شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۲

گفتگو با کتابدار بخش نابینایان کتابخانه امیرکبیر کرج؛

انرژی منحصربه فرد خاص‌ترین بخش یک کتابخانه

با كتابداران 8

کتابدار کتابخانه عمومی امیرکبیر کرج بخش نابینایان را بخشی خاص و متفاوت از سایر قسمت‌های این مکان فرهنگی دانست که در کنار تبادل اندیشه و آگاهی همیشه مالامال از انرژی و پویایی است.

داریوش جوادی کتابدار بخش نابینایان کتابخانه عمومی امیرکبیر کرج در استان البرز در گفتگو با پایگاه روابط ‌عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با برشمردن وظایف یک کتابدار در بخش نابینایان بیان کرد: در بخش نابینایان علاوه بر کارهای روتین به عنوان یک کتابدار وظایف نانوشته‌ فراوان دیگری نیز بر عهده داریم. شخصاً معتقدم جوهر کار کتابداری عشق است و اگر کتابداری فاقد این ویژگی‌ مهم باشد و به کتابداری به چشم کاری عادی نگاه کند بعد از مدتی به ورطه تکرار خواهد افتاد و مجبور است انرژی زیادی را برای این کار مصرف کند بدون آنکه کارهایش آمیخته با عشق به آن باشد.

جوادی در ادامه با مرور واظیف روزانه‌اش به عنوان کتابدار در کتابخانه عمومی امیرکبیر کرج، عنوان کرد: کار روزانه من در کتابخانه با چک‌کردن رایانامه‌ها، اتوماسیون و بررسی درخواست‌ها آغاز می‌شود. مرور جدیدترین کتاب‌های صوتی و گویا، کار با نرم‌افزارها و تکنولوژی‌های نابینایی، برگزاری کلاس جهت‌یابی و عصا زدن، نشست‌های ویژه کتاب‌خوان، کلاس آموزش رایانه، نشست‌های قصه‌خوانی برای کودکانِ نابینا، کلاس آموزش قرآن کریم و احکام اسلامی، کلاس آموزش زبان انگلیسی، ویرایش کتاب‌های صوتی، اسکن متون و تبدیل آنها به نسخه‌های دیجیتال و خدمات مشاوره‌ای به نابینایان و گاهاً برخی از افرادی که به تازگی نابینا شده‌اند فهرستی از کارهای روزانه و هفتگی من به عنوان کتابدار در بخش نابینایان کتابخانه است.

وی افزود: یکی دیگر از کارهای ما در بخش نابینایان تولید محتوی است؛ در این حوزه ما پس از بررسی و امکان‌سنجی عناوین مورد نیاز و کتاب‌های درخواست شده از سوی اعضای نابینا، آنها را به بریل تبدیل کرده و یا از آنها کتاب‌های گویا می‌سازیم.

کتابدار بخش نابینایان کتابخانه عمومی امیرکبیر کرج با اشاره به میزان مطالعه در نابینایان و استقبال آنها از کتاب و کتابخوانی، گفت: با اینکه در حوزه مطالعه و کتابخوانی با اهداف مطلوب‌مان کمی فاصله داریم اما شاید برای شما جالب باشد که بدانید با استناد به آماری که از فعالیت‌های فرهنگی در اختیار داریم در همین استان البرز از حدود ۳ هزار نابینا، ۳۸۰ نفر عضو کتابخانه عمومی هستند که این به معنای عضویت بیش از ۱۰ درصد نابینایان استان در کتابخانه است؛ آماری که در مقایسه با سایر اقشار جامعه نشان دهنده وضعیت نسبتاً امیدوارکننده‌تر مطالعه در میان این قشر است.

وی با تأکید بر اهمیت مطالعه و کتابخوانی از سوی کتابداران خاطرنشان کرد: همانطور که طبعاً همه کتابداران می‌دانند، مطالعه کتاب ضمن کمک به ارتقای دانش در حوزه کاری‌شان می‌تواند بهترین راهنما برای موفق بودن در کاری که انجام می‌دهند باشد. بخش اعظمی از اطلاعات و عناوینی که به فراخور نیازها و شخصیت مراجعین به آنها معرفی می‌کنیم در زمره کتاب‌هایی هستند که ابتدا خودمان آنها را مطالعه و به آنها اشراف پیدا کرده‌ایم. خود من نیز علی‌رغم تمام دشواری‌ها و اوقات زیادی که در کتابخانه مشغول هستم در کنار زمانی که برای فراگیری زبان فرانسوی اختصاص داده‌ام در روزهای انتهایی هفته کتاب می‌خوانم و در کنار موضوعات مرتبط با رشته تحصیلی‌ام (حقوق) به کتاب‌های تاریخی علاقه فراوانی دارم.

جوادی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به ویژگی‌های خاصِ کتابداری در بخش نابینایان تصریح کرد: بخش نابینایان در یک کتابخانه بخشی خاص و متفاوت از سایر قسمت‌های این مکان فرهنگی است؛ بخشی صمیمی که در کنار تبادل اندیشه و آگاهی همیشه مالامال از انرژی و پویایی است. چه بسیار اعضایی که به دلیل شرایط ویژه‌شان از دوران کودکی و نوجوانی با یکدیگر بزرگ شده‌اند و اکنون در کتابخانه نیز شانه به شانه یکدیگر حضور یافته‌اند.

وی ادامه داد:‌ یکی از ملزومات مهم در این بخش مراعات ارتباط شاداب با اعضاء است. کتابدار بخش نابینایان چاره‌ای جز گذاشتن تمام مشکلات و مصائبش بیرون از کتابخانه و ورود با حداکثر انرژی ندارد چراکه هرگونه خلل و نقصان در برقراری ارتباط با اعضاء مساوی است با پدید آمدن دافعه در اعضای این بخش برای حضور مجدد در کتابخانه.

کتابدار بخش نابینایان کتابخانه عمومی امیرکبیر کرج با اشاره به یکی از شیرین‌ترین خاطرات دوران کاری‌اش گفت: یکی از دلنشین‌ترین خاطرات من مربوط به گردهمایی بزرگی بود که توسط بخش نابینایان کتابخانه در آستانه فرا رسیدن عید نوروز چند سال پیش برمی‌گردد؛ جایی که برای نخستین بار در سطح استان قصد داشتیم در قالب ویژه برنامه‌ای با عنوان «جشن هفت‌سین» اعضای نابینا را یکجا جمع کنیم. طبعاً به دلیل شرایط ویژه این قشر پیش‌بینی می‌کردیم که استقبال گسترده‌ای از آن نشود اما در کمال تعجب و شعف سالن اجتماعات یکصد نفره کتابخانه نه تنها کاملاً پر شده بود بلکه صندلی‌های زیادی نیز به عنوان کمک از بخش‌های دیگر به آنجا آورده شد تا در حالی که آن روزها حدود ۲۰۰ عضو نابینا در کتابخانه داشتیم، بخش اعظمی از آنها گردهم جمع شوند و شاهد یکی از بزرگترین گردهمای‌های نابینایان در سطح استان باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 15 =