دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲

در گفتگو با مسئول کتابخانه استاد شهریار مطرح شد؛

کتابخانه استاد شهریار، نهادی اثرگذار در زندگی اهالی روستای قلعه حسینیه

كتابخانه استاد شهريار

کتابخانه روستایی استاد شهریار قلعه حسینیه واقع در شهرستان خرمدره با برنامه ریزی فعالیت هایی خلاقانه در جهت افزایش توانمندی و رفع نیاز اهالی،‌ به نهادی اثرگذار در زندگی مردم روستا تبدیل شده است.

رؤیا هادیلو، مسئول کتابخانه استاد شهریار روستای قلعه حسینیه واقع در شهرستان خرمدره استان زنجان در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، اظهار داشت: کتابخانه استاد شهریار تنها مرکز فرهنگی واقع در روستای قلعه حسینیه با ۲۳۰۰ نفر جمعیت است که حدود ۷۰۰ نفر از این جمعیت عضو کتابخانه هستند. کتابخانه با زیربنای حدود ۲۸۰ متر مربع به بخش های کودک، نشریات، دفاع مقدس، نوسوادان و نوآموزان،‌ مرجع، پژوهش، مخزن و سالن های مطالعه مجزا مجهز است. در مجاورت کتابخانه، مدارس، دو موسسه قرآنی، پایگاه بسیج، مسجد و حسینیه قرار دارد. بیشترین مراجعین کتابخانه ما، کودکان، نوجوانان و زنان خانه دار هستند. باید بگویم فضاسازی جذاب بخش کودک در استقبال قشر کودک و نوجوان بسیار موثر بوده است. طراحی بخش کودک را دو سال پیش با همکاری چند تن از هنرمندان روستا انجام دادم. با همکاری آنان طرح هایی را با موضوع کتاب و کتابخوانی بر دیوارهای این بخش نقاشی کردیم. این نقش ها حال و هوای ویژه ای به بخش کودک داده است.

وی ادامه داد: من بومی روستا هستم و از سال ۱۳۹۳ فعالیت در کتابخانه استاد شهریار را آغاز کردم. با شناختی که از نیاز اهالی داشتم به برنامه ریزی فعالیت هایی خلاقانه در جهت افزایش توانمندی و رفع نیاز اهالی روستا اقدام کردم. خوشبختانه این برنامه ها با استقبال رو به رو شد و امروز کتابخانه به مرکزی فرهنگی در روستا و محل مراجعه عموم تبدیل شده است.

هادیلو که از مردادماه ۱۳۹۳ فعالیت خود را در کسوت کتابدار آغاز کرده، کار با کودکان و نوجوانان و نیز زنان خانه دار روستا را محور فعالیت های خود قرار داده است؛ وی در خصوص فلسفه این انتخاب گفت: واقعیت این است که این اولویت بندی ها با توجه به نیازهای مردم روستا انجام شد. ما در روستا موسسه قرآنی داریم و زنان خانه دار تنها یک ساعت در هفته برای شرکت در کلاس آموزشی به آنجا می روند؛ من می دیدم که این قشر به فعالیت های آموزشی و هنری بیشتری نیاز دارند و از طرفی، شرایط رفت و آمد به شهر و شرکت در کلاس های آموزشی برای همه افراد میسر نیست. بر اساس این نیاز با کسب مجوزهای لازم، به برگزاری کلاس های آموزشی و هنری اقدام کردم که با استقبال فوق العاده بانوان روستا رو به رو شد. حضور در کلاس ها انگیزه بانوان روستا را افزون کرد و آنها همواره متقاضی استمرار برگزاری کلاس ها هستند. همچنین متاسفانه روستا فاقد پارک و مراکزی است که در آن کودکان بتوانند ضمن شرکت در برنامه های فرهنگی و کلاس های آموزشی، بازی و شادی را تجربه کنند. به منظور رفع این نیاز کودکان،‌ بسیاری از برنامه های کتابخانه ویژه کودکان و نوجوانان طراحی شد. همچنین در صدد هستیم حیاط کتابخانه را به بوستان کتاب تبدیل کنیم. در حال حاضر پیگیری های لازم انجام و با همکاری رئیس شهرستان مجوز این کار اخذ شده است.

وی ادامه داد: از مهم ترین برنامه های کتابخانه شهریار ویژه زنان خانه دار، برگزاری کلاس های آموزشی و هنری است. با همکاری سازمان فنی حرفه ای، هلال احمر، کمیته امداد، موسسات آموزشی و ...، به صورت رایگان دوره هایی در کتابخانه برگزار می کنیم. رفع نیاز بانوان روستا از طریق برگزاری این دوره های آموزشی، اعتماد آنها را به کتابخانه بیشتر و همکاری بیش از پیش آنان را در اجرای برنامه ها به دنبال داشته است. امروز آنها حتی در نظافت نیز کمک می کنند و کتابخانه را همچون خانه خود می دانند. این فعالیت ها کتابخانه استاد شهریار را به نهادی موثر در زندگی اهالی روستا تبدیل کرده است.

هادیلو اضافه کرد: در حوزه کودک نیز در کنار برنامه های معمول کتابخانه همچون نشست های کتابخوان، قصه گویی، نقاشی، کاردستی و ... فعالیت های خلاقانه ای انجام می دهیم. سال گذشته جشنواره بادبادک ها با همکاری کودکان برگزار شد. آن ها خلاصه کتاب مورد علاقه خود و تصویری از آن را بر روی بادبادک چسباندند و بادبادک ها، یا به تعبیری بهترین کتاب ها را در حیاط کتابخانه به پرواز درآوردند و خاطره ای ماندگار آفریدند. برنامه دیگری که در آلبوم خاطرات کتابخانه استاد شهریار ثبت شد، درختکاری در حیاط کتابخانه بود. کتابخانه ما حیاط بزرگی دارد و آن روز با همکاری مسئولان، اهالی روستا و به ویژه اعضای فعال، روز درختکاری را جشن گرفتیم و بعد از آن هر عضو صاحب یک درخت در کتابخانه شد.

وی تصریح کرد: با حضور اهالی روستا جشن هایی در کتابخانه برگزار و گاهی از کتابخانه سیار ابهر و خرمدره، برای معرفی کتاب دعوت می کنیم. مبنای تمامی فعالیت ها این است که اهالی حداقل یک بار به کتابخانه بیایند و بودن در این فضا را تجربه کنند.

وی در خاتمه ضمن تقدیر از مدیرکل استان، رئیس شهرستان و دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، اظهار داشت: آقای مختارپور به ما کتابداران انگیزه دادند و به ما اعتماد کردند؛ امیدوارم پاسخگوی اعتماد ایشان باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 7 =