سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۲

در ششمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی قم مطرح شد؛

برگزاری ۵۲۷ برنامه ترویجی در سال ۹۷ در کتابخانه های عمومی قم

ششمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان قم با حضور معاون سیاسی اجتماعی استاندار و فرماندار قم

حجت الاسلام والمسلمین امیرعطاءاله جباری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم در ششمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی گفت: در سال ۹۷، تعداد ۵۲۷ برنامه ترویج کتابخوانی در کتابخانه‌های عمومی این استان توسط کتابداران برگزار شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، ششمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان قم با حضور معصومه ظهیری، معاون فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور؛ سید محمدرضا هاشمی، معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استاندار؛ رضا سیار، فرماندار قم؛ حجت الاسلام والمسلمین امیرعطاءاله جباری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم؛ حسن ندافی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ حجت الاسلام والمسلمین آتش زر، عضوشورای اسلامی شهر قم؛ حسن رجبیان، دبیرمکتا؛ حمید خرمی، رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان قم؛ حجت الاسلام والمسلمین علی اسماعیلیان، مشاور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم؛ ابراهیم معتمدی، قائم مقام شهردار قم و ناصر حمزه ای، معاون پرورشی مدیرکل آموزش و پرورش استان قم برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم در آغاز این نشست اظهار داشت: ۵۲۷ مورد برنامه ترویج کتابخوانی با هدف ایجاد عادت به مطالعه توسط کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شده است.

وی افزود: یکی از رویکردهای مهم اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، رویکرد فرهنگی و اجتماعی است که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بر آن تاکید کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین جباری بیان کرد: کودکان و نوجوانان از اولویت های برنامه ریزی شده و گروه های هدف این اداره کل هستند؛ چراکه به تعبیر امام خمینی (ره) این عزیزان آینده سازان کشور به شمار می آیند و در یکسال گذشته بیش از ۱۸۰ هزار کتاب در مقطع سنی کودک و بیش از ۲۵۷ کتب در بخش بزرگسالان به امانت رفته است.

وی تصریح کرد: یکی از موضوعات مورد توجه عضویت ۳۰ هزار عضو فعال در کتابخانه های عمومی استان است که اقدامات مثبتی برای آنان در حوزه ترویج فرهنگ کتابخوانی انجام شده است. همچنین با توجه به جمعیت استان، ۴۶۰ هزار مورد امانت کتاب در مجموع آمار خوبی است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم اظهار داشت: در یک سال گذشته با ۱۳ مرکز تفاهم‌نامه همکاری امضا کردیم که ۶ مورد همچون تفاهم نامه با انجمن خوشنویسی استان، نهضت سواد آموزی، مجموعه تحقیقات اسلامی نور و اداره کل آموزش و پرورش استان نهایی شده است. با ۵ دستگاه تفاهم‌نامه ملی داشتیم که سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، سازمان زندان‌ها، نیروی انتظامی، نهضت سواد آموزی از جمله این نهادها هستند.

جباری بیان کرد: برای نخستین بار، بخش ویژه نوسوادان در کتابخانه های عمومی قم راه اندازی شد که اداره کل آموزش و پرورش و نهضت سوادآموزی استان کتاب‌های این بخش را تهیه کرد و مورد استقبال نوسودادن نیز قرار گرفت.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط کتابخانه‌های عمومی استان قم خاطرنشان کرد: در کنار امانت کتاب برنامه‌های فرهنگی ویژه، نظیر معرفی کتاب‌خوان ماه، نشست های کتاب‌خوان و نقد کتاب برگزار می‌شود.

معصومه ظهیری، معاون فرهنگی و تبلیغی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور نیز در این نشست اظهار داشت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده، تصمیم گرفته شد  فعالیت های کتابخانه‌هایی که در نهادهایی نظیر کانون مساجد، کانون فرهنگی و بسیج قرار دارند، توسط مسئولان آن به مردم اطلاع رسانی شود تا آحاد ملت بتوانند از این ظرفیت ها و امکانات استفاده کنند. 

وی اظهار داشت: اتوبوس کتاب و کتابخانه سیار از طرح هایی است که باید اجرایی شود و از هیچ تلاشی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی نباید دریغ کرد.

معاون فرهنگی و تبلیغی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور عنوان کرد: مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران نیز باید کتابخانه‌های خود را در اختیار عموم مردم قرار دهد و با این اقدام به گسترش فرهنگ مطالعه کمک کند.

وی با اشاره به آثار و برکات مطالعه در جامعه بیان کرد: با به کارگیری شیوه های نوین و استفاده از ابزارهای به روز می توان مردم را به کتابخوانی تشویق کرد و رسانه‌ها نیز در این زمینه رسالت مهمی را بر عهده دارند.
 

سید محمد رضا هاشمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قم نیز در این نشست اظهار داشت: شایسته است در ایام نوروز اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایشگاه کتاب، مسابقه نقاشی و رنگ آمیزی با موضوع خواندن و قصه گویی برای زائران و مسافران برگزار کنند.

وی افزود: استاندار قم به موضوعات فرهنگی استان نگاه ویژه ای دارد؛ موضوعات فرهنگی و کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله برنامه‌های مورد نظر استاندار است. البته در زمینه آسیب‌های اجتماعی نیازمند مطالعه و برنامه‌ریزی درست هستیم.


یادآور می شود در این جلسه همچنین از ۵ عنوان کتاب بریل رونمایی شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 9 =