شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۴

با محوریت منابع جشنواره کتابخوانی رضوی؛

برنامه های فرهنگی ویژه در کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد

جشنواره رضوی در کتابخانه های عمومی استان

کتابخانه‌های عمومی استان خراسان جنوبی در راستای برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی برنامه‌های فرهنگی ویژه ای در هفته نخست خرداد ماه اجرا کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان‌جنوبی، مسابقه نقاشی، نشست شعرخوانی، نشست های کتاب خوان و معرفی و جمع خوانی کتاب و قصه گویی از جمله برنامه های برگزار شده با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی بود.


مسابقه نقاشی در کتابخانه شهدای باقریه
همزمان با برگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، بخش های پویش مجازی و نقاشی جشنواره رضوی مورد استقبال اعضای کودک کتابخانه شهدای باقریه قرار گرفت. به همین منظور، مسابقه نقاشی از کتاب های «فاطمه و فاطمه» سروده سیدمحمد مهاجرانی و «۸ قصه از امام جواد علیه السلام» نوشته حسین فتاحی از منابع نهمین جشنواره رضوی، با حضور تعدادی از اعضای کودک در گروه های مختلف سنی در کتابخانه شهدای باقریه برگزار شد. در این نشست پس از معرفی جشنواره و منابع آن، بخش هایی از کتاب خوانده شد و کودکان بر اساس محتوای داستان های این کتاب ها به نقاشی پرداختند.


نشست شعرخوانی رضوی همراه با نقاشی از کتب جشنواره رضوی در کتابخانه شهدای باقریه
جشنواره کتابخوانی رضوی علاوه بر ترویج سیره ملکوتی امام رضا(ع)، به گسترش فرهنگ مطالعه مفید و همچنین تربیت نسلی صالح کمک می‌کند. در این راستا کتابخانه عمومی شهدای باقریه با اجرای برنامه‌هایی نظیر جمع‌خوانی کتاب‌های جشنواره و برگزاری مسابقه نقاشی ویژه کودکان، به استقبال نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی رفت. 
در نشستی به همین منظور، تعدادی از کتاب های جشنواره در بخش کودک، با عناوین «امام رضا علیه السلام» نوشته زهرا عبدی، «فاطمه و فاطمه: شباهت های حضرت معصومه با حضرت زهرا سلام الله علیهما» سروده سیدمحمد مهاجرانی، «۸ قصه از امام جواد علیه السلام» نوشته حسین فتاحی معرفی شد، سپس کتاب «فاطمه و فاطمه» توسط مسئول کتابخانه شعرخوانی شد و کودکان حاضر به نقاشی از کتاب های معرفی شده پرداختند.


بیست و سومین نشست کتاب خوان کتابخانه ای شهرستان بیرجند در کتابخانه شهید مرتضی حاجی آبادی
در این نشست شش کتاب از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی معرفی شد که عبارتند از: «کبوترها و آهوها» نوشته سید احمد میرزاده/ ارائه توسط: نیلوفر سموئی، «فاطمه و فاطمه: شباهت های حضرت معصومه(س) با حضرت زهرا(س)» نوشته سیدمحمد مهاجرانی/ ارائه توسط: مطهره زمانی، «امام رضا(ع): مجموعه چهارده معصوم(ع)» نوشته زهرا عبدی/ ارائه توسط: مرضیه حاجی آبادی، «۸ قصه از امام جواد(ع)» نوشته حسین فتاحی/ ارائه توسط: زهرا هژبری همت آبادی، «قصه هایی از امام جواد(ع): مهمان غریب» نوشته حسین فتاحی/ ارائه توسط: هانیه صالحی و «با کبوترهای گنبد» نوشته سید احمد میرزاده/ ارائه توسط: هانیه صالحی.


نشست معرفی و جمع خوانی کتاب های «۸ قصه از امام جواد(ع)» و «امام رضا(ع)» در دبستان ریحانه النبی روستای حاجی آباد
دو کتاب «۸ قصه از امام جواد(ع) برای بچه ها» و «امام رضا(ع): مجموعه چهارده معصوم(ع)» توسط مسئول کتابخانه شهید مرتضی حاجی آبادی در دبستان ریحانه النبی روستای حاجی آباد معرفی و جمع خوانی شد. همچنین در این نشست، توضیحاتی در خصوص نحوه شرکت در بخش پویش کتابخوان مجازی و نقاشی برای دانش آموزان ارائه شد.

کتاب «۸ قصه از امام جواد(ع)» را حسین فتاحی در ۱۰۴ صفحه به رشته تحریر درآورده و توسط انتشارات قدیانی به چاپ رسیده است. این کتاب از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی است. آرزو، آخرین سفر، عموی مهربان، خوش به حال قاسم، مهمان غریب، روزی که عید من شد، درخت کشیده و روزی که مثل دیروز نبود، عناوین داستان های این مجموعه هشت جلدی است. داستان های این مجموعه دربردارنده اطلاعاتی از زندگی و زمانه آن امام بزرگوار برای کودکان ۹ تا ۱۲ سال است. 
کتاب «امام رضا علیه السلام» از مجموعه چهارده معصوم علیه السلام نیز توسط انتشارات جمکران منتشر شده و از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی است که توسط مسئول کتابخانه برای دانش آموزان معرفی شد. این کتاب به قلم زهرا عبدی، دربردارنده داستان های کوتاهی از زندگی امام رضا(ع) است که کودکان را با زندگانی ایشان در قالب داستان آشنا می سازد.
در پایان، تعدادی از دانش آموزان در پویش کتابخوان مجازی جشنواره رضوی شرکت کردند.


بیست و ششمین نشست کتاب خوان کتابخانه‌ای شهرستان بیرجند در کتابخانه پروفسور معتمدنژاد
در این نشست، شش کتاب از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی معرفی شد. این آثار عبارتند از: «سیره تقوی» نوشته جواد محدثی/ ارائه توسط: جواد بیکی، «با کبوترهای گنبد» نوشته احمد میرزاده/ ارائه توسط: مهدی یوسفی، «ابوالفضل نهضت رضوی» نوشته محمدرضا سنگری/ ارائه توسط: حسین محمدی، «کبوترها و آهوها» نوشته سید احمد میرزاده/ ارائه توسط: بنیامین یاری، «فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع/ ارائه توسط: مرتضی یوسفی و «۸ قصه از امام جواد(ع)» نوشته حسین فتاحی/ ارائه توسط: امیرمهدی خارکش.


مسابقه نقاشی با محوریت نهمین جشنواره رضوی در کتابخانه پروفسور معتمدنژاد
مسابقه نقاشی جشنواره رضوی با حضور علاقه‌مندان در کتابخانه پروفسور معتمدنژاد برگزار شد. در این برنامه، کودکان برای شرکت در مسابقه نقاشی جشنواره با هم به رقابت پرداختند.

نشست شعرخوانی از کتاب «کبوترها و آهوها» در کتابخانه محتاج نهی
نشست شعرخوانی از کتاب «کبوترها و آهوها» سروده سید احمد میرزاده با تصویرگری نیلوفر میرمحمدی با حضور تعدادی از دانش آموزان در کتابخانه محتاج نهی نهبندان برگزار شد.
این کتاب حاوی شعرهایی درباره حضرت امام رضا(ع) است؛ شعرهایی کودکانه که باعث ترغیب بچه ها به شرکت در جشنواره رضوی شد.


هجدهمین نشست کتاب خوان کتابخانه ای شهرستان نهبندان در کتابخانه محتاج نهی
در این نشست، شش نفر به معرفی کتاب پرداختند. آثار ارائه شده در این نشست عبارتند از: «فاطمه و فاطمه» نوشته سیدمحمد مهاجرانی/ ارائه توسط: ابوالفضل نیکدل (دانش آموز )، «کبوترها و آهوها» نوشته سید احمد میرزاده/ ارائه توسط: مهدی سالاری (دانش آموز)، «با کبوترهای گنبد» نوشته سید احمد میرزاده/ ارائه توسط: احمد نورمحمدی (دانش آموز)، «امام رضا علیه السلام» نوشته زهرا عبدی/ ارائه توسط: اشکان قاسمی (دانش آموز) و «۸ قصه از  امام جواد(ع)» نوشته حسین فتاحی/ ارائه توسط آمنه نیکدل (دانش آموز).


نشست قصه گویی از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در صبحگاه دبستان شهید مختارنیا
در راستای برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، فاطمه صالح نیا، کتابدار کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه ضمن حضور در مراسم صبحگاه دبستان شهید مختارنیای این شهر و معرفی بخش کودک و نوجوان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، به قصه گویی از دو کتاب «امام رضا(ع)» نوشته زهرا عبدی و «درختی که بال درآورد» نوشته مجید ملامحمدی پرداخت.

معرفی کتاب «۸ قصه از امام جواد(ع)» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان فردوس
در این نشست که به همت کتابخانه عمومی قائم(عج) فردوس و با حضور ۲۷ کودک برگزار شد، زینب کدخدایی، مسئول کتابخانه عمومی قائم(عج) به معرفی کتاب «۸ قصه از امام جواد(ع)» نوشته حسین فتاحی، از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی پرداخت و در پایان قصه «خوشا به حال قاسم» از این کتاب خوانش شد.


نشست معرفی و جمع خوانی منابع جشنواره کتابخوانی رضوی در دبستان شهیدان محب راد باغشهر اسلامیه
در این نشست که در جمع دانش آموران پایه ششم دبستان شهیدان محب راد برگزار شد، فاطمه صالح نیا، کتابدار کتابخانه علامه شیخ مفید به معرفی سه کتاب «راز آن بوی شگفت»، «درختی که بال در آورد» و «با کبوترهای گنبد» از مجموعه کتب بخش نوجوان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی پرداخت و سپس بخش هایی از کتاب «درختی که بال درآورد» جمع خوانی شد.
در پایان جلسه، شیوه های شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی برای نوجوانان در دو بخش مکتوب و الکترونیکی بیان شد.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 4 =