چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۶

با تقدیر از ۱۲ برگزیده؛

اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان پارسیان برگزار شد

image-20190814153419-14.jpeg

آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان پارسیان با تقدیر از ۱۲ برگزیده برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان پارسیان با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ مجتبی رضاپور، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان پارسیان؛ شیخ احمد خنجی، امام جمعه اهل سنت پارسیان؛ امیرحسین حیدری، سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ مرضیه دیلمی نژاد، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان پارسیان؛ حجت الاسلام و المسلمین حمید غلامپور، رئیس اداره تبلیغات اسلامی پارسیان؛ حجت الاسلام و المسلمین عبدالرضا شیبانی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پارسیان، مسئولان شهرستانی و جمعی از کتاب دوستان برگزار شد.

توسعه فرهنگی زیربنای توسعه در تمامی زمینه‌ها است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان بیان کرد: در جامعه‌ای که به حوزه فرهنگ اهمیت داده شود، سایر بخش‌ها نیز توسعه می یابد و در جایی که حوزه فرهنگ مورد توجه نباشد، بقیه امور نیز عقب می افتد.

وی در ادامه به کارکردهای مختلف کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و گفت: ایجاد علاقه بین فرهنگ‌ها، نزدیک کردن دل‌ها به یکدیگر، توسعه روابط اجتماعی و دوری از جدال و ستیز در جوامع مختلف از جمله کارکردهای کتاب و مطالعه است.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری با بیان اینکه متاسفانه آنگونه که انتظار می رود، کتاب و کتابخوانی مورد توجه قرار نگرفته، اظهار داشت: امید است با اجرای برنامه‌های فرهنگی متنوع و استفاده از شیوه‌های خلاقانه ای همچون جشنواره کتابخوانی رضوی بتوانیم در ترویج فرهنگ کتابخوانی گام های محکمی برداریم.

حجت الاسلام والمسلمین ذاکری با اشاره به وظیفه و کارکرد کتابخانه های عمومی در وضعیت اجتماعی موجود، گفت: باید عزمی جدی برای حرکت در جهت بهبود شرایط به وجود بیاید و تدابیر لازم برای جلوگیری از فاصله گرفتن جامعه با کتاب و کتابخوانی اندیشیده شود.

لازم است فواید کتاب و کتابخوانی به مردم تبیین شود

در ادامه فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان پارسیان، ضمن اشاره به اهمیت و فواید کتابخوانی، بیان کرد: کتاب بهترین دوست انسان است و انس با کتاب موجب نشاط و شادی ‌میان افراد می‌شود. خوشبختانه در شهرستان پارسیان تلاش‌ها بر آن است که افراد با کتاب انس گیرند و این مهم را در سبد خانواده خود قرار دهند.

وی ادامه داد: در شرایط امروزی که کشور ما با بحران هایی مواجه شده است و مردم نیاز به آرامش دارند، کتاب می‌تواند به عنوان مؤثرترین ابزار، از تنش و استرس افراد بکاهد. همچنین مطالعه با ایجاد تحرک ذهنی از زوال عقل و بیماری آلزایمر جلوگیری می کند و حافظه را بهبود می‌بخشد.

رضاپور افزود: افرادی که به طور منظم مطالعه می کنند، دقیق تر از کسانی هستند که مطالعه نمی کنند. آن ها ذهنی فعال داشته و تمایل دارند محیط اطراف خود را بشناسند. لازم است فواید کتابخوانی به مردم گوشزد شود تا با بینش بیشتری به مطالعه ترغیب شده و آن را به یکی از عادات خود تبدیل کنند.

مردم و مسئولان نقش اصلی را در برگزاری باشکوه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی داشته اند

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان پارسیان بیان کرد: نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، توسط نهادکتابخانه های عمومی کشور و با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا (علیه السلام) و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با معرفی ۱۲ عنوان کتاب در سه رده سنی «کودک»، « نوجوان» و  «جوان و بزرگسال» برگزار شد.

وی ادامه داد: در برگزاری این جشنواره در شهرستان پارسیان، سازمان ها و بخش‌های مختلفی یاریگر اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان پارسیان بودند که جا دارد از تمامی سازمان ها و ادارات فرهنگی و دولتی و سایر ادارات شهرستان در  برگزاری این جشنواره تقدیر و تشکر کنم.

دیلمی نژاد افزود: کتابداران خدوم و مردم پارسیان حمایتگران اصلی و بازوهای اجرایی در برگزاری باشکوه این جشنواره در شهرستان بوده‌اند؛ چراکه هیچ برنامه‌ای بدون حضور مردم اثرگذار نخواهد بود و حضور و حمایت مردم و مسئولان موجب شد که شهرستان پارسیان در رتبه ۵ استانی، از نظر تعداد شرکت کنندگان در نهمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی قرار گیرد. امید است در سال‌های آینده با حضور بیشتر مردم و مسئولان جایگاه های بالاتری را در استان و کشور در عرصه کتاب و کتابخوانی به دست آوریم.

کتاب بهترین وسیله برای آگاهی از اندیشه های ناب است

امام جمعه اهل سنت پارسیان تصریح کرد: ارتقا و اعتلای جامعه و پیشرفت در حوزه فرهنگی نیازمند گسترش فرهنگ مطالعه در بین مردم است که در این خصوص باید فعالان عرصه کتابخوانی بیشتر از سایر اقشار تلاش کنند.

خنجی با اشاره به آموزه های دینی در خصوص فرهنگ مطالعه یادآور شد: آموزه ها و ارزش های اسلامی همواره بر مطالعه و نیاز انسان به کتاب و نگارش تاکید داشته، خداوند در قرآن به قلم سوگند یاد کرده و اولین آیه نازل شده بر پیامبر(ص) به موضوع علم و دانش اشاره کرده است.

وی با بیان اینکه انسان نیازمند اندیشه های ناب است، تصریح کرد: کتاب بهترین وسیله برای دریافت اندیشه های ناب و موثر برای هر شخص است و تلاش همگانی برای گسترش فرهنگ مطالعه لازم است.

امام جمعه اهل سنت پارسیان با اشاره به ظرفیت های فرهنگی و هنری شهرستان پارسیان، گفت: امید است بتوانیم میزان مشارکت شهروندان پارسیانی در جشنواره کتابخوانی رضوی در سال های آتی را به صورت چشمگیری افزایش دهیم و شاهد اعتلای بیشتر فرهنگ کتابخوانی در این شهرستان باشیم.

تأکید قرآن بر کتاب و کتابت، نشانگر اهمیت کتابخوانی است

حجت الاسلام و المسلمین غلامپور، رئیس اداره تبلیغات اسلامی پارسیان در این مراسم بیان کرد: تاریخ هیچ تمدنی خالی از کتاب و کتابت نبوده ‌است. همه فرهنگ‌ها با کتاب آغاز می‌شوند و با کتاب رشد می‌کنند. در این میان آیین مقدس اسلام بیشترین بهره را از کتاب برده‌ است، چراکه پیامبر عظیم‌الشأن اسلام رسالتش را با فرمان «خواندن» از سوی خداوند آغاز می‌کند و در همین فرهنگ مقدس است که خداوند منان به قلم سوگند یاد می‌کند و معجزه‌ آخرین فرستاده‌اش را کتاب قرار داده‌ است.

حجت الاسلام و المسلمین غلامپور افزود: کتاب ابزاری تاثیرگذار بر شخصیت افراد است که می‌تواند جامعه را متحول کند.

وی لزوم ارتقای سطح کیفی و کمی کتاب و کتابخانه‎ها را در جامعه یاادآور شد و گفت: ارتقای جایگاه کتاب، کتابخانه و کتابدار یعنی ارتقای جایگاه علم، فرهنگ و معرفت؛ لذا هرچه بتوانیم در این جهت گام برداریم، خدمت بزرگی به فرهنگ و تمدن جامعه کرده‌ایم.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان پارسیان ادامه داد: امروزه به واسطه پیشرفت تکنولوژی و همه گیر شدن فضای مجازی، کتاب جایگاه خود را در زندگی مردم از دست داده ولی همچنان ارزش خود را حفظ کرده است و باید با بهره‌گیری از فضای مجازی، کتابخوانی را ترویج دهیم و در کنار کتاب های چاپی از کتاب های الکترونیکی نیز استفاده کنیم.

وی جشنواره کتابخوانی رضوی را از تدابیر مهم و تأثیرگذاری دانست که با خلاقیت در روش های برگزاری، جایگاه کتاب را بالا برده و آن را وارد زندگی مردم کرده است.

گفتنی است در این آیین از سیما صالحی در بخش کودک؛ عبدالله ایمانی، فاطمه برزو، اسامه جعفری، محمد حیدری و ساناز صالح نژاد در بخش نوجوان و از مژگان مرادی، فاطمه روشن زاده، حسن ملایی، معصومه حیدری، خدیجه نیکو و فاطمه کریمی در بخش جوان و بزرگسال تجلیل شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 5 =