چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۹

با هدف تعیین تکلیف پروژه نیمه تمام کتابخانه مرکزی اراک انجام شد؛

دیدار و گفت و گوی دبیرکل، معاونین و مدیران نهاد با استاندار و مقامات استانی استان مرکزی

بازدید از کتابخانه مرکزی اراک

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور به همراه شورای معاونین نهاد در سفر به استان مرکزی ضمن دیدار با سیدعلی آقازاده استاندار استان مرکزی از پروژه کتابخانه مرکزی اراک بازدید کرد.

نشست هماهنگی، همفکری و همکاری در تکمیل و بهره برداری کتابخانه مرکزی اراک با حضور سید علی آقازاده، استاندار استان مرکزی؛ مهدی زندیه وکیلی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی؛ احمد مرزبان مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی؛ رقیه یادگاری، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی؛ محمد کریم شفیعی، شهردار اراک؛ علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد؛ اسماعیل شفاعی، معاون اداری و مالی؛ امین متولیان، معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات؛ مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی؛ محمدهادی ناصری‌طاهری، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل؛ و هادی امیری، مدیرکل اداره کل عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار شد.

در این نشست سیدعلی آقازاده استاندار استان مرکزی به ارائه گزارشی از اعتبارات تخصیص یافته به استان مرکزی پرداخت و با توجه به اهمیت موضوع اتمام پروژه کتابخانه مرکزی اراک نسبت به همکاری و تعامل با نهاد کتابخانه های عمومی کشور درخواست هایی را مطرح کرد.

علیرضا مختارپور نیز در این نشست با تشریح فعالیت ها و اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: نهاد ظرفیت متنوعی در حوزه فرهنگی دارد و با توجه به تأکیدات وزیر ارشاد بر تبدیل شدن کتابخانه ها به باشگاه های چند منظوره کتابخانه ها در حال تبدیل شدن به پایگاه های اجتماعی هستند.امروز استفاده از کتابخانه های عمومی فراتر از سالن های مطالعه در حال تبدیل شدن به فضایی برای تعامل اجتماعی، گفت‌وگو، مشارکت های فرهنگی، برگزاری جلسات کتابخوانی و به اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده، برگزاری جلسات نقد و بررسی و معرفی کتاب و برگزاری جشن های مربوط به کتاب هستند.

وی با اشاره به تجربه نهاد در ورود به پروژه کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد افزود: الگوی بهره برداری از کتابخانه مرکزی مشهد که بیش از ۲۳ سال از زمان کلنگ زنی آن گذشته بود، الگوی بسیار موفقی است. در این پروژه تعامل همه نهادها  با حضور مدیران جوان و انقلابی به ثمر نشست و در کمترین زمان ممکن پروژه آماده استفاده عموم مردم شد.

وی در ادامه با اشاره به محدودیت های مالی و بودجه ای در کشور خواستار تعامل و همکاری همه دستگاه ها و نهادهای استان مرکزی برای بهره برداری از کتابخانه مرکزی اراک در کمترین زمان ممکن شد.

در ادامه سفر شورای معاونین نهاد به اراک، دبیرکل نهاد به همراه معاون فنی استاندار استان مرکزی از پروژه کتابخانه مرکزی اراک بازدید کردند.

گفتنی است زمین کتابخانه مرکزی اراک در سال ۱۳۸۴ اختصاص و در سال ۱۳۹۳ با حضور وزیر آموزش و پرورش وقت کلنگ زنی شد. این پروژه با زیربنای حدود ۱۸۰۶۰ مترمربع در زمینی به مساحت حدود ۶۲۰۰ مترمربع در حال احداث است.

ساختمان کتابخانه مرکزی اراک در ۷ طبقه مشتمل بر ۲ طبقه پارکینگ و ۵ طبقه کتابخانه طراحی شده است و تاکنون حدود ۱۴۰ میلیارد ریال برای آن هزینه شده است و ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. گفته می شود این پروژه برای تکمیل به حدود ۳۰۰ میلیارد ریال دیگر نیاز دارد.

در این مجموعه که یکی از بزرگترین کتابخانه های مرکزی کشور محسوب می شود، ریزفضاها و امکانات بسیاری به جهت استفاده حداکثری پیش بینی شده که بدین شرح است: مخزن اصلی و مرجع، آرشیو نشریات، قرائت خانه آقایان و بانوان،  اتاق های محققین فردی و گروهی، بخش نشریات، نابینایان، امانت، چند رسانه ای، سمعی و بصری، بخش فهرست نویسی و رده بندی، کلاس های آموزشی، نمایشگاه، فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی، چاپخانه، کارگاه تعمیر و صحافی، واحد عکاسی، سالن های چند منظوره و جلسات، مجموعه فضاهای اداری، نمازخانه، انبار کتاب و تجهیزات، پارکینگ، رستوران و ...

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 2 =