چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۰

نهاد؛ اساتید علم اطلاعات و دانش شناسی؛ پانزدهمین سالروز تأسیس - ۳

حسن زاده: امور تخصصی کتابخانه‌ها به کتابداران متخصص واگذار شده است

کراپ‌شده - محمد حسن زاده

محمد حسن زاده، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: هر کاری که بنیان آن امروز نهاده شود، تأثیرات آن برای سالیان سال در کتابخانه های عمومی خواهد ماند و در تبدیل کتابخانه ها به مراکز اجتماعی اثرگذار در منظومه علمی و فرهنگی کارساز خواهد بود.

محمد حسن زاده، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به پانزدهمین سالروز تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، اظهار داشت: کتابخانه های عمومی پیش از تأسیس نهاد به صورت پراکنده و به عنوان زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد فعالیت می کردند و شکل گیری نهاد کتابخانه های عمومی کشور به عنوان نقطه شروعی برای ساماندهی به امور کتابخانه های عمومی بسیار حائز اهمیت بوده است. در طول یک و نیم دهه فعالیت، روند رشد کمی و کیفی این سازمان با فراز و نشیب همراه بود و در مقطعی از زمان حرکتی سریع و گاه حرکتی کند داشت اما همواره تأثیر مثبتی بر کتابخانه های عمومی داشته است.

وی اظهار داشت: در سال های اخیر در حوزه یکپارچه سازی سامانه های مربوط به کتابخانه های عمومی فعالیت های ارزنده ای صورت گرفت و با طراحی قالب های مختلفی همچون آیین نامه ها، سیستم های اطلاع رسانی و سامانه های کتابخانه ای، امروز می توان ادعا کرد که با یک جستجو می توان منبعی را در کتابخانه های سراسر کشور جانمایی کرد. بخش دیگر فعالیت ها مربوط به ارتقای توانمندی کتابدران است؛ نخستین اقدام در این حوزه، این بود که نهاد سیاست خود را بر استخدام دانش آموختگان علم اطلاعات و دانش شناسی و حتی تخصص کتابخانه های عمومی معطوف کرد. این امر، گام اثرگذاری بود و سبب شد امور تخصصی کتابخانه های عمومی به مرور به کتابداران متخصص واگذار شود. در سطح کلان نیز تعامل و رایزنی با مقامات ارشد، سازمان های تصمیم گیر و نهاد های سیاست گذار، به مرور، تنظیم بهتر مأموریت کتابخانه های عمومی را به دنبال داشته است. بخش دیگری از فعالیت ها به شکل گیری انجمن ارتقای کتابخانه های عمومی ایران مربوط می شود؛ این انجمن به عنوان یک انجمن علمی دارای مجوز از وزارت علوم، در سال ۹۷ شکل گرفت و هرچند انجمن مستقلی است، اما به عنوان بازوی علمی برای کتابخانه های عمومی فعالیت می کند و به لحاظ علمی، فکری  و سیاستی پشتیبان این سازمان خواهد بود.

وی تصریح کرد: برای رسیدن به نقطه مطلوب باید اینگونه بیندیشیم که نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با پیشینه ای کهن و با طول عمری کوتاه، اوایل زندگی خود را سپری می کند و هر کاری که بنیان آن امروز نهاده شود، تأثیرات آن برای سالیان سال در کتابخانه های عمومی خواهد ماند و در تبدیل کتابخانه ها به مراکز اجتماعی اثرگذار در منظومه علمی و فرهنگی کارساز خواهد بود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 0 =