دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۹

محمد جوهرچی در کارگاه «سناریونگاری آیندۀ کتابخانه‌های عمومی کشور» مطرح کرد؛

گامی مثبت در شکل دادن به آینده کتابخانه‌های عمومی

كارگاه سناريونگاري آينده كتابخانه‌هاي عمومي كشور

در ادامه همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در اجرای طرح پژوهشی آینده‌نگاری کتابخانه‌های عمومی ایران، کارگاه «سناریونگاری آیندۀ کتابخانه‌های عمومی کشور» وی‍ژه کارکنان ستادی برگزار شد.

به  گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نخستین کارگاه از کارگاه های «سناریونگاری آیندۀ کتابخانه‌های عمومی کشور» ویژه کارکنان ستادی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، یکشنبه ۱۲ اسفند ماه با حضور محمد مهدی ذوالفقاری زاده عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و محمد جوهرچی مدیر کل پژوهش و آموزش نهاد، به میزبانی دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.

محمد جوهرچی در ابتدای این کارگاه طی سخنانی گفت: در حوزه مطالعات آینده دو تعبیر وجود دارد؛ یکی آینده‌پژوهی به معنی بررسی و حدس زدن آینده و دیگری آینده‌نگاری به معنی تلاش برای رقم زدن آینده مطلوب و مورد نظر.

وی افزود: از آنجا که عواملی در شکل گیری آینده دخالت دارند که به صورت سلسله علل در مسیرهای مختلف حرکت می‌کنند و آینده های مختلف را رقم می‌زنند، در این کارگاه سعی می شود گام های مثبتی در شکل دادن به آینده کتابخانه های عمومی در ایران برداشته شود.

جوهرچی با اشاره به مراحل سه گانه طرح پژوهشی آینده‌نگاری کتابخانه‌های عمومی ایران گفت: بخش اول، انجام مطالعات اولیه و دیدبانی است که ابتدا روندهایی که فارغ از بحث کتابخانه ها به لحاظ سیاسی، فرهنگی، اجتماعی اقتصادی و تکنولوژیک در جهان مطرح است بررسی می‌شود و در ادامه وضعیت کتابخانه‌های عمومی در جهان و مطالعاتی که در این حوزه انجام شده مورد مطالعه قرار می گیرد.

وی افزود: بخش دوم بررسی نقاط ضعف و قوت ها فرصت ها و تهدیدهای پیش روی کتابخانه های عمومی ایران در بستر فضای مورد مطالعه است که این مرحله تا اندازه ای توسط مجری طرح به پیش رفته است.

مدیر کل پژوهش و آموزش نهاد با اشاره به بخش سوم از این طرح پژوهشی گفت: ما در سطح کشور انواع مختلفی از کتابخانه ها را داریم و کتابخانه های تحت پوشش نهاد نیز با گونه ها و درجات مختلف قابل شناسایی هستند. از این جهت مجریان طرح تلاش می‌کنند تا با مشارکت دست اندرکاران تجربی و آکادمیک، امور کتابخانه های عمومی در قالب برگزاری کارگاه هایی سناریوهایی را برای آینده کتابخانه‌های عمومی بیرون بکشند و آنها را بنگارند و در نهایت به آینده مطلوب کتابخانه‌های عمومی برسند.

وی درباره برگزاری این کارگاه ها گفت: تاکنون چندین کارگاه در این رابطه برگزار شده است، از جمله کارگاهای برگزار شده در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، کتابداران کتابخانه های درجه شش هفت و هشت در استان تهران، دو کارگاه در شیراز برای کتابداران روستایی و یک کارگاه در ساری برای کتابداران کتابخانه مرکزی و کتابخانه های درجه یک و دو.

وی افزود: در ادامه برگزاری این کارگاه ها  دو کارگاه با مشارکت کارکنان و نیروهای  ستادی از ادارات کل مختلف نهاد در نظر گرفته شده که امروز در اولین  کارگاه به منظور ایجاد ذهنیت یکسان در این روند بحث مفاهیم مطرح می شود و در کارگاه دوم که روز یکشنبه هفته آینده در سطح معاونان، مدیران کل، روسا، کارشناسان و کارشناسان مسئول ستادی برگزار می شود، کار سناریو نویسی و نگارش آینده کتابخانه های عمومی بر اساس دانش و تجربه حاضران نگاشته می شود.

جوهرچی تأکید کرد: هر نوع برنامه‌ریزی مستلزم دو عامل و داشتن افقی در آینده است. هیچ نهادی بدون پذیرفتن تغییرات جوامع و تغییرات در ساختار خود با نگاه به آینده نمی تواند برنامه ریزی مناسبی برای آینده خود داشته باشد.

وی تصریح کرد:‌ کارگاهی که امروز و هفته آینده برگزار می‌شود در ادامه یک طرح پژوهشی است که با همکاری و مشارکت نهاد کتابخانه های عمومی کشور و جناب آقای دکتر محمد مهدی ذوالفقاری زاده از دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به منظور مهیا شدن نهاد برای تغییر و و متصور شدن آینده کتابخانه های عمومی و انتخاب یک یا چند آینده مطلوب و مرکب از میان آینده های پیش بینی شده برگزار می شود. برای اینکه تغییر را بپذیریم و با جریان های تغییر همراه شویم و یا آنها را مدیریت کنیم در جهت آینده مناسب و مطلوب برای مردم کشور این مرز و بوم قدم بر می داریم.


در ادامه این مراسم محمد مهدی ذوالفقاری زاده مجری طرح آینده پژوهی کتابخانه های عمومی طی سخنانی گفت: هدف ما از برگزاری این کارگاه ها این است که در یک رویکرد تعاملی و مشارکتی با نگاه از پایین به بالا با مشارکت دست‌اندرکاران امور کتابخانه‌های عمومی به موضوع آینده کتابخانه ها بپردازیم و آینده هایی که فکر می کنیم پیش روی نهاد کتابخانه های عمومی قرار دارد را بررسی کنیم و امیدواریم در جلسه هفته آینده، آینده های مورد نظر را به تصویر بکشیم.

وی افزود: کارگاه های امروز به صورت گروهی و مشارکتی به اقدامات لازم برای تفکر درباره آینده و به اشتراک گذاری مفاهیم اختصاص دارد و ان شاءالله در هفته آینده به ترسیم سناریوهای آینده کتابخانه های عمومی و اینکه چطور می توانیم با طراحی یک سری اقدامات به سمت سناریوهای مطلوب و مورد نظر پیش برویم خواهیم پرداخت. این کار راه آخرین کارگاه از سری کارگاه های برگزار شده در نهاد کتابخانه های عمومی کشور است و این توفیق را داشتیم که طی این مدت در خدمت کتابداران از کتابخانه های شهر شیراز، بابل، تهران و شهرهای دیگر بودیم که از نزدیک با ظرفیت ها و پتانسیل نیروی انسانی نهاد آشنا شدیم. بدون اغراق ظرفیت نیروی انسانی نهاد ظرفیت خوبی است. به نقطه قوتی که طی این تحقیقات به آن رسیدیم همین بحث نیروی انسانی در نهاد است. امیدواریم به یاری خداوند متعال و همکاری این گنجینه نیروی انسانی به اهداف این طرح پژوهشی برسیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 8 =