سه‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷

با هدف بررسی کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی؛

فراخوان نخستین همایش ملی انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران منتشر شد

نخستین همایش ملی انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران

فراخوان نخستین همایش ملی انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران با عنوان «کارکردهای اجتماعی کتابخانه ­های عمومی» منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خوزستان، منصور کوهی رستمی، دبیر اجرایی همایش کارکردهای اجتماعی کتابخانه­ های عمومی از آغاز به کار اولین همایش ملی انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران با عنوان کارکردهای اجتماعی کتابخانه ­های عمومی در استان خوزستان خبر داد.

دبیر اجرایی اولین همایش ملی کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی به نحوه شرکت در این همایش اشاره کرد و گفت: برای مدیریت و اطلاع­ رسانی همایش وب سایتی به نشانی www.hamayesh.ipla.ir  طراحی و در دسترس اساتید، پژوهشگران، دانشجویان، کتابداران و علاقه­ مندان به حوزه کتاب و کتابخانه ­های عمومی قرار گرفته است تا بر اساس محورهای مشخص شده آثار پژوهشی خود را برای ارائه در این همایش ملی ثبت کنند. علاقه­ مندان می­ توانند تا ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸ مقالات خود را بر اساس شرایط اعلام شده در وب سایت همایش به دبیرخانه همایش ارسال کنند.

منصور کوهی رستمی «خدمات و برنامه های متناسب با نقش های اجتماعی کتابخانه های عمومی»، «کتابخانه­ های عمومی و اجتماع‌سازی»، «کتابخانه ­های عمومی به مثابه یک تکنولوژی اجتماعی»، «کتابخانه ­ها در سپهر عمومی»، «کتابخانه های عمومی و آسیب های اجتماعی»، «کتابخانه های عمومی و بحران طبیعی»، «جنبه های اقتصادی کتابخانه های عمومی: تولید اشتغال، کارآفرینی و کسب و کار» و «مفاهیم اجتماعی مرتبط با کتابخانه­ های عمومی: مشارکت اجتماعی، عدالت اجتماعی و بهبود کیفیت زندگی مردم» از محورهای همایش «کارکردهای اجتماعی کتابخانه ­های عمومی» دانست.

رستمی افزود: برنامه ­های علمی متنوعی برای این همایش در نظر گرفته شده است؛ ژونال کلاب، نشست­ های علمی، کارگاه ­های آموزشی، اشتراک تجربه، کرسی نظریه پردازی، نمایشگاه کتابخانه ­های عمومی و بحران­ سیل و زلزله در استان­ های خوزستان، لرستان، گلستان، کرمانشاه از مهم­ ترین این برنامه ­ها خواهد بود.

کوهی رستمی اظهار داشت: امروزه بسیاری از اندیشمندان معتقدند که کتابخانه­ های عمومی بخشی از بافت اجتماع هستند و باید نقش برجسته ای در جامعه داشته باشند. با توجه به اهمیت مسائل اجتماعی در جامعه و اعتقاد بر این که کتابخانه­ های عمومی باید در جهت حل مشکلات اجتماعی گام بردارند، بنا شد در همایشی به کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی پرداخته شود تا امکان تبادل افکار و اندیشه ­ها و تولید متون برای صاحب نظران، سیاست­گذاران و مدیران این حوزه فراهم شود؛ از این رو اولین همایش ملی انجمن علمی ارتقای کتابخانه عمومی ایران با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور و اداره کل کتابخانه­ های عمومی استان خوزستان به این مساله خواهد پرداخت.

گفتنی است، نخستین همایش کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی در  روزهای ۲۶ و ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ با حضور شخصیت­ های برجسته علمی کشور در شهر اهواز برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می ­توانند به وب سایت همایش به نشانی www.hamayesh.ipla.ir  مراجعه کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 12 =