شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۵

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی:

کتابخانه ها پایگاه حفظ امید در جامعه هستند

حجت الاسلام  المسلمین پژمانفر

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی از کتابخانه ها به عنوان مکانی برای ایجاد نشاط اجتماعی یاد کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در دیدار با حجت الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی لوح سپاس دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور را به جهت همراهی و تاثیرگذاری در افتتاح کتابخانه امام خمینی(قدس سره) مشهد به وی اهدا کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در این دیدار با اشاره به گوشه ای از فعالیت های کتابخانه های عمومی در سال گذشته به افتتاح ۱۱ کتابخانه عمومی در استان اشاره کرد و ادامه داد: یکی از دغدغه های مهم ما در حوزه کتاب و کتابخوانی توجه به مناطق محروم و روستاها و حاشیه شهرها به ویژه حاشیه شهر مشهد است.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان ادامه داد: در سال گذشته در سالروز حماسه ۹ دی کتابخانه شهدای مدافع حرم در یکی از مناطق محروم مشهد افتتاح شد که در حال حاضر فعالیت این کتابخانه و استقبال مردم به گونه ای بوده است که این کتابخانه پایگاهی برای فعالیت های شهرداری و فرمانداری نیز محسوب می شود.

وی ادامه داد: این اتفاقات خوب و تاثیرگذار از رویش های فرهنگی انقلاب است و باعث ایجاد روحیه امید در مردم می شود.
 
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به برگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: در سال گذشته بیش از دو هزار خانواده، سه هزار زندانی و جمع زیادی از سربازان سربازخانه ها و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی استان در این جشنواره شرکت کردند که در نهایت خراسان رضوی بیشترین میزان مشارکت مردم را در این جشنواره دینی و مذهبی کسب کرد.

وی ادامه داد: کتابخانه های عمومی با تلاش و پویایی و فعالیت خود در عرصه فرهنگی از پیشگامان در گام دوم انقلاب هستند.

حجت الاسلام سبزیان از اجرای مصوبه شورای فرهنگ عمومی در استان خراسان رضوی خبر داد و تاکید کرد: در حال حاضر در تمام دستگاه های اجرایی استان رابطین کتابخوانی تعیین و بعد از صدور مصوبه شورای فرهنگ عمومی کشور برای اولین بار در استان خراسان رضوی با این رابطین جلسه هم اندیشی برگزار شده و شرح وظایف آنان ابلاغ شده است.

وی از پیگیری طرح شهروند کتابخوان در استان یاد کرد و ادامه داد: مقدمات اجرای طرح شهروند کتابخوان و ارائه تسهیلات ویژه به شهروندان کتابخوان در دستگاه های مختلف در حال ساماندهی است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی از اجرای طرح سمن های معین در کتابخانه های عمومی نیز به عنوان دیگر طرح در حال پیگیری توسط اداره کل یاد کرد و ادامه داد: در این طرح برای هر کتابخانه به تفکیک رتبه کتابخانه سمن هایی به عنوان معین معرفی و این سمن ها  همکاری های لازم جهت انجام فعالیت های فرهنگی و ایجاد ارتباط و تعامل کتابخانه ها با دیگر مجموعه های فرهنگی و اجتماعی و مذهبی مانند مساجد و مدارس را به عهده خواهند داشت.

حجت الاسلام پژمانفر نیز در این جلسه با ابراز خوشحالی از گزارش ارائه شده و اقدامات ارزشمند کتابخانه های عمومی به ویژه در مناطق محروم گفت: باید تلاش کنیم امید را در مردم حفظ کنیم.

وی ادامه داد: توجه همیشگی مقام معظم رهبری به کتاب و کتابخوانی نشان دهنده اهمیت این موضوع است و یکی از مراکزی که جامعه را در برابر هجمه ها به خصوص فضای مجازی بیمه می کند، کتابخانه های عمومی هستند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید هرچه بیشتر زمینه های مشارکت و حضور مردم را در موضوعاتی مانند توسعه کتابخانه ها و فرهنگ کتابخوانی فراهم کنیم و توجه به وقف یکی از این مباحث است.

حجت الاسلام پژمانفر ادامه داد: منابع دولتی محدود است و باید منابع مردمی در این زمینه به کمک دولت بیاید و ترویج فرهنگ وقف کتاب و کتابخانه با برگزاری جشنواره و مسابقه و ایجادتسهیلات مختلف می تواند به توسعه فرهنگ وقف کمک کند.

وی از ظرفیت کتاب های موجود در خانه های مردم و سوق دادن این کتاب ها به کتابخانه های عمومی  و ایجاد موزه کتاب به عنوان طرح هایی برای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی یاد کرد.
 
در ادامه این جلسه لوح سپاس علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی و کارت عضویت کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) به حجت الاسلام پژمانفر اهدا شد.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 11 =