش و آموزش نهاد با اشاره به طرح‌های پژوهشی در دست اجرا در نهاد، طی سخنانی گفت: بخشی از طرح‌های مطالعاتی نهاد به مناطقی اختصاص دارد که ما از خدمت‌رسانی شایسته به آنها محروم هستیم. فعالیت نهاد در این زمینه با انتشار فهرستی که وزارت کشور برای رسیدگی به ۳۱ شهرستان دارای اولویت به لحاظ اقدامات فرهنگی و اجتماعی ارائه کرد، همزمان شد. بر اساس رویکرد اجتماعی نهاد و با التفات به این تقارن و هدف‌گذاری ملّی، دبیرکل و شورای معاونان نهاد با حضور در این شهرستان‌ها و سایر مناطق، پس از بررسی‌های لازم مصوباتی در جهت اجرای طرح‌های و برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی داشته‌اند.

وی افزود: یکی از مصوبات جلسه ۳۰ مهر سال جاری این شورا در شهرستان پردیس، اجرای طرحی پژوهشی برای بررسی نقش کتابخانه‌های عمومی در ارتقای سرمایه فرهنگی و کاهش آسیب‌های اجتماعی  در برخی مناطق این شهرستان بود که اینک تحت عنوان طرح «ارتقای سرمایه فرهنگی و کتابخانه‌های عمومی، با رویکرد اقدام‌پژوهی» توسط جناب آقای دکتر آرمین امیر و همکارانشان در دانشگاه علامه طباطبایی، صورت اجرایی می‌پذیرد. به این ترتیب، کوشش می‌کنیم کتابخانه‌های عمومی کشور به کارکردهای اجتماعی مؤثر و نقش‌آفرین‍ی مناسب‌تر دست یابد.

جوهرچی در ادامه با تکیه بر مطالعات و بررسی‌های ملی، به بیان برخی از ویژگی‌ها، امتیازات، فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی شهرستان پردیس پرداخت: نرخ رشد جمعیتی بالا، تنوع چشمگیر فرهنگی و قومیتی، مهاجرپذیری، حضور قابل توجه بانوان سرپرست خانواده؛ کمبود سرانه‌های فرهنگی و تفریحی، افزایش طلاق، فقدان خدمات مشاوره و روان‌شناختی کافی، بیکاری و ....

اهتمام نهاد برای ورود به بحث ارتقای سلامت اجتماعی

در ادامه این نشست امین متولیان، معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد نیز با اشاره به تمرکز کتابخانه‌های عمومی کشور بر اجرای برنامه‌های متناسب در مناطق محروم و کمتر برخوردار طی یک‌سال گذشته، گفت: قطعا در سالیان گذشته اقدامات و طرح‌های موثری در نهاد برای ارائه خدمت در مناطق محروم کشور صورت گرفته که قدردان این خدمات هستیم، اما از یکسال و نیم گذشته با تدبیر دبیرکل نهاد، به صورت منجسم و جدی به حوزه کار متمرکز و مدون در مناطق محروم و کتابخانه‌های واقع شده در این مناطق وارد شدیم.

وی با اشاره به برنامه‌های نهاد در این حوزه و تقارن آن با بحث پرداختن به آسیب‌های اجتماعی در وزارت کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: بر اساس آمارهای موجود ۴۰۰ هزار عضو در کتابخانه‌های شناسایی شده در مناطق محروم داریم که تقریبا ۹۰ درصد این مناطق با ۳۱ شهرستان معرفی شده از سوی شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تطابق دارد. البته شهرستان پردیس در میان این ۳۱ شهرستان قرار نداشت، اما شرایط و اقتضائات، این ضرورت را ایجاد کرد که به صورت ویژه برنامه‌ای را در این شهرستان درنظر بگیریم.

متولیان با اشاره به اهتمام نهاد برای ورود به حوزه ارتقای سلامت اجتماعی با محوریت کتابخانه‌های عمومی گفت: تدبیر دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور این بود که شورای معاونان نهاد با حضور در این ۳۱ شهرستان و برگزاری جلسات با مسئولان استانی، نیازها و مشکلات و همچنین ظرفیت‌های این شهرستان‌ها را احصا کنند تا در ادامه با یک کار کارشناسی و ارائه مصوباتی برای اجرای طرح‌ها و برنامه‌ها در این مناطق، باعث بهبودی در وضعیت زندگی این تعداد از اعضای کتابخانه‌های عمومی و سایر مردم این مناطق شویم که از این جهت نیز باری را از دوش کشور در جهت ارتقای سلامت اجتماعی برداریم.

اجرای مطالعات پژوهشی در دو کتابخانه در شهرستان پردیس

ادامه این نشست با سخنان آرمین امیر، مجری طرح «ارتقای سرمایه فرهنگی و کتابخانه‌های عمومی» همراه بود که وی طی سخنانی گفت: پژوهش در جوامع مختلف، ملزوماتی چون شناسایی جامعه هدف، توانمندسازی برای دستیابی به وضعیت مطلوب و برخی شاخص‌های دیگر را می‌طلبد اما کشور ما به‌رغم برخی دستاوردهای ارزشمند، از این جهات در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد. ما برای بهبود این شاخص‌ها پیشنهاد استفاده از ابزاری به نام «سرمایه فرهنگی» را ارائه کردیم که در ادامه مطالعات کتابخانه‌ای و میدانی، دو کتابخانه از میان کتابخانه‌های عمومی شهرستان پردیس را که بر اساس معیارهایی چون ویژگی‌های کتابدار، ویژگی‌های منابع موجود، ساختمان، جامعه محلی و رونق و رکود فعلی کتابخانه انتخاب می‌شوند، مورد اقدام‌پژوهی قرار خواهیم داد.

وی درباره مراحل پیاده‌سازی و اجرای طرح «ارتقای سرمایه فرهنگی و کتابخانه‌های عمومی» گفت: اجرای این طرح در ده مرحله دیده شده که شامل مقدمه و بیان مسئله؛ تعریف و تبیین واژه‌ها؛ تنظیم موضوع؛ انتخاب کتابخانه‌ها؛ فهم عمیق‌تر وضعیت محلی در کتابخانه‌های منتخب؛ طراحی برنامه؛ اجرای برنامه؛ نتیجه‌گیری؛ بیان مشکلات و محدودیت‌ها و در نهایت پیشنهادات نهایی مورد نظر خواهد بود.

نقش مهم کتابخانه‌ها در برطرف کردن حس عدم تعلق

آرمین امیر در ادامه تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح کاهش آسیب‌های اجتماعی نیست، بلکه هدف ما ارتقای سرمایه‌های فرهنگی شهرستان پردیس است. با این حال، یکی از مهم‌ترین نتایج طرح می‌تواند کاهش آسیب‌های اجتماعی در این شهرستان باشد.

مجری طرح «ارتقای سرمایه فرهنگی و کتابخانه‌های عمومی» حس عدم تعلق را یکی از عوامل اصلی در بروز آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: مردم در مناطق مهاجرنشین به دلیل تفاوت‌های دینی، مذهبی، قومی و ... به محل زندگی خود احساس تعلق ندارند؛ یکی از عوامل مؤثر در ایجاد احساس تعلق میان ساکنان یک منطقه، خاطره‌سازی است که کتابخانه‌های عمومی می‌توانند نقش مهمی در خاطره‌سازی برای ساکنان داشته باشند.

ادامه این مراسم نیز با طرح سخنان و دیدگاه‌های مدیران‌کل نهاد، رئیس و مسئولان کتابخانه‌های عمومی شهرستان پردیس همراه بود. محسن سلطان‌محمدی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان، با ارائه گزارشی عنوان کرد: مجموعه ۶ کتابخانه عمومی این شهرستان با زیربنای حدود یک هزار و ۸۰۰ مترمربع و ۵۰ هزار نسخه کتاب، دارای ۴ هزار و ۵۰۰ عضو است که تقویت این کتابخانه‌ها به‌خصوص کتابخانه شیخ بهایی نیز می‌تواند به افزایش جذب کاربران و اعضا و تأثیرگذاری بیشتر کتابخانه‌ها منجر شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 7 =