چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۴

گفتگو با کتابدار کتابخانه عمومی شهید عراقی کنگاور؛

آشنایی اعضای نوجوان با کتابخانه از طریق کتاب «هدهد سفید» ایده ای جذاب است

با كتابداران 12

یاسر گودینی مطالعه و کسب اطلاعات به روز توسط کتابداران را در ارتقای ارتباط میان اعضاء با کتابدار و بالعکس مؤثر دانست و آن را عاملی برای بهبودی روند کاری و رضایت شغلی در کتابداران عنوان کرد.

یاسر گودینی کتابدار کتابخانه عمومی شهید عراقی کنگاور در استان کرمانشاه در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به ویژگی‌ کتابخانه‌های عمومی در مناطق مختلف بیان کرد: ویژگی خاص کتابخانه‌های عمومی حضور گسترده گروه‌های مختلف سنی در آن است. عاملی که باعث می‌شود یک کتابدار بی‌واسطه با پوسته جامعه در ارتباط مستقیم باشد. در چنین حالتی برای یک کتابدار الزامی است که به روز باشد و نگاهی رو به جلو در کارش داشته باشد. از سوی دیگر حضور گسترده‌ اعضای کودک و نوجوان در کنار هدف‌گذاری‌های نهاد برای این گروه سنی باعث شده تا کتابداران در کنار سایر وظایف از پیش تعیین شده‌ای که بر عهده دارند، به عرصه آموزش، پرورش و مشاوره نیز وارد شوند.

این کتابدار با اشاره به تغییرات نگاه مردم به کتابداران و کتابخانه‌های عمومی در سال های اخیر یادآور شد: انتظارات مردم (دست‌کم در شهرستان کنگاور) از کتابخانه و علی‌الخصوص کتابداران نسبت به سال های گذشته دستخوش تغییرات فراوانی شده است. اگر در گذشته کتابدار در نظر آنها تنها به امانت دادن کتاب و به تعبیری «کارمندی در کتابخانه» می‌آمد امروز اما با تغییرات بنیادین در ارتباطات، گسترده شدن شهرها و افزایش جمعیت؛ توقعات متفاوت پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: مثلاً در گروه سنی کودک و نوجوان، اغلب والدین خواستار برگزاری کلاس‌ها و برنامه‌های مفید فرهنگی هستند و به دلیل همنشینی کتابداران با کتاب، اندیشه و آگاهی در خصوص مشکلات فرزندشان از آنها مشاوره می‌خواهند و در بسیاری از موانع پیش‌روی آنها (چه درسی و چه غیردرسی) از کتابداران چاره‌جویی طلب می‌کنند.

گودینی با اشاره به نقش ابتکارات کاربردی در فضای کتابخانه، خاظرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های کتابخانه‌های عمومی ظرافت‌های بصری آنهاست. شخصاً با توجه به آشنایی که با کارهای گرافیکی در دوران دانشجویی‌ام داشتم با همکاری سایر همکاران برنامه‌ها و ابتکاراتی در کتابخانه ایجاد کرده‌ایم تا با بهره‌جستن از تمام ظرفیت‌های موجود بتوانیم جلوه‌های بصری مناسب و ترغیب‌کننده‌ای در کتابخانه ایجاد کنیم.

وی بازخوردهای اعضاء نسبت به تغییر فضای کتابخانه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: رابطه‌ دو طرفه میان ابتکاراتی از این دست و خلق فضایی پویا در کتابخانه انکارناپذیر است. به عنوان مثال ما بعد از اعمال نخستین مورد و پس از مشاهده استقبال و نخستین بازخوردها متوجه شدیم که این تغییرات و اتفاقات جدید به وضوح به چشم اعضاء آمده و حتی با پیشنهاداتی از سوی آنها نیز مواجه شده‌ است.

کتابدار کتابخانه عمومی شهید عراقی کنگاور با اشاره به توزیع کتاب «هدهد سفید» در این کتابخانه، عنوان کرد: مجله «هدهد سفید» که به تازگی به کتابخانه ما (و سایر کتابخانه‌های عمومی کشور) ارسال شده در واقع یکی از همان طرح‌های فرهنگی مفیدی است که در سال های اخیر از سوی نهاد برای کتابخانه‌ها و اعضای نوجوان دوراندیشی شده است. مواجهه و آشنایی اعضای نوجوان با کتاب و کتابخانه از طریق یک مجله با مطالب متنوع و خواندنی آنهم به زبان و ادبیات خودشان، ایده‌ای جذاب است. از آنجا که این مجموعه با نگاهی کارشناسانه و اصولی نیز تهیه می‌شود طبعاً اثرگذاری خاص خودش را در ماه‌ها و شماره‌های آتی بوجود خواهد آورد.

گودینی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به برگزاری کارگاه‌های «بازی و یادگیری» در کتابخانه عمومی شهید عراقی گفت:  وقتی یکبار در مطالعات شخصی‌ام به مقالاتی در مورد «سرگرمی» در حوزه آموزش برخوردم، ایده برگزاری کارگاهی بر پایه بازی و سرگرمی با محوریت کتاب به ذهنم رسید. تصمیم گرفتم کارگاهی با عنوان «بازی و یادگیری» با تمرکز بر گروه سنی کودک در کتابخانه دایر کنیم و در آن مفاهیم و موضوعات مهم را در قالب بازی‌ها و شیوه‌های سرگرم‌کننده از جمله مسابقه کتابشناسی، تندخوانی، مهارت های جمعی با استفاده از منابع ایرانی و اسلامی به کودکان آموزش دهم.

وی در ادامه یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این روزهای کتابخانه را برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی دانست و بیان کرد: همزمان با برگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی منابع این جشنواره را در بخشی از کتابخانه جهت آشنایی و استفاده اعضاء قرار داده‌ایم و در کنار آن به هر کدام از علاقه‌مندان توضیحات لازم را ارائه می‌کنیم. در واقع در این مقطع بیشتر تلاش کتابداران کتابخانه بر محور معرفی کتاب‌های ارائه شده در نهمین دوره این جشنواره است.

گودینی افزود: بسته‌ای حاوی معرفی جشنواره و منابع آن را به ادارات شهرستان ارسال کرده‌ایم و در سطح شهر نیز با نصب تابلوهای اطلاع‌رسان درصدد آشنایی هرچه بیشتر اقشار مختلف با این جشنواره هستیم. به دلیل ارتباط نزدیکی که با مدارس داریم نیز تلاش کرده‌ایم محوریت برنامه‌های فرهنگی در مدارس را بر پایه این جشنواره استوار سازیم تا زمینه مساعد برای حضور دانش‌آموزان فراهم شود.

کتابدار کتابخانه عمومی شهید عرراقی کنگاور با اشاره به انتشار منظم و مستمر معرفی کتاب در وبلاگ این کتابخانه، گفت: گاهی با توجه به مناسبت‌های مختلف و گاهی بر اساس یک جرقه در لحظه و رجوع به عناوینی که پیش‌تر مطالعه کرده‌ایم در وبلاگ کتابخانه کتاب‌هایی را برای مطالعه و آشنایی اعضاء منتشر می‌کنیم. در روزهایی که به فراخور تقویم، تعطیلات زیادی در پیش است فرصت را غنیمت شمرده و سعی می‌کنیم در کنار عناوین ارائه شده توسط نهاد در طرح‌های «کتاب‌خوان ماه» و یا «این چند کتاب»، با ارائه یک بسته مکمل، پیشنهاداتی را نیز  برای کتاب خواندن به همه علاقه‌مندان ارائه دهیم. در این معرفی کتاب‌ها مثل بسیاری از نمونه‌های مشابه در چند پاراگراف ضمن معرفی مختصری از کتاب، کمی نیز در مورد آن برای خوانندگان توضیحاتی ارائه می‌کنیم تا در صورت علاقه‌مندی، آنها را در فهرست مطالعاتی‌شان قرار دهند.

وی در پایان با تأکید بر لزوم همراهی مطالعه و به روز بودن برای هر کتابدار، خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم یک کتابدار باید اطلاعاتش را مثل بسیاری از اقشار مختلف در حرفه‌های گوناگون جامع و بالا نگه دارد و به قول امروزی‌ها به روز باشد. کسب اطلاعات به روز می‌تواند باعث ارتقای ارتباط میان اعضاء با کتابدار و بالعکس ‌شود؛ عاملی که باعث بهبودی روند کاری و رضایت شغلی برای خودِ کتابدار نیز خواهد شد. به تعبیری دیگر مطالعه و به روز بودن یک کتابدار بازخوردی به شدت مثبت، سازنده و راهگشا به کتابخانه خواهد داشت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 2 =