پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۱

گفتگو با کتابدار کتابخانه شهیدبهشتی ملایر

کتابخانه ای که کسبه و بازاریان را کتابخوان کرد

كتابخانه شهيد بهشتي ملاير - کراپ‌شده

کتابخانه عمومی شهیدبهشتی واقع در بازار میوه و تره بار ملایر،‌ مجموعه ای غنی است که تمامی اقشار از جمله کسبه و بازاریان را به خود جذب کرده است.

بهارک بختیاری، کتابدار کتابخانه شهیدبهشتی ملایر استان همدان در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در معرفی کتابخانه محل خدمت خود گفت: کتابخانه شهید بهشتی در زمره نخستین کتابخانه های استان همدان است که در سال ۱۳۴۷ تأسیس شد. تا سال ۱۳۷۹ کتابخانه در خیابان همدان، از نقاط مرکزی شهر ملایر، واقع بود؛ اما از آنجا که ساختمان در مالکیت شهرداری بود، شهرداری با تخصیص ساختمانی دیگر، مکان کتابخانه را به بازار میوه و تره بار ملایر منتقل کرد. این جا به جایی، به ویژه در آغاز، نقطه ضعف محسوب می شد اما استقرار کتابخانه در مرکز شهر و منابع غنی این مجموعه،‌ کماکان کتابخانه شهیدبهشتی را به مکانی پر مراجع تبدیل کرده است. کتابخانه شهید بهشتی امانت دار سه مجموعه شخصی دکتر حمید بابک، دکتر محمد ظهیری و شهید حمید گل زردی است. کتابخانه دارای بخش های مخزن، نشریات، کودک، دیداری- شنیداری، مرجع، استان شناسی، دفاع مقدس و سالن های مطالعه مجزا است. همچنین یکی از بزرگترین امتیازهای این کتابخانه وجود کتاب های کمک آموزشی است که بسیار مورد استقبال قشر دانش آموز و دانشجو قرار گرفته است.

وی ادامه داد: منطقه ای که کتابخانه در آن واقع شده به لحاظ فرهنگی، محروم است اما خوشبختی این است که هنوز علاقه به مطالعه و کتاب در مردم وجود دارد و محیط این کتابخانه، مکان دنجی برای افراد اهل مطالعه محسوب می شود؛ به گونه ای که امروز بسیاری از علاقمندان از مناطق اطراف شهر نیز مخاطب این کتابخانه هستند.

بختیاری اضافه کرد: با اینکه دانش آموزان و دانشجویان بیشترین مراجعین به این کتابخانه محسوب می شوند، باید بگویم کتابخانه شهید بهشتی به قشر خاصی محدود نیست و به سبب منابع غنی، بخش کودک جذاب و سالن های مطالعه مجزا میزبان تمامی اقشار مردم است. حتی جمعی از کسبه و بازاریان، امروز از همسایگی با کتابخانه ابراز خرسندی می کنند و از آنجا که وضعیت کسب آن ها تا حدودی از رونق افتاده، به کتابخانه می آیند و با امانت کتاب، مایلند اوقات فراغت خود را در مغازه با مطالعه کتاب پر کنند. کتاب های تاریخی و ادبیات، بیشترین آثار مورد علاقه این قشر است.

وی با اشاره به برنامه ها و فعالیت های فرهنگی این کتابخانه اظهار داشت: از سال ۱۳۹۵ کتابخانه شهید بهشتی میزبان جلسات هفتگی شاهنامه خوانی و مثنوی خوانی است؛ این برنامه بسیار مورد استقبال اهالی منطقه قرار گرفته و از همراهی دو تن از اساتید ادبیات شهر نیز برخوردار است. همچنین برنامه های ویژه ای را به مناسبت های مختلف طراحی می کنیم؛ برای مثال ۲۵ اردیبهشت ماه، روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، با دعوت اعضای کتابخانه به موزه لطفعلیان ملایر، جلسه شاهنامه خوانی و نقالی را در این مکان برگزار کردیم. این جلسه با نقالی نظامعلی نورمرادی، مسن ترین نقال ملایر با ۹۱ سال سن و همچنین رضا بختیاری، کوچک ترین نقال شهر با ۷ سال سن، به یکی از خاطرات فراموش نشدنی کتابخانه تبدیل شد و در جذب مخاطب از تمامی گروه های سنی به کتابخانه بسیار اثرگذار بود. بازدید از مرکز سالمندان امام علی (ع)، خواندن کتاب برای آنان و اهدای کتاب از دیگر برنامه های مناسبتی انجام شده است. همچنین به مدت سه سال متوالی است که با جلب مشارکت خیرین، مراسم افطاری ویژه روزه اولی ها برگزار می کنیم و در حاشیه این مراسم به معرفی کتاب نیز می پردازیم.

بختیاری ادامه داد: هفته کتاب سال ۱۳۹۷ از طریق تعامل با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برنامه مشترکی برگزار کردیم که طی آن نوجوانان عضو کانون و اعضای کتابخانه با یکدیگر به مشاعره پرداختند. این برنامه بسیار مورد استقبال قرار گرفت و از آن زمان تا امروز، کلاس های مشاعره در کتابخانه تشکیل می شود.

وی برگزاری نشست های کتابخوان، قصه گویی، معرفی و جمع خوانی کتاب و برگزاری کارگاه های آموزشی را نیز از دیگر برنامه های این کتابخانه دانست.

بختیاری که تا به امروز ۱۷ سال است که در کسوت کتابدار خدمت می کند،‌ کار در کتابخانه را با مدرک کارشناسی ادبیات آغاز کرد و پس از علاقه به رشته کتابداری،‌ تحصیلات تکمیلی خود را در این رشته ادامه داد. وی در خصوص تأثیر این حرفه بر زندگی شخصی خود گفت: واقعیت این است که کتابداری، سراسر نظم است و این موضوع بیشترین تأثیر را بر زندگی من داشته است. سازمان دهی کتاب ها به من آموخت که چگونه ذهن خود را سامان دهم و به این ترتیب زندگی خود را مدیریت کنم؛ به علاوه سر و کار داشتن با کتاب، مرا با کتابخوانی مأنوس کرد و این امر نه تنها بر کیفیت زندگی ام تأثیر داشته، بلکه به زندگی فرزندانم نیز جهت داده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 4 =