شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۱

نیکنام حسینی پور با حضور در طرح کتابخانه‌گردی مطرح کرد؛

افزایش همکاری‌های مشترک خانه کتاب و کتابخانه‌های عمومی استان تهران

حسینی پور

نیکنام حسینی‌‎پور در بازدید از کتابخانه عمومی باباطاهر تهران و شرکت در طرح کتابخانه‌گردی، از افزایش همکاری‌های مشترک خانه کتاب و کتابخانه‌های عمومی استان تهران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ نیکنام حسینی پور مدیرعامل خانه کتاب در حاشیه بازدید از کتابخانه‌ عمومی باباطاهر تهران، با اشاره به برگزاری دومین دوره طرح کتابخانه‌گردی، عنوان کرد: کتابخانه‌گردی یک حرکت نمادین است که می‌تواند نگاه‌ها را بیش از پیش به کتابخانه‌های عمومی جلب کند و این طرح از ابتکارات خوبی بوده که در نهاد کتابخانه‌ها اتفاق افتاده است. در طرح کتابخانه‌گردی چند نتیجه مهم حاصل می‌شود؛ یکی اینکه هم اصحاب رسانه کتابخانه ها را بیش از پیش به مخاطبین خود معرفی می کنند و دیگر اینکه اقدامات و برنامه‌های جدیدی که در این مراکز صورت می‌گیرد، به نحو دقیق‌تری اطلاع‌رسانی می شود.    

او در ادامه سخنانش با اشاره به لزوم تصحیح نگاه عمومی به فعالیت کتابخانه‌های عمومی خاطرنشان کرد: نگاه بعضی از اقشار جامعه به کتابخانه‌ها هنوز نگاهی سنتی است و این در حالی است که امروز فعالیت کتابخانه‌ها بسیار متفاوت از گذشته است. کتابخانه‌ها دیگر تنها محلی برای امانت گرفتن و مطالعه کتاب‌ها شناخته نمی شوند؛ بلکه بیشتر ایفاگر نقش پاتوق‌های فرهنگی هستند و اتفاقات مختلفی از جمله نقد و بررسی کتاب تا نشست‌های فرهنگی و کارگاه‌های آموزشی را برگزار می‌ کنند. اساساً در موقعیت امروز و با توجه به اینکه ایران  با تعدد دانش آموز و دانشجو روبه رو است، از کتابخانه‌ها  نیز همین انتظار می‌رود.

مدیرعامل خانه کتاب در ادامه افزود: کتابخانه‌ها می‌بایست ابتکارات خود را در تبدیل این مراکز به پاتوق‌های فرهنگی گسترش دهند. امروز و در جریان بازدید از کتابخانه باباطاهر متوجه ابتکارات جالب توجهی در زمینه محیط جغرافیایی کتابخانه، همچنین برنامه‌ریزی‌های مدیران این مرکز شدم که در نوع خود جالب توجه و ارزنده است. آنچه به عنوان دیوار شیشه‌ای از آن سخن می‌گوییم؛ یعنی ارتباط بی‌واسطه کارکنان و فضای کتابخانه ها با مخاطبین تا اندازه زیادی در این مرکز محقق شده است و حس خوبی را ایجاد می‌کند. همچنین در طراحی این کتابخانه فضای پرنشاطی ایجاد شده که می‌تواند به عنوان الگویی در طراحی مراکز مشابه مورد استفاده قرار بگیرد و در سطح کل کشور تسری پیدا کند.

حسینی پور همچنین در خصوص لزوم برنامه محوری در فعالیت‌های مرتبط با کودکان و نوجوانان بیان کرد: آنچه امروز توجه مرا به شدت به خود جلب کرد، طراحی مناسب بخش کودک و نوجوان کتابخانه باباطاهر بود و از آنجا که نهاد کتابخانه های عمومی کشور توجه ویژه ای را در ارتباط با برنامه‌ریزی در حوزه کودک و نوجوان از خود نشان داده، باید بتوانیم این بخش را در همه مراکز توسعه دهیم و برنامه محور عمل کنیم. با حضور نویسندگان حوزه کودک و نوجوان و گفتگو و خطی مشی دادن به دانش‌آموزان در این مراکز می توانیم نسل‌های جدیدی از نویسندگان را تربیت کنیم و خوراک‌های خوبی با در نظر گرفتن ذائقه‌های جدید کودکان و نوجوانان در اختیار آن ها قرار دهیم. این امر از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ چرا که آمارها نشان می‌دهد که در بخش کتاب‌های کودک و نوجوان ترجمه در حال شدت گرفتن و در مقابل آثار تالیفی رو به کاهش است.  

مدیرعامل خانه کتاب در بخش پایانی سخنانش با اشاره به تعامل میان نهادهای مختلف در حوزه کتاب عنوان کرد: تشکیل پایگاه دائمی نقد و بررسی کتاب در ۱۶ کتابخانه عمومی سطح استان خبر خوبی بود که امروز شنیدم، معرفی نویسندگان بومی و مطرح یکی از اقدامات مثبت در حوزه ترویج کتابخوانی است که به نحوه شایسته توسط اداره کل صورت گرفته، لذا در مجموعه خانه کتاب و خبرگزاری کتاب برای فعالیت‌های مشترک در زمینه های فرهنگی از جمله برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب ها در تهران و دیگر شهرستان های استان آمادگی خود را اعلام می‌کنیم، همچنین این مرکز می‌تواند در پوشش رسانه‌ای و انعکاس فعالیت‌ها و برنامه‌های کتابخانه‌های استان همکاری‌های ویژه‌ای را شکل دهد و در اطلاع‌رسانی حوزه کتاب و کتابخوانی، همچنین رخدادهای فرهنگی مرتبط با این حوزه یاری‌گر نهاد کتابخانه های عمومی کشور باشد.

گفتنی است در پایان این دیدار حسینی پور در خصوص اهدای کتاب به کتابخانه عمومی باباطاهر قول مساعد داد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
9 + 5 =