یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷

به مدت دو سال؛

رئیس اداره استاندارد نهاد کتابخانه های عمومی کشور عضو اصلی «کمیته استانداردهای ایفلا» شد

فاطمه پازوکی.jpg

فاطمه پازوکی، رئیس اداره استاندارد نهاد کتابخانه های عمومی کشور به عنوان عضو اصلی «کمیته استانداردهای ایفلا» انتخاب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، فاطمه پازوکی، رئیس اداره استاندارد نهاد کتابخانه های عمومی کشور که از سال ۲۰۱۷ عضو وابسته کمیته کتابخانه های عمومی فدراسیون بین المللی انجمن ها و موسسات کتابداری (ایفلا) بوده است، به تازگی از سوی کمیته حرفه ای ایفلا (PCI) به مدت دو سال (آگوست ۲۰۱۹- آگوست ۲۰۲۱) به عنوان عضو کمیته استانداردهای ایفلا منصوب شد.

افزایش توجه جهانی به استانداردهای ایفلا میان اعضا و غیراعضا؛ کنترل مراحل مرسوم استانداردنویسی (ایجاد، توسعه، ترجمه، اعتبارسنجی، انتشار و کنترل ویرایش های استانداردهای ایفلا)؛ انجام هماهنگی میان فعالیت های مرتبط با حفاظت، ذخیره سازی و دسترسی به مدارک استانداردها و پشتیبانی از اولویت های راهبردی، طرح های کلیدی و دیگر فعالیت های جاری ایفلا، مسئولیت های تعریف شده برای اعضای کمیته استانداردهای فدراسیون بین المللی انجمن ها و موسسات کتابداری است.

پازوکی در خصوص فرایند این انتصاب گفت: اوایل فوریه هر سال، فراخوان اعضای کمیته ها اعلان می شود. پس از آن، داوطلبان می توانند فرم های مربوط به کمیته مورد نظر خود را تکمیل و به همراه پیشینه‌نامه علمی و اجرایی ارسال کنند. در پایان ماه می، پس از بررسی سوابق افراد، نتایج انتصاب ها طی جلسه دفتر مرکزی، اعلام می شود.

وی در معرفی کمیته استانداردهای ایفلا اظهار داشت: کمیته استانداردها، از بزرگ ترین کمیته های ایفلا است و کمیته‌های فرعی و کارگروه‌های متعددی همچون الگوهای مفهومی کتابشناختی ([BCM]Bibliographic Conceptual Models)، یونی‌مارک (UniMARC)، استاندارد بین المللی توصیف کتابشناختی  ([ISBN]International Standards Bibliographic Description)، داده‌های پیوندی ([LIDATEC]Linked Data Technical Subcommittee)، کمیته استانداردنویسی اروپا (CEN TC۴۳۶) و دستنامه‌های اجرایی ایفلا (Procedure Manuals Working Group) زیر نظر این کمیته فعالیت می‌کنند. هر دو سال یک بار ۶ نفر از سراسر دنیا برای فعالیت در این کمیته انتخاب می شوند. در دوره گذشته، افرادی از کشورهای آلمان، فرانسه، امریکا، چین و مصر عضو این کمیته بودند. کمیته استانداردهای ایفلا، مهم ترین نهاد استانداردنویسی در حوزه کتابخانه ها و کتابداری محسوب می شود و سازمان ملی استاندارد نیز آن را به عنوان مرجع استانداردهای حوزه کتابداری و اطلاع رسانی پذیرفته است.

پازوکی اضافه کرد: کمیته استاندارد ایفلا رهنمودهایی را برای هیأت مدیره و بخش های حرفه ای ایفلا به منظور مدیریت راهبردی استانداردهای حرفه ای فراهم می کند. هدف این کمیته مدیریت، ارتقا، حفاظت، ذخیره سازی و دسترسی به اسناد استانداردهای ایفلا است. این کمیته که از ژانویه ۲۰۱۲راه اندازی شده، فعالیت های خود را از طریق برگزاری جلسه های جنبی کنفرانس ایفلا برنامه ریزی می کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 0 =