چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۸

نهاد؛ اساتید علم اطلاعات و دانش شناسی؛ پانزدهمین سالگرد تأسیس - ۱

فرج پهلو: پویایی کتابخانه‌ها حاصل فعالیت کتابداران متخصص در نهاد است

سومین نشست هم‌اندیشی اساتید کتابداری و مسئولان نهاد

عبدالحسین فرج پهلو اظهار داشت: خوشبختانه در سال های اخیر اقدامات ارزشمندی از سوی نهاد انجام شده و حاصل آن پویایی بیش از پیش کتابخانه ها و ایجاد امید و انگیزه در بین کتابداران بوده است.

عبدالحسین فرج پهلو، عضو هیأت علمی دانشگاه چمران اهواز در گفتگو با روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به پانزدهمین سالروز تأسیس نهاد، اظهار داشت: خوشبختانه در سال های اخیر اقدامات ارزشمندی از سوی نهاد انجام شده و حاصل آن پویایی بیش از پیش کتابخانه ها و ایجاد امید و انگیزه در بین کتابداران بوده است؛ در گذشته بسیار می شنیدیم که کتابخانه ها راکد هستند و کتابداران نمی توانند دانسته های خود را در این مراکز پیاده کنند؛ اما در سال های اخیر زمینه برای به کارگیری نیروی انسانی متخصص در کتابخانه ها فراهم شده و این امر قطعا حاصل  برنامه ریزی ها و تصمیم سازی هایی است که در نهاد صورت می گیرد؛ دست اندرکاران امور اجرایی به خوبی می دانند که اجرای این تصمیمات کار آسانی نیست و به زمان، هزینه، انرژی و آموزش نیاز دارد، اما علی رغم دشواری ها به اعتقاد من نهاد در این زمینه موفق عمل کرده است.

وی ادامه داد: امروز بخش کودک کتابخانه ها بسیار فعال است و کتابدار مخصوصی دارد. گاه با مراجعه به کتابخانه مرکزی اهواز می بینم که کودکان با همراهی والدین خود از برنامه های این بخش استفاده می کنند و این نشانه پویایی کتابخانه است. همچنین گسترش کتابخانه های عمومی در سطح کشور قابل توجه بوده است؛ امروز مناطق دورافتاده اهواز نیز دارای کتابخانه هستند؛ البته ممکن است در آغاز راه امکانات این مراکز در حد مطلوب نباشد، با این‌حال نفس وجود کتابخانه در این مناطق ارزشمند است.

فرج پهلو اضافه کرد: با شکل‌گیری انجمن ارتقای کتابخانه های عمومی، امروز کتابخانه های عمومی پیش از گذشته در معرض توجه قرار گرفته اند. کتابداران فعالیت هایی خلاقانه و متنوع، متناسب با نیاز و سلیقه تمامی اقشار جامعه اعم از کودک و نوجوان، سالمندان،‌ خانم های خانه دار و ... انجام می دهند که اقداماتی بسیار ارزشمند است و جای تقدیر و شکرگزاری دارد.

وی اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی کشور را در سال های اخیر مثبت و رو به رشد ارزیابی کرد و ضمن تأکید بر لزوم تمرکززدایی در مدیریت برای تسریع در انجام فعالیت ها، اظهار داشت: آقای مختارپور، دبیرکل نهاد از آغاز مدیریت تا امروز، همواره از نظرات متخصصان رشته استفاده کرده اند که این امر بسیار قابل تقدیر است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 7 =