سه‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱

گفتگو با کتابدار کتابخانه عمومی شیخ شلتوت مهاباد

مهمان جدید کتابخانه‌های عمومی در انتظار بازگشایی مدارس

كتابدار 18

حسن سالاری با اشاره به بازگشایی مدارس و حضور گسترده دانش‌آموزان در کتابخانه‌ها، کتاب‌های «هدهد سفید» را نخستین دوست جدید کتابخانه‌ها برای آنها در شروع سال تحصیلی جدید عنوان کرد.

حسن سالاری کتابدار کتابخانه عمومی شیخ شلتوت شهرستان مهاباد در استان آذربایجان‌غربی در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به ویژگی‌های کتابداری در این کتابخانه عنوان کرد: «نحوه صحیح ارتباط» یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که ما در کتابخانه به آن اهمیت ویژه‌ای می‌دهیم. در واقع ارتباط صمیمانه با مراجعین یکی از کلیدی‌ترین نکات در تنظیم شیوه مواجهه با متقاضیان است. به همین خاطر همواره سعی می‌کنیم با بیان مزایا، شرایط و برنامه‌های متنوع فرهنگی، مراجعان را با گوشه‌ای از فعالیت‌های کتابخانه آشنا کنیم.

وی اضافه کرد: برخورد گرم و مهربان نه‌تنها می‌تواند باعث ترغیب مراجع برای بازگشت دوباره به کتابخانه شود بلکه می‌تواند ارتقای انگیزه اعضاء را نیز به همراه داشته باشد.

این کتابدار با اشاره به استقبال مردم از برنامه‌های کتابخانه عمومی شیخ شلتوت، بیان کرد: فارغ از بیان اغراق‌آمیز، مهاباد شهری با زمینه‌های فراوان فرهنگی است. در سالهایی که به عنوان کتابدار مشغول به فعالیت شده‌ام همواره شاهد استقبال خوب اقشار مختلف مردم این شهر از کتابخانه بوده‌ام. از آنجا کتابخانه عمومی شیخ شلتوت از حیث دسترسی مطلوب است؛ مشارکت اعضاء در برنامه‌های مختلف کتابخانه از جمله: نشست‌های کتاب‌خوان، جلسات قصه‌گویی و سلسله برنامه‌های «فبک» تقریباً همیشه شرایط خوبی داشته است، بطوریکه روزانه بسیاری از آنها در خصوص برگزاری جلسات بعدی آن از ما پرس و جو می‌کنند.

سالاری افزود: اینکه به فرهنگی بودن مردم مهاباد اشاره کردم نه به خاطر جانبداری از این شهر بلکه به خاطر زیست در فضای فرهنگی آن و مواجهه مستقیم با مردم این منطقه است. به عنوان مثل از ابتدای سال ۹۸ تا همین‌جا، بیش از ۲۵۰۰ جلد کتاب در موضوعات مختلف فقط از طریق اهداء کتاب توسط خیرین به کتابخانه ما اعطاء شده است؛ کتاب‌هایی که نه‌تنها کهنه و بلااستفاده نیستند بلکه بسیار خوب و مفید به حساب می‌آیند.

وی با اشاره به برگزاری ثابت سلسله نشست‌های فلسفه برای کودک و نوجوان (فبک) در این کتابخانه خاطرنشان کرد: این نشست‌ها با همکاری مدارس و بیشتر در ایام سال تحصیلی برگزار می‌شوند. پسران و دختران مقطع اول تا ششم ابتدایی مخاطبان اصلی این برنامه هستند و در آن با مشارکت در پرسش و پاسخ در خصوص موضوعی مشخص و در عین حال ساده، گام به گام در مسیر رشد ذهنی و فکری قرار می‌گیرند.

سالاری به روز بودن وبلاگ کتابخانه عمومی شیخ شلتوت را یکی از ویژگی‌های آن عنوان کرد و گفت: وبلاگ کتابخانه عمومی تقریباً هر دو روز یکبار شاهد انتشار مطالب متنوعی با رویکرد معرفی کتاب و پست‌هایی با بیان مزایای کتابخوانی و مطالعه است. در واقع فعالیت وبلاگ بیش از آنچه که در ابتدا تصور می‌کردیم جواب داده و با استقبال گروه‌های مختلف همراه بوده است.

وی با بیان میزان استقبال از وبلاگ این کتابخانه، افزود: بارها با مواردی مواجه می‌شویم که اعضاء با مراجعه به کتابداران، از آنها تقاضای دریافت کتابی که پیش‌تر در وبلاگِ کتابخانه معرفی شده است را می‌کنند. این ارتباط دو سویه میان کتابداران و اعضاء از طریق وبلاگ کتابخانه باعث شده تا استفاده از ظرفیت این سرویس مجازی عاملی ارزشمند برای اشاعه فرهنگ مطالعه و ترویج کتابخوانی شود.

سالاری در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به حضور گروه‌های مختلف سنی در کتابخانه عمومی شیخ شلتوت، بیان کرد: در کنار کودکان و نوجوانان؛ دانشجویان، بانوان خانه‌دار و بازنشستگان از دیگر گروه‌های سنی استقبال کننده از کتابخانه هستند. با اینکه بیشتر ارتباط آنها با این فضای فرهنگی امانت کتاب است اما در بین آنها، خصوصاً بازنشسته‌ها می‌توان افرادی را دید که در کسوت خیّر همواره کتابخانه را در پیشبرد هر چه بهتر برنامه‌های فرهنگی یاری می‌کنند.

کتابدار کتابخانه عمومی شیخ شلتوت ضمن تشریح یکی از فعالیت‌های این کتابخانه در ایام جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: یکی از جالب‌ترین برنامه‌های کتابخانه در ایام برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، تعبیه میزی در یکی از میدان‌های اصلی شهر و همکاری یکی از اعضاء برای معرفی این جشنواره و کمک برای شرکت علاقه‌مندان در این مسابقه بود؛ رویکرد و تجربه‌ای موفق که منجر به حضور صدها نفر در این مسابقه ارزشمند و مفید شد.

سالاری با اشاره به نزدیک بودن ایام بازگشایی مدارس و مواجهه مستقیم دانش‌آموزان با کتاب‌های «هدهد سفید» عنوان کرد: با بازگشایی مجدد مدارس، شاهد حضور بیشتر دانش‌آموزان در کتابخانه و برنامه‌های فرهنگی آن خواهیم بود. یکی از مواردی جدیدی که آنها در بدو حضور به کتابخانه با آن مواجهه خواهند شد کتاب‌های «هدهد سفید» خواهد بود. این کتاب‌ها همانطور که برای ما کتابداران نکات آموزشی و خواندنی فراوانی دارد، قطعاً می‌تواند جدابیت‌های فراوانی نیز برای دانش‌آموزان داشته باشد.

این کتابدار با اشاره به مهم‌ترین ویژگی‌هایی که هر کتابدار ملزم به رعایت و توجه به آنهاست، خاطرنشان کرد: به قول یکی از اساتید؛ کتابداری یعنی «نظم و نظم». در واقع  فقدان این خصیصه می‌تواند بیش از کتاب‌نخوان بودن برای یک کتابدار مهلک باشد. پس از نظم به عنوان اولین قدم در راه موفقت در کار و هنر کتابداری، بی‌تردید مطالعه نخستین اقدام عملی قابل اعتنا و مهمی است که کتابداران باید آن را انجام دهند.

وی در پایان با اشاره به یکی از متفاوت‌ترین تجارب و خاطراتش به عنوان کتابدار، ‌ گفت: یکی از خاطرات جالب من به روزی باز می‌گردد که یکی از اساتید دانشگاه برای نخستین بار به کتابخانه ما مراجعه کرد. پس از جویا شدن عناوین و تعداد کتاب‌های کتابخانه با لحنی مغرورانه مدعی شد که در منزل شخصی‌اش بیشتر از کتابخانه ما کتاب دارد! وقتی چند نمونه از کتاب‌های حوزه تخصصی‌ او که در کتابخانه موجود بود را برایش نام بردم، با تعجب از نداشتن این عناوین در میان کتاب‌های شخصی‌اش خبر داد و همین عاملی برای عضویت در کتابخانه و آغاز ارتباط او با کتابخانه شهرش، آن هم برای نخستین بار شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 9 =