یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰

با تقدیر از برگزیدگان شهرستان های میناب، سیریک، جاسک و بشاگرد؛

آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در میناب برگزار شد

image-20190818112454-46.jpeg

آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با تقدیر از برگزیدگان شهرستان های میناب، سیریک، جاسک و بشاگرد در شهرستان میناب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در راستای تقدیر از برگزیدگان شهرستان های میناب، سیریک، جاسک و بشاگرد با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ حجت الاسلام و المسلمین میرزاحسین معتمدی فر، امام جمعه میناب؛ محمد احمدی، معاون استاندار و فرماندار ویژه میناب؛ محمد ریاضی، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه شهرستان میناب؛ مسعود قاسمی، معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری ویژه میناب؛ امیرحسین حیدری، سرپرست معاونت کتابخانه های عمومی استان، رؤسای ادارات کتابخانه های عمومی استان و کتاب دوستان در کتابخانه عمومی آل محمد (ص) میناب برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان در این مراسم اظهار داشت: بدون شک بشر امروز در زمینه تکنولوژی آموزشی به پیشرفت های شگفت انگیزی نائل شده است اما با وجود همه این موفقیت ها، هنوز کتاب و کتابخانه در دنیای پیشرفته کنونی به عنوان مطمئن‌ترین و مؤثرترین ابزارهای آموزشی برای انتقال علم و فرهنگ و افزایش اطلاعات و علوم مطرح است و هیچ وسیله آموزشی نمی تواند جای نوشته‌های علمی را گرفته و دانش پژوهان را از آن بی نیاز سازد.

وی ادامه داد: به همین سبب است که خداوند در کنار معجزات فراوان دیگر، کتاب را به عنوان معجزه جاودانه پیامبر و سند دائمی درستی ادعای نبوت آن حضرت انتخاب کرد و به عنوان آخرین کتاب الهی بیش از ۵۰ بار آن را قرآن یعنی مجموعه ای خواندنی معرفی کرده است. چنان که در آغاز نزول وحی به پیامبر (ص)، نخستین فرمان قرآن و پیام اسلامی پس از بسم الله، آیه مبارکه «اقرأ باسم ربک الذی خلق» بود. با این پیام، خداوند مردم را به ارزش خواندن، کتاب و اهمیت نگارش با نام و یاد خدا متوجه می‌سازد تا از این طریق در فراگیری علوم و فنون، بالا بردن سطح فرهنگ بشری، پیکار با جهل و نادانی و مبارزه با جمود فکری و علمی، سخت تلاش کنند و خود را در مسیر تکامل و سعادت و خوشبختی همه جانبه در دنیا و آخرت قرار دهند.

امام جمعه شهرستان میناب نیز ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب و کتابخوانی بیان کرد: برکات زیادی بر نوشتن مترتب است که مهم ترین آن ورود به تمدن بشری است؛ چرا که خط به مثابه بلیط سوار شدن بر قطار تمدن و پیشرفت است و جامعه‌ای که نوشته‌ای ندارد در واقع نمی تواند به هیچ تمدنی ورود کند.

حجت الاسلام و المسلمین معتمدی فر عوامل مختلفی همچون نداشتن برنامه ریزی برای زندگی، سرگرمی های کاذب و نداشتن شوق به یادگیری را موانعی بر سر راه مطالعه و کتابخوانی دانست و افزود: متأسفانه افراد برای استفاده حداکثری از فرصت های زندگی خود برنامه ریزی ندارند و همین بی هدف بودن باعث می شود، نتوانیم زمانی برای رشد فردی خود بگذاریم. همچنین نبودن کتاب های پرمحتوا و مناسب، انگیزه مطالعه را از افراد گرفته است. همچنین کتاب های مناسب ویژه گروه های مختلف سنی به خوبی به همگان معرفی نشده و مردم با تازه های نشر آشنایی ندارند.

وی استفاده بی رویه و گذران وقت زیاد با تلویزیون و فضاهای مجازی را نوعی سرگرمی کاذب دانست و تصریح کرد: متأسفانه رسانه‌هایی همچون تلویزیون و فضای مجازی بیشتر وقت افراد را به خود اختصاص داده و در نهایت هیچ تأثیری بر رشد و پیشرفت افراد ندارند و آنان را از رسیدن به اهداف مهم زندگی و مطالعه دور می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین معتمدی فر، جشنواره کتابخوانی رضوی را فرصت بسیار خوبی برای کتابخوان کردن مردم دانست و افزود: خوشبختانه این جشنواره موضوع بندی بسیار خوب و مناسبی دارد و شناخت سبک زندگی ائمه از ضروریات زندگی هر مسلمانی است.

فرماندار ویژه میناب و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان میناب با اشاره به شعر «من یار مهربانم» بیان کرد: کتاب آن دوست بی زبانی است که سخنان فراوانی را می تواند برای ما باز گو کند و یار همیشگی ما در تمام اوقات شبانه روز در مراحل مختلف زندگی است؛ دوستی که اگر ما از او غافل نشویم، تحت هیچ شرایطی هرگز ما را تنها نخواهد گذاشت.

وی افزود: صعود به قلّه های بلند کمال و ارزش های والای انسانی، تنها در صورتی ممکن است که علم و دانش، جایگاه واقعی خود را در میان ما پیدا کند. در این صورت، کتاب و مطالعه نیز به عنوان ابزار انتقال علم، جایگاه خود را به دست خواهد آورد. برای پیشرفت در زندگی بهتر است کتاب را فراموش نکنیم و برای رشد علمی جامعه، دیگران را نیز به این حرکت فرهنگی تشویق کنیم.

علیرضا صبور، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان میناب ضمن تشکر از مسئولان و کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان در برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی بیان کرد: جشنواره کتابخوانی رضوی از برکات وجود امام هشتم (ع) در کشور ما است و انشاالله بتوانیم به برکت وجود ایشان، کتابخوانی را در کشور ترویج دهیم و همگان بتوانند از کتاب در زندگی خود بهره گیرند.

وی ادامه داد: خوشبختانه جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان میناب، هر سال با استقبال گسترده‌تری رو به رو می‌شود. جای بسی خوشحالی است که شهرستان میناب از نظر تعداد شرکت کنندگان در جشنواره رضوی، رتبه نخست را در استان کسب کرده است.

صبور افزود: در سال ۱۳۹۶، تعداد شرکت کنندگان در هفتمین جشنواره کتابخوانی از شهرستان میناب، ۱۶۵ نفر بود و ۱۵۰۰ نفر در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند. در سال جاری نیز بیش از ۳۷۰۰ نفر شرکت کننده داشتیم که این نشان از نهادینه شدن فرهنگ مطالعه رضوی در بین مردم است. تلاش می کنیم در سال های آتی نیز افزایش چشمگیری در تعداد شرکت کنندگان حاصل شود.

ادامه این مراسم به تقدیر از برگزیدگان اختصاص یافت. اسامی برگزیدگان به این شرح است:

شهرستان میناب:

شهناز زندانی در بخش کودک؛

عباس صبوری، محمدرسول اتلهی دهنوی، مجتبی رئیسی، احمدرضا احمدی پور، نرگس پیری نصیرایی، مهدیه گمشادپور، کوثر حقیقت دوست، پریا سلیمانی، عباس سلمانکار و مریم سلمانکار در بخش نوجوان؛

سمانه سالاری، موسی حقیقت دوست، سامیه مرجان، یاسمن عباسی، لیلا روزگر و رضا نظری در بخش بزرگسال؛

فرزانه صابری در بخش خانوادگی.

شهرستان بشاگرد:

مرضیه رنجبر و زینب مرادی در بخش نوجوان؛

معصومه بهرامی، کلثوم برادران و مطهره دادشاهی در بخش بزرگسال.

شهرستان جاسک:

رضا بهادری در بخش نوجوان؛ کبری محمدی و جلال محمد رضاپور املشی در بخش بزرگسال.

شهرستان سیریک:

فاطمه کمالی در بخش نوجوان؛ لیلا پورسالم و حمیده محمدی پور در بخش بزرگسال.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
9 + 2 =