یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۹

به همت کتابداران و با حضور اعضاء کتابخانه ها انجام شد؛

کارگاه های آموزشی و نشست های فرهنگی در استان قم

معرفي کتاب در بخش کودک و نوجوان کتابخانه آيت الله خامنه اي قم

کارگاه های آموزشی همراه با نشست های فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان قم با هدف ترویج فرهنگ مطالعه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های، عمومی استان قم، به همت کتابداران استان قم، کارگاه های آموزشی همراه با نشست های فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان قم با هدف ترویج فرهنگ مطالعه برگزار شد.

هفتمین  نشست کتاب خوان ویژه نوسوادان در کتابخانه شهیدچمران بخش سلفچگان برگزار شد. در این نشست ۶ نفر از اعضا به معرفی کتاب پرداختند.

طاهره نوروزی با معرفی کتاب «میوه های بهشتی» نوشته علی باقرزاده؛ اشرف عبدالله پور با معرفی کتاب «کلید رحمت» نوشته محمد مهدی زاده؛ مریم بخشی پور با معرفی کتاب «خوش رفتاری» گردآوری مدیریت پژوهش نهضت سواد آموزی؛ صدیقه بنی حسن با معرفی کتاب «اخلاق پسندیده» نوشته مهدی سلیمانی آشتیانی؛ اشرف چرخی با معرفی کتاب «اخلاق در خانه» نوشته بشیر خزامی پور؛ معصومه عبدالله با معرفی کتاب «گره گشایی» نوشته مهدی سلیمانی آشتیانی تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

حضور مسئول کتابخانه شهید چمران بخش سلفچگان در پیش دبستانی جاوید
عفت بخشی پور، مسئول کتابخانه شهید چمران با حضور در پیش دبستانی و دبستان «جاوید» با توضیح و اجرای بازی های فلسفی و با بهره مندی از تصاویر و کارت های اندیشه ورزی به آموزش مهارت های مهم تفکر خلاق پرداخت. وی سپس از کتاب «همیشه ی همیشه دوستت دارم» نوشته جاناتان امت، روخوانی کرد.

کارگاه آموزش مشاوره ویژه مادران در کتابخانه شهید چمران بخش سلفچگان

در این کارگاه، اکرم شریفی، مدرس این دوره آموزشی، در رابطه با پیشگیری از آسیب های اجتماعی، افزایش نشاط اجتماعی و تاثیرات منفی مواد مخدر و اعتیاد بر خانواده و جامعه صحبت کرد.

بازدید دانش آموزان دبیرستان کریمه اهل بیت «علیه السلام» از کتابخانه عمومی شهید چمران بخش سلفچگان

در این بازدید، دانش آموزان با بخش های مختلف کتابخانه و برنامه های فرهنگی آن آشنا شدند و ساعتی را به مطالعه کتاب های کتاب خوان ماه پرداختند.

بازدید پیش دبستانی «کانون مریم» از کتابخانه عمومی مریم

در این نشست، فاطمه سقازاده، کتابدار کتابخانه مریم از کتاب «بچه ها و ادب امام» نوشته مرتضی امین و همچنین کتاب کتابخوان ماه با عنوان «عصر طلایی دایناسورها» برای کودکان روخوانی و قصه گویی کرد. در ادامه نیز نشست پرسش و پاسخ برگزار شد.
پس از این نشست، کودکان به بازی با اسباب بازی های مورد علاقه خود پرداختند.

نشست شاهنامه خوانی در کتابخانه عمومی مریم
در این نشست، زهره محمدی، مسئول کتابخانه از زندگی حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر حماسی ایران و سراینده شاهنامه و ویژگی های هنری آن سخن گفت. وی سپس «مجموعه داستان های شاهنامه» اثر محمدرضا یوسفی ویژه کودک و نوجوان معرفی را کرد. پس از آن برخی از داستان های شاهنامه توسط اعضا جمع خوانی شد.

کارگاه آموزش نویسندگی و معرفی کتاب در کتابخانه عمومی مریم
در آغاز این نشست، هر یک از هنرجویان جوان به معرفی کتاب های «بادبادک باز» نوشته خالد حسینی؛ «هزار خورشید تابان» نوشته خالد حسینی؛ «کوری» نوشته ژوزه ساراماگو؛ «دشمن عزیز» نوشته جین وبستر؛ «سه سوت جادویی» نوشته  احمد اکبرپور؛ «رعنا» نوشته مژگان شیخی؛ «شب های بی ستاره» نوشته مرضیه نفری؛ «آدم برفی» نوشته هانس کریستین اندرسن؛ «ته خیار» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی؛ «شاه بی شین» نوشته مزینانی پرداختند. سپس فاطمه نفری، مدرس این کارگاه در ادامه‌ی مبحث بررسی اسطوره ها و مشاهیر ایران زمین، به معرفی و خوانش بخش هایی از شاهنامه فردوسی پرداخت و تفاوت بین اسطوره و افسانه را بیان کرد.

نشست قصه گویی و جمع خوانی در کتابخانه عمومی علامه امینی

بتول آصفری، کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه علامه امینی، ضمن معرفی کتاب «دیو دیگ به سر» نوشته فرهاد حسن زاده، به قصه گویی از آن نیز پرداخت. سپس این کتاب توسط اعضا جمع خوانی و نشست پرسش و پاسخ نیز برگزار شد و به بهترین پاسخ ها کارت امتیاز تعلق گرفت.

کارگاه آموزش کاردستی و نقاشی با موضوع ایام الله دهه فجر در کتابخانه عمومی علامه امینی

در این کارگاه، بتول آصفری، کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه علامه امینی، طراحی، نقاشی و ساخت کارت پستال و همچنین پرچم سه رنگ ایران اسلامی را با موضوع گل لاله و راهپیمایی مردم در دوران انقلاب  آموزش داد که از برترین آثار، نمایشگاهی برپا شد.

نمایشنامه خوانی در کتابخانه علامه امینی

در این نشست، اعضای کتابخانه علامه امینی با بهره مندی از زبان طنز، نمایش نامه ای با عنوان «شاه در رفت» را اجرا کردند.

در ادامه سریال جذاب و شیرین «چاق و لاغرو مامور سوم» برای علاقمندان به نمایش گذاشته و با استقبال اعضا مواجه شد.

نشست کتاب‌خوان دانش آموزی در کتابخانه علی بن موسی الرضا(ع)

نشست کتاب‌خوان دانش آموزی با حضور دانش آموزان مدرسه بیرمی کویتی در کتابخانه علی بن موسی الرضا (ع) برگزار شد.

در این نشست، محمد سام نظری کتاب «قصه ما مثل شد» نوشته محمد میرکیانی؛ آرش قاسمی کتاب «اکبر کاراته به تهران می رود» نوشته محسن صالحی حاجی آبادی؛ محمد مهدی آقامحمدی کتاب «کاش تو را می دیدم» نوشته مژگان شیخی؛ امیر حسین رحیمی کتاب «رزمنده قاچاقی» نوشته مهدی منصوریان و محمد حسین حائری کتاب «قصه ما همین بود» نوشته محمد میرکیانی را معرفی کرد.

گفتنی است، خوانش گروهی کودکان از کتاب های مورد علاقه خود از دیگر برنامه های جانبی این کتابخانه بود.

فعالیت های کتابخانه حضرت ولیعصر(عج) روستای مبارک آباد

کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) روستای مبارک آباد با هدف جذب کودکان و نوجوانان به کتابخانه ویژه برنامه های متنوع فرهنگی آموزشی را برپا کرد.

فردوس نادعلی زاده، مسئول کتابخانه در این باره گفت: معرفی و بررسی کتاب «سرباز کوچک امام» نوشته فاطمه دوست کامی و جمع خوانی از آن، از برنامه های ترویج کتابخوانی بود که مورد استقبال نیز قرار گرفت. همچنین برای تقویت هوش و حافظه کودکان و نوجوانان و ایجاد تمرکز، بازی دومینو و بازی با اسباب بازی های مورد علاقه در کتابخانه برگزار شد.

رویدادهای آموزشی هنری و ترویجی در کتابخانه آیت الله خامنه ای

کتابخانه حضرت آیت الله خامنه ای، با برگزاری آموزش روش های ساخت لوح گلی برای کودکان، معرفی و نقد و بررسی کتاب های «ملت عشق» نوشته الیف شافاک؛ «بارون درخت نشین» نوشته ایتالو کالوینو و همچنین نشست جمع خوانی همراه با بازی و کارگاه نویسندگی در دو بخش نابینایان و بزرگسالان، میزبان گروه های سنی مختلف شد.

نشست قصه گویی در کتابخانه عمومی نرگس

ریحانه صادقی یکتا، کتابدار کتابخانه عمومی نرگس از کتاب «مرغ سرخ پاکوتاه» نوشته پروین دولت آبادی قصه گویی کرد و شیوه پخت نان را که به صورت شعر در این کتاب آمده بود برای کودکان توضیح داد.
گفتنی است مسابقه نقاشی و رنگ آمیزی از شخصیت اصلی داستان از دیگر فعالیت های این برنامه بود.

کارگاه آموزش داستان نویسی در کتابخانه عمومی نرگس
در این نشست، فاطمه نفری، نویسنده و مدرس این کارگاه، در آغاز کتاب های «بامداد خمار» اثر فتانه حاج سیدجوادی؛ «دختر شینا» اثر مهناز ضرابی زاده؛ «خطر در خانه آخر» اثر آگاتا کریستی؛ «جنگ با شیاطین» اثر دارن شان؛ «تصویر دریان گری» اثر اسکاروایلد؛ «و باز هم سفر» اثر ناصر یوسفی؛ «دختری با روبان سفید» اثر مژگان کلهر؛ «شازده کوچولو» اثر سنت اگزوپری؛ «شازده احتجاب» اثر هوشنگ گلشیری؛ «با کاروان حله» اثر عبدالحسین زرین کوب؛ «ملت عشق» اثر الیف شافاک را معرفی کرد و درباره مباحث نظری داستان نویسی توضیحاتی را ارائه داد.

وی در ادامه گفت: از مهم ترین تفاوت های خاطره و داستان در انتخاب راوی، حادثه پردازی، استناد، پایان، توصیف وقایع، خطی بودن روایت، خلاقیت و جذابیت، ساختار و ساختمان، پیام، لحن داستان و خاطره است.

جمع خوانی در کتابخانه عمومی الزهرا(س)

زهره آقایی، کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه عمومی الزهرا(س) در راستای اجرای طرح آموزش اندیشه ورزی، نشست جمع خوانی را با حضور شماری از علاقمندان برگزار کرد.

در آغاز این نشست، اعضا به صورت دایره ای شکل در گروه های دونفره کتاب های خوانده شده خود را معرفی کردند. سپس کتابی که بیشترین مخاطب و رای اعتماد افراد هر دو گروه را به همراه داشت، برای جمع خوانی برگزیده شد.

گفتنی است کتاب «دایره المعارف قهرمان های ایرانی، جلد ۳» نوشته مرضیه ازگلی از دیگر کتاب هایی بود که صورت دونفره روخوانی و جمع خوانی شد.

کارگاه آموزش چرتکه در کتابخانه عمومی الزهرا(س)
در سومین کارگاه یادگیری چرتکه به آموزش مسائل و فرمول های پیچیده تر پرداخته شد. در ادامه با تمرین های انجام شده، به اعضایی که در پاسخ گویی صحیح سرعت عمل داشتند، جوایزی به رسم یادبود تقدیم شد.

نشست کتاب خوان در کتابخانه عمومی الزهرا (س)

در این نشست، فائزه حیدری به معرفی کتاب «شازده حمام» نوشته محمدحسین پاپلی؛ فاطمه محمدیاری به معرفی کتاب «سه گانه نیویورک» نوشته پل استر؛ رخساره محمدی کتاب «سرباز کوچک امام» نوشته فاطمه دوست کامی؛ اکرم عباسی کتاب «رازهایی در مورد مردان» اثر باربارا دی آنجلیس؛ محمد مافی فروتن به معرفی کتاب «شکنجه گران می گویند» نوشته قاسم حسن پور پرداخت.

طرح تلفنی سفارش کتاب توسط کتابدار کتابخانه عمومی شهدای قم

نفیسه نصیری، کتابدار کتابخانه شهدای قم با حضور در دبستان «راه رشد» برنامه های فرهنگی متنوعی را اجرا کرد. وی به عنوان «سفیر فرهنگ و دانش»، با برپایی نمایشگاه کتاب در دو حوزه کودک و نوجوان، کتاب هایی را با موضوعات متنوع به این گروه سنی امانت داد.

نصیری همچنین از اجرای طرح تلفنی سفارش کتاب خبر داد و گفت: دانش آموزانی که امکان حضور در کتابخانه را ندارند، از طریق تماس تلفنی کتاب های مورد نیازشان در اختیار آنان قرار می گیرد.

معرفی کتاب در دبستان پسرانه راه شد توسط کتابدار کتابخانه عمومی شهدای قم 

نفیسه نصیری، کتابدار کتابخانه شهدای قم از کتاب «وروجک ها و پیرمرد کفاش» معرفی و بلندخوانی کرد. سپس این کتاب توسط دانش آموزان جمع خوانی شد و کتاب های دیگری نیز با موضوعات طنز و ابزار قصه گویی به اشتراک گذاشته شد.

آموزش زبان انگلیسی با استفاده از کتاب توسط کتابدار کتابخانه شهدای قم

ندا کلهرنژاد، کتابدار کتابخانه شهدای قم در جمع بازدیدکنندگان به معرفی کتاب «نخستین کتاب بزرگ من» ترجمه زهرا خوئینی با هدف آموزش زبان انگلیسی پرداخت. وی همچنین به روخوانی وقصه گویی «از کتاب قصه های من و بابام» نوشته اریش ازر ترجمه ی ایرج جهانشاهی پرداخت. در ادامه این کتاب توسط دانش آموزان جمع خوانی شد. این کتابدار در پایان توضیحاتی درباره کتاب های مرجع و نام های مختلف آن، «فرهنگنامه بدن انسان» نوشته استیو پارکر ارائه کرد.

کتابخانه آیت الله خامنه ای شهر جعفریه

سمیه صفری، کتابدارکتابخانه آیت الله خامنه ای شهر جعفریه، با بهره مندی از کارگاه فلسفی اندیشه ورزی موضوع خویشتن داری و کنترل صورت را به اعضا آموزش داد. وی در این کارگاه، از داستان «کنترل صورت» برگرفته از کتاب «تفکر فلسفی» نوشته فیلیپ روخوانی کرد و سپس درباره کنترل خشم، گریه و خنده و... سوالاتی را مطرح کرد.

نشست های جمع خوانی و ضرب المثل خوانی در کتابخانه آیت الله خامنه ای شهر جعفریه 

در این نشست، فاطمه شجاع، مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای شهر جعفریه، به معرفی کتاب «هربت و هری» نوشته پاملا آلن پرداخت. سپس اعضا به جمع خوانی از کتاب پرداختند. 

در نشست ضرب المثل خوانی نیز سمیه صفری، کتابدار کتابخانه آیت الله خامنه ای شهر جعفریه، چند ضرب المثل از کتاب «قصه ما مثل شد» نوشته محمد میر کیانی را خواند و فلسفه آنها را نیز برای شرکت کنندگان بیان کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 10 =