شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۶

نهاد؛ نویسندگان؛ پانزدهمین سالروز تأسیس-۴

مژگان شیخی: ترویج فرهنگ مطالعه خانواده محور در نهاد بسیار قابل تقدیر است

مژگان شیخی

مژگان شیخی گفت: برنامه‌ریزی‌های نهاد برای پی‌ریزی عادت مطالعه در کودکان، با مشارکت دادن والدین به صورت هوشمندانه در حال انجام است؛ رویکردی که در برنامه‌ها و جشنواره‌های مختلف نهاد چون کتابخوانی رضوی بسیار مشهود است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مژگان شیخی از نویسندگان فعال حوزه کودک و نوجوان، کتابخانه را رکن اصلی فرهنگ هر جامعه عنوان کرد و گفت: از میان تمام کتابخانه‌های موجود در کشور، کتابخانه‌های عمومی به دلیل داشتن شبکه‌ای گسترده در نقاط مختلف کشور و حتی روستاهای دورافتاده، بیشترین میزان تأثیرگذاری را در میان اقشار مختلف جامعه دارد و از این جهت می‌توان آن را رکن اصلی فرهنگ در هر جامعه دانست.

وی افزود: خوشبختانه در سال‌های اخیر که به دلیل شرکت در برنامه‌های مختلفی چون معرفی و نقد کتاب در کتابخانه‌های مختلف حضور مستمر داشته‌ام، با فعالیت‌های صورت گرفته و در حال انجام در نهاد آشنایی دارم که چند نکته بسیار توجه من را جلب کرده است. ابتدا تعدد و تنوع برنامه‌های کتاب محور در کتابخانه‌ها برای کودکان است که محیط کتابخانه را نسبت به سال‌های گذشته بسیار پویا و فعال‌تر کرده است.

شیخی درباره نقش موثر کتابداران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در پیاده کردن برنامه‌ها و اهداف نهاد ادامه داد: نکته دیگر حضور کتابداران فعال در پیشبرد اهداف در کتابخانه‌ها و تشویق کودکان به کتاب و مطالعه بوده است. من اطلاع دقیقی از نحوه جذب کتابداران در کتابخانه‌ها ندارم، اما بر اساس مشاهداتم جا دارد به نهاد بابت بکارگیری کتابداران دلسوز در کتابخانه‌ها صمیمانه تبریک  بگویم.

نویسنده کتاب «رعنا» با اشاره به تمرکز نهاد بر حوزه کودک و نوجوان در سال ۹۷ گفت: برنامه‌ریزی‌هایی که در نهاد برای پی‌ریزی عادت مطالعه در خانواده و جامعه درنظر گرفته شده بسیار صحیح و هوشمندانه بوده است. به طوری که نهاد در کنار توجه به برنامه‌های اختصاصی برای کودکان و نوجوانان، توجه ویژه‌ای به برنامه‌های ترویجی برای والدین نیز داشته‌است.

وی ادامه داد: زمانی سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی بر روی کودکان جواب می‌دهد که کودکان کتاب را در دست پدران و مادران خود نیز ببینند. مشارکت دادن تمام اقشار در بحث ترویج مطالعه و خانواده محوری کتابخوانی همان رویکردی است که در برنامه‌های مختلف کتابخوانی نهاد از جمله جشنواره کتابخوانی رضوی مشاهده می‌کنیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 1 =