سه‌شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸

به منظور توسعه همکاری‌ها و دست‌یابی به اهداف مشترک؛

تفاهمنامه همکاری نهاد و معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد امضا شد

تفاهمنامه نهاد و معاونت امور فرهنگي

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور توسعه همکاری‌ها و دست‌یابی به اهداف مشترک، تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، تفاهم‌نامه همکاری میان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با حضورمحسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا مختارپو، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از معاونان و مدیران‌کل دو مجموعه امضا شد.

علیرضا مختارپور در این جلسه طی سخنانی گفت: در سال‌های اخیر بین معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان‌ها و موسسات وابسته به این وزارتخانه با نهاد کتابخانه‌ها به صورت موردی همکاری‌هایی وجود داشته، اما با امضای این تفاهمنامه شکل بهتر و منسجم‌تری به خود خواهد گرفت. امیدواریم امضای این تفاهمنامه سبب خیر باشد و بتوانیم در انتهای سال آینده گزارش کار مناسبی از دستاوردهای این همکاری و هم‌افزایی به وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه دهیم.

محسن جوادی نیز در این مراسم با تاکید بر لزوم هم‌افزایی میان دستگاه‌های تابعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توسعه کتاب و کتابخوانی از اهداف و فعالیت‌های مشترک معاونت امور فرهنگی و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است که امضای این تفاهم نامه می‌تواند در دست‌یابی به این اهداف مشترک کمک کند.

بر این اساس معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متعهد به همکاری با نهاد در فرآیند خرید آثار ناشرین برای کتابخانه‌های عمومی (بر اساس ضوابط مورد توافق)؛ خرید آثار مکتوب کتابداران کتابخانه‌های عمومی براساس فرآیند داوری و ضوابط خرید کتاب؛ مساعدت در اطلاع‌رسانی به ناشران برای ارائه فایل دیجیتال کتاب‌های منتشره به نهاد برای استفاده در کتابخانه‌ها و تولید منابع بریل وگویا برای استفاده نابینایان و منابع مختص ناشنوایان شده است.

همچنین فراهم کردن زمینه دسترسی به سامانه ها و اطلاعات و امکان بهره‌گیری از ظرفیت فهرست‌نویسی موسسه خانه کتاب؛ حمایت و همکاری در زمینه برگزاری جشنواره‌ها، همایش‌ها و مراسمات متعدد از جمله جشنواره رضوی و ...؛ کمک و همکاری به لحاظ حمایت مادی، معنوی و قانونی به منظور راه‌اندازی کتابخانه الکترونیک در کتابخانه‌ها؛ همراهی، همکاری و حمایت از نهاد براساس دستور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور تبدیل کتابخانه‌ها به پایگاه فرهنگی و اجتماعی و استفاده از ظرفیت موجود در معاونت (ازجمله مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی) به منظور تأمین منابع موردنیاز نهاد از خارج کشور از دیگر تعهدات این معاونت بوده است.

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در این تفاهمنامه متعهد به همکاری به منظور ایجاد سامانه فروش کتاب در کتابخانه‌های عمومی؛ تولید منابع بریل و گویا از فایل دیجیتال کتاب‌های ارائه شده از سوی معاونت برای استفاده در بخش‌های نابینایان کتابخانه‌های عمومی؛ اختصاص فضای جنبی کتابخانه‌های‌عمومی به منظور برگزاری نشست‌ها و همایش‌های فرهنگی؛ در اختیار قراردادن ظرفیت‌ نهاد و کتابخانه‌های سراسر کشور به منظور اجرای برنامه‌های موردنظر معاونت از جمله جشنواره‌ها و برنامه‌های متعدد فرهنگی و امکان استفاده از ظرفیت نهاد به منظور ترویج آثار و کتاب‌های مناسب در کتابخانه‌های سراسر کشور، شده است.

مواردی چون تعامل در اجرای شناسه شابک در سامانه مدیریت کتابخانه‌های عمومی (سامان)؛ اشتراک بانک‌های اطلاعاتی و سامانه‌های طرفین و تبادل داده‌ها؛ برگزاری مشترک و هدفمند جلسات نقد، بررسی و معرفی کتاب و اطلاع‌رسانی فعالیت‌های فرهنگی مشترک از طریق پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و ظرفیت‌های رسانه‌ای طرفین نیز از تعهدات مشترک این دو مجموعه در این تفاهمنامه بوده است.

لازم به ذکر است که این تفاهمنامه همکاری که به منظور اجرای برنامه‌های مشترک با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و تقویت منابع موردنیاز کتابخانه‌های عمومی، از تاریخ امضا به مدت دو سال شمسی اعتبار خواهد داشت که در صورت رضایت طرفین برای مدت مورد توافق نیز قابل تمدید خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 8 =