شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹

همزمان با شب عید سعید غدیر؛

۲۷ برگزیده نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در رشت تقدیر شدند

image-20190820113721-42.jpeg

مراسم اختتامیه و تجلیل از ۲۷ برگزیده نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان رشت، در آستان مقدس حضرت سیده فاطمه اخری(س)، خواهر گرانقدر حضرت علی بن موسی الرضا(ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، مراسم تجلیل از ۲۷ برگزیده نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در رشت، ۲۸ مردادماه، همزمان با شب عید سعید غدیرخم با حضور سردار حسین مصطفی پور، معاون هماهنگ کننده سپاه قدس گیلان؛ پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ کیمیا تنهایی، معاون توسعه مدیریت و منابع  استانداری گیلان؛ فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ سرهنگ کامیار مهدی پور، معاون فرهنگی و هنری سپاه قدس گیلان؛ ضیاء غیوری؛ معاون فرهنگی کانون استان گیلان؛ محسن حامدی، مدیر امور فرهنگی سپاه قدس استان؛ زهرا بدن آرا و مجتبی رمضانی، معاونان امور کتابخانه ها و همکاری ها و اداری و مالی اداره کل کتابخانه های عمومی استان؛ مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، نجمه فکوری و فاطمه اسماعیل پور، روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان های بندرانزلی و لنگرود، چهره های فرهنگی و هنری استان، اصحاب رسانه، مسئولان و کتابداران کتابخانه های عمومی، اعضای کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، برگزیدگان و مشارکت کنندگان در نهمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در گیلان و جمعی از زائرین و عاشقان ولایت و امامت در آستان مقدس حضرت سیده فاطمه اخری(س)، خواهر گرانقدر حضرت علی بن موسی الرضا(ع) برگزار شد.

کرمی: رشد ۴۱ درصدی مشارکت مردم شهرستان رشت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در ابتدای این مراسم ضمن قدردانی از مشارکت دستگاه های اجرایی در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در استان، به ویژه سپاه قدس گیلان، صدا و سیمای مرکز استان و اداره کل اوقاف و امور خیریه از حضور چشمگیر کودکان، نوجوانان و بزرگسالان گیلانی در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و رشد ۶۷ درصدی مشارکت جوانان و نوجوانان در این رویداد مهم فرهنگی در گیلان خبر داد.

پریسا کرمی با اشاره به لزوم برنامه ریزی برای پیشبرد امور فرهنگی، بیان کرد: مشارکت ۱ میلیون و ۳۶۴ هزار نفر در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، نشان دهنده عمق توجه و ارادت مردمان این دیار ولایی به سبک و سیره امامان معصوم(ع) است. سهم گیلان از این تعداد ۴۰ هزار نفر است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان ادامه داد: این افتخار نصیب مجموعه نهاد کتابخانه های عمومی شده که در کنار سایر دستگاه های فرهنگی، جشنواره ای را ذیل نام مبارک امام رضا(ع) برگزار کنند که نتیجه آن معرفت افزایی و الهام گرفتن از سیره اهل بیت(ع) باشد.

کرمی ضمن اظهار امیدواری نسبت به رشد شرکت کنندگان در جشنواره کتابخوانی رضوی در سال آینده، گفت: میزان مشارکت گیلانیان در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی نسبت به دوره گذشته، ۳۱ درصد رشد داشته است و ۱۸۵ نفر از این استان برگزیده شدند.

وی همچنین با اشاره به برگزاری ویژه برنامه های مختلف فرهنگی در راستای برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: برگزاری مسابقه نقاشی، پویش کتابخوان رضوی در بخش بزرگسالان و کودکان، اجرای ۹۰ مسابقه کتابخوانی و ۱۵ مسابقه خانوادگی از اقدامات متنوع کتابخانه های عمومی در این خصوص بود.

وی از رشد ۶۷ درصدی میزان مشارکت جوانان و نوجوانان در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی خبر داد و خاطرنشان کرد: این علاقمندی می طلبد که برنامه ریزی مناسبی را در تمامی مباحث فرهنگی داشته باشیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان همچنین از رشد ۱۴۳ درصدی مخاطبان در بخش الکترونیکی جشنواره رضوی خبر داد و گفت: امسال ۲۸ هزار و ۴۳۳ نفر از گیلانیان به صورت آنلاین در جشنواره شرکت کردند که نشان دهنده اطلاع رسانی مناسب رسانه های مکتوب و مجازی در این حوزه است.

وی سهم شهرستان رشت در جشنواره نهم را چهار هزار و ۳۷۷ نفر شرکت کننده عنوان کرد و افزود: تعداد شرکت کنندگان شهرستان رشت نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد رشد داشته است.

معاون سپاه قدس گیلان: متبرک شدن جشنواره کتابخوانی به نام امام رضا(ع) هوشمندانه است

سردار حسین مصطفی پور نیز در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان رشت، رشد و تعالی جوامع را در گرو کتاب و کتابخوانی دانست و اظهار کرد: اگر می خواهیم در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم باید دانش و آگاهی را به عنوان یک اصل ضروری بپذیریم.

معاون هماهنگ کننده سپاه قدس استان گیلان با اشاره به تاکید بزرگان علمی و دینی بر امر کتاب و مطالعه، افزود: مردم ایران مفتخر به پیروی از یک دین آسمانی برتر و متعالی هستند، زیرا در ابتدای وحی به قلم سوگند می خورد و معجزه پیامبرش قرآن است.

وی با بیان اینکه همه دستگاه های فرهنگی باید به نوبه خودشان از ظرفیت های موجود برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و علم آموزی استفاده کنند، گفت: متبرک شدن جشنواره ملی کتابخوانی به نام امام رضا(ع) یک اقدام هوشمندانه است که می تواند انگیزه خوبی برای شرکت کنندگان ایجاد کند و خیرات و برکات زیادی داشته باشد.

مصطفی پور ایران اسلامی را متعلق به امام رضا(ع) دانست و خاطرنشان کرد: مردم ایران به شیعه بودن و علوی بودن افتخار می کنند و ولایت کلیدواژه نظام مقدس جمهوری اسلامی است، زیرا انقلاب ما بر مبنای تبعیت از ولایت پایه گذاری شده است.

معاون سپاه قدس گیلان با بیان اینکه ایستادگی در برابر فشارها و تهدیدات دشمن در طول عمر چهل ساله انقلاب و عبور از گردنه های صعب العبور را مدیون ولایت هستیم، خاطرنشان کرد: اگر قرار است روی پای خودمان بایستیم و استمرار انقلاب را ببینیم باید گوش به فرمان ولایت امر داشته باشیم. اگر امت اسلام به ولایت پذیری کامل نرسد، ظهور محقق نخواهد شد، زیرا اسلام به دنبال برقراری عدالت است و عدالت بدون ولایت معنا ندارد.

مصطفی پور اضافه کرد: اجرای احکام و واجبات اسلامی بدون ولایت پذیری زمینه ساز ظهور نخواهد بود و لذا باید به تاسی از شهدا که تبعیت از ولایت را برای ما ترسیم کردند، ولایتمدار باشیم.

معاون استاندار گیلان: برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی سرمایه گذاری فرهنگی است

معاون توسعه مدیریت و منابع  استانداری گیلان نیز، برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی را نوعی سرمایه گذاری فرهنگی دانست و اظهار کرد: امیدواریم سال های آینده شاهد رشد صد درصدی شرکت کنندگان در این جشنواره باشیم.

کیمیا تنهایی، اهل بیت(ع) به ویژه حضرت امیرالمومنین علی(ع) را الگوی مسلمانان دانست و متذکر شد: متاسفانه شخصیت مولای متقیان، آنچنان که باید معرفی نشده است، لذا برگزاری جشنواره های کتابخوانی با این موضوع نیز می تواند زمینه ساز آشنایی جامعه به ویژه نسل جوان با الگوهای ناب باشد.

معاون استاندار گیلان با بیان اینکه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی موجب افزایش آگاهی مردم می شود، خاطرنشان کرد: اگر مردمی کتابخوان و فرهنگی داشته باشیم، توسعه در کشور محقق خواهد شد. همانگونه که در دوران انقلاب و دفاع مقدس با وحدت و همدلی سربلند شدیم، در عرصه فرهنگ نیز می توانیم دستاوردهای خوبی داشته باشیم.

گفتنی است در ادامه این مراسم ضمن تقدیر از ۲۲ برگزیده نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان رشت از ۲ دستگاه حامی این جشنواره و ۳ رسانه فعال در امر اطلاع رسانی و پوشش رسانه ای جشنواره نیز تجلیل شد.

تقدیر از برگزیدگان بخش چهارگزینه‌ای نوجوان جشنواره

بر این اساس سجاد پورکنسستانی (۱۴ساله) عضو کتابخانه عمومی امام خامنه‌ای سنگر، حسین آقاجانی مرساء (۱۴ساله) عضو کتابخانه عمومی خاتم‌الانبیا (ص) رشت، سوگند عدل (۱۵ساله) عضو کتابخانه عمومی کودکان باران، فاطمه عباسی (۱۵ساله) عضو کتابخانه عمومی شهید باهنر کوچصفهان ، سیدشروین موسوی پاکدامن (۱۶ساله) عضو کتابخانه عمومی شهید بهشتی خمام و آرزو آذرگشب (۱۷ساله) عضو کتابخانه عمومی میرزاکوچک‌جنگلی رشت در بخش چهارگزینه‌ای نوجوان موفق به دریافت لوح تقدیر جشنواره نهم کتابخوانی رضوی شدند.

معرفی برگزیدگان بخش چهارگزینه ای بزرگسالان

همچنین در بخش چهارگزینه ای بزرگسالان این جشنواره نیز گلاره فتاحی‌راد از کتابخانه عمومی میرزاکوچک‌جنگلی رشت، مهدیه خوشکو سیاه‌اسطلخی از کتابخانه عمومی امام علی (ع) خشکبیجار، معین صادقی از کتابخانه عمومی خاتم‌الانبیا (ص) رشت، سپیده کاظمی رودپیشی از کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی (ع) رشت، کبری یعقوبی مرکیه از کتابخانه عمومی خاتم‌الانبیا (ص) رشت، طاهره بدن‌آرا شرکت کننده آزاد، زهره داودزاده از کتابخانه عمومی امام موسی‌بن‌جعفر (ع) طرازکوه، زهرا کریمی از کتابخانه عمومی هفت تیر لشت‌نشا، ماهان محمودی از کتابخانه عمومی امام رضا (ع) رشت ،آمنه قربان پور از کتابخانه عمومی شهید باهنر کوچصفهان  و فاطمه غلام‌حسینی از کتابخانه عمومی شهید بهشتی خمام موفق به دریافت لوح یادبود جشنواره شدند.

برگزیدگان بخش خانوادگی جشنواره

در بخش چهارگزینه ای این جشنواره ملی در شهرستان رشت نیز خانواده زهرا زاهد و سیده‌فاطمه مطلق‌زاده از کتابخانه عمومی شهید باهنر کوچصفهان جایزه این بخش را از از آن خود کردند.

برگزیدگان معرفی کتاب (متنی)

همچنین در بخش معرفی کتاب نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، صدیقه فیضی، کتابدار کتابخانه عمومی خاتم‌الانبیا(ص) رشت و حسین وارسته بهدانی از کتابخانه عمومی امام خامنه‌ای سنگر با کسب بیشترین امتیاز، برگزیده این بخش جشنواره شناخته شدند.

تجلیل از دستگاه ها و رسانه های حامی جشنواره

مراسم تجلیل از برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان رشت، پنج برگزیده ویژه نیز داشت. بر اساس اعلام دبیرخانه استانی این جشنواره، سپاه قدس گیلان و صدا و سیمای مرکز استان به عنوان حامی برتر جشنواره و خبرگزاری مهر گیلان، خبرگزاری قرآنی شبستان گیلان و همچنین پایگاه خبری و تحلیلی دیار میرزا به جهت اطلاع رسانی رویدادهای این جشنواره حائز دریافت لوح یادبود نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شدند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 11 =