یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳

تجربه کتابخوانی یک کتابدار؛

«کتاب» هم می‌تواند پای ثابت تجهیزات کوهنوردی باشد

مهدي سلطاني - کراپ‌شده

وقتی هم کتابدار باشی و هم کوهنورد و به هردو حرفه علاقه‌مند باشی، می‌توانی کتابخانه را به قله کوه ببری و یا کوهنوردان را به کتابخانه بیاوری؛ مهدی سلطانی از کتابدارانی است که کوله‌بارش را برای طی کردن این مسیر بسته است. کوله‌باری که «کتاب» جای ثابتی در آن دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، «کوهنوردی» یکی از بهترین روش‌ها برای دیدن شگفتی‌های طبعیت است. با این کار هم رابطه خودتان را با طبیعت تقویت می‌کنید، هم شانس دیدن مناظری را دارید که افراد کمتری، فرصت دیدن آن را دارند و از سوی دیگر شرایطی فراهم می‌کند که می‌توانید با خودتان کمی خلوت کنید؛ طبیعتا پیمایش مسیرهای سخت در کوهستان، نیازمند تجهیز به ابزارهای تخصصی و فنی در مسیرهای سنگی و یخی است؛ اما درک این فرصت ناب و استفاده این خلوت ویژه می‌تواند با وجود یک ابزار یا همراه ویژه، لذتبخش‌تر هم باشد.

مهدی سلطانی، کتابدار کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد، کوهنوردی است که علاوه بر استفاده از تجهیزات فنی مناسب این ورزش و همراهی با همنوردان خوب و با تجربه، سال‌هاست که از وجود یک «همراه ویژه» در این مسیرهای سخت بهره‌مند می‌برد؛ به طوری که اگر نگاهی به دورن کوله‌پشتی کوهنوردی او بیندازید، متوجه می‌شوید که برای او «کتاب» یکی از وسایل همیشگی و پای ثابت و تجهیزات لازم برای کوهنوردی است.

علاقه مهدی به کتاب و کتابخوانی باعث شده تا توجه همنوردان و سایر کوهنوردان در مسیرهای مشترک با او نیز به این موضوع جلب شود و آنها نیز به خواندن کتاب‌ در ارتفاعات رو بیاورند. همین موضوع انگیزه‌ای شد تا او کار ترویج کتاب و کتابخوانی را ارتفاعات و در بین کوهنوردان حرفه‌ای آغاز کند. کار جالبی که با استقبال بسیاری از کوهنوردان نیز همراه شده است.

مهدی در این باره می‌گوید: از سال ۱۳۸۱ که در دانشگاه تبریز به تحصیل در رشته کتابداری مشغول شدم، کوهنوردی را هم آغاز کردم و این ورزش را با حضور در گروه‌های مختلف کوهنوردی ادامه دادم. پس از اتمام تحصیل در سال ۸۵ جذب نهاد کتابخانه‌های عمومی شدم و در کتابخانه فرهیختگان روستای پشته ایسین بندرعباس، به صورت تک کتابدار مشغول به کار شدم. پس از ۲ سال فعالیت در این کتابخانه، به کتابخانه پروفسور حسین صادقی در شهر چکنه نیشابور منتقل شدم و در نهایت پس از موافقت با انتقالی من به زادگاهم مشهد، طی ۱۰ سال اخیر در کتابخانه‌های فرزانه جامع طرق، خواجه عبدالله انصاری(فردوسی ۲) قائمیه و رجایی فعالیت داشتم.

او حالا به عنوان یکی از کتابداران کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد که در بهمن ماه سال گذشته افتتاح شد، فعالیت می‌کند؛ اما از آن سال تاکنون در کنار فعالیت‌های ترویجی خود در حوزه کتاب و کتابخوانی، ورزش کوهنوردی را هم کنار نگذاشته و کوهنوردان استان خراسان رضوی هنوز هم او را با کوله‌باری از کتاب در ارتفاعات بینالود، قله شیرباد، قله بینالود، قله فلسکه، قله قوچگر در مشهد و قله ملکوه در تربت حیدریه می‌بینند.

مهدی سلطانی در روزهای اخیر هم با هدف ترویج کتاب و کتابخوانی در میان کوهنوردان، دو قله دماوند و علم کوه، را فتح کرده است. او در این باره می‌گوید: پس از اینکه آقای سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی از فعالیت‌های من مطلع شد، با حمایت او در یک بازه زمانی ۶ روزه در ابتدای شهریورماه، اقدام به فتح قله دماوند، به عنوان بلندترین قله ایران با ۵۶۱۰ متر و همچنین قله علم کوه، به عنوان دومین قله بلند کشور با  ۴۸۵۰ متر ارتفاع، برای اجرای برنامه‌های ترویجی در حوزه کتاب و کتابخوانی کردیم.

این کتابدار کوهنورد می‌گوید: برای اجرای برنامه‌های ترویجی در ارتفاعات نیاز به انتخاب یک کتاب مناسب داشتیم که خوشبختانه آقای سبزیان انتخاب آن را بر عهده خودم گذاشتند. من هم با درنظر گرفتن شرایط ویژه کوهنوردی از جمله خستگی، طی مسافت زیاد، برنامه‌ریزی زمانی دقیق برای رسیدن به مقصد و غیره، کتاب «صعود زندگی من» تألیف لارا ایوانز با ترجمه علی ایثاری کسمایی از انتشارات آموت را انتخاب کردم که به تازگی توسط نهاد برای مجموعه کتابخانه مرکزی مشهد خریداری شده است. این کتاب در قالب داستانی واقعی، با موضوع سرگذشت نامه نویسنده اثر، خانم لارا ایوانز است؛ کوهنوردی که دچار بیماری سرطان می شود و با تکیه بر اراده و بهره مندی از طبیعت، کوهنوردی و با همراهی دوستانش و ژرفای نگرشی که در خود ایجاد می کند، بر سرطان فائق می آید.

سلطانی با اشاره به دشواری‌های مسیر کوهنوردی در قله‌های دماوند و علم کوه و محدودیت‌های موجود برای حمل کتاب به ارتفاعات این قله‌ها می‌گوید: من در هر صعود تنها می‌توانستم ۱۲ یا نهایتا ۱۳ کتاب را در کوله پشتی‌ام جا بدهم و با خود به بالای کوه ببرم. اما با همین تعداد، توانستم فعالیت‌های ترویجی را در پنج نشست و خوانش کتاب انجام دهم و در نهایت کتاب‌ها را هم به علاقه‌مندان اهداء کردم. به طوری که برای صعود به قله دماوند، پس از اسکان در روستای ناندل و انجام تبلیغات لازم، اولین خوانش و معرفی کتاب با حضور جمعی از پیشکسوتان کوهنوردی در محل اکو کمپ دماوند (ناندل) و همچنین اهداء کتاب انجام شد.

او ادامه می‌دهد: پس از ادامه مسیر با استقرار چادر ستاد تبلیغی برنامه در محل پناهگاه تخت فریدون در ارتفاع ۴۴۰۰ متری، دومین خوانش و معرفی کتاب «صعود زندگی من» در پناهگاه تخت فریدون به همراه اهداء کتاب به کوهنوردان انجام شد و در ادامه توانستیم با صعود موفقیت آمیز تیم به قله دماوند، پرچم نهاد کتابخانه های عمومی کشور را در این قله به اهتزاز دربیاوریم.

این کتابدار فعال درباره برنامه‌های اجرا شده در ارتفاعات علم کوه نیز می‌گوید: بلافاصله پس از فتح قله دماوند راهی علم کوه شدیم؛ ابتدا در قرارگاه کوه نوردی رودبارک و روز بعد در کمپ حصارچال با برپایی چادر ستاد تبلیغات، توزیع تراکت و اطلاع رسانی شفاهی، اقدام به جلب علاقه‌مندان به کتاب کردیم و در نهایت سومین خوانش و معرفی کتاب را در محل کمپ اختصاصی حصارچال  و چهارمین خوانش و معرفی کتاب را در کمپ عمومی حصار چال به همراه اهداء کتاب، برگزار کردم. همچنین پنجمین معرفی و خوانش کتاب نیز برای کوهنوردان خارجی در قله علم کوه صورت گرفت و در نهایت این طرح با صعود موفقیت آمیز تیم به قله علم کوه و به اهتزاز درآوردن پرچم نهاد کتابخانه های عمومی کشور به سرانجام رسید.

به نظر مهدی سلطانی در مجموع استقبال کوهنوردان از کتاب و کتابخوانی در شرایط سخت کوهستان چه از نظر پیمایش مسافت و چه آب و هوا، مثال زدنی بود؛ چراکه این شکل از ترویج کتابخوانی در شرایط کوهستان برای کوهنوردان بسیار تأثیر گذار بوده و آنها را ذوق‌زده می‌کرد، به طوری که درخواست‌های بسیاری برای خرید این کتاب از طرف باشگاه های کوهنوردی که به شکل گروه های ۲۰ تا ۳۰ نفره صعود کرده بودند، دریافت می‌شد.

مهدی سلطانی می‌گوید: در مجموع ۱۳ عنوان کتاب در طول اجرای برنامه اهداء شد و دوستان کوه نورد در مباحث مطرح شده در راستای کتاب خوانی، بسیاری از ناملایمات و نابهنجاری‌ها در طبیعت و بالاخص کوهستان را از عدم آگاهی و آموزش به واسطه عدم مطالعه مردم می‌دانستند و همین موضوع را مصداق بارز التزام به کتاب و کتاب خوانی می‌دانستند و این روش (مطالعه) را مقرون به صرفه ترین و اثر پذیرترین روش برای کسب این آگاهی‌ها عنوان می‌کردند.

اجرای موفق این طرح باعث شد تا مهدی سلطانی و همنوردانش با انگیزه بیشتری به این فعالیت ارزشمند که از یک سو به ترویج ورزش و سلامتی و از سوی دیگر به ترویج کتاب و مطالعه می‌پردازد، ادامه دهند تا «کتاب» هم بتواند در کنار سایر وسایل و تجهیزات کوهنوردی، جای ثابتی در کوله‌پشتی کوهنوردان پیدا کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 4 =