چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹

همزمان با روز شعر و ادب فارسی برگزار شد؛

رونمایی از کتاب «دیوان موالی تونی» در کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه

آیین رونمایی در کتابخانه علامه شیخ مفید

آیین رونمایی، معرفی و نقد کتاب «دیوان موالی تونی» همزمان با روز بزرگداشت استاد شهریار و روز شعر و ادب فارسی با حضور محقق و مصحح کتاب، منتقدان و فعالان حوزه شعر و ادبیات در کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه شهرستان فردوس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، آئین رونمایی، معرفی و نقد کتاب دیوان موالی تونی، شاعر شیعی قرن ۹-۱۰هـ.ق، انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی همزمان با روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد محمد حسین بهجت تبریزی، متخلص به شهریار با حضور حسین قوامی مصصح اثر؛ مهدی اخروی، عضو هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان؛ حمیدرضا سلیمانیان، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از استادان دانشگاه، مسئولان، شاعران و فعالان حوزه شعر و ادبیات فارسی با هدف معرفی مشاهیر شعر و ادبیات شهرستان فردوس، در کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه برگزار شد.


در این جلسه، حسین قوامی، مصحح کتاب ضمن معرفی این اثر گفت: مولانا موالی تونی از شعرای نامدار سده نهم و دهم هجری است. اصلش از بلده طیبه (تون) یا فردوس فعلی بوده است. موالی، مسلمانی شیعه مذهب و مردی متدین و متشرع بوده است. او در دیوانش بارها به طرح مباحثی همچون نعت و توحید و منقبت پیامبر گرامی اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) پرداخته است.
وی افزود: موالی، در شیوه شاعری به شاعران پیشتر خود مانند انوری و جامی نظر داشته و در مواردی از شعر آن ها پیروی کرده است. دیوان موالی شامل ۱۹ قصیده، یک مسمط، ۴۲۶ غزل، ۲ تخمیس، یک ساقی نامه، ۱۱ قطعه، ۳۴ رباعی و چند بیت مفردات و افزوده ها است. این اثر در راستای انتشار و احیای ادبیات شیعی توسط انتشارات مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۶ به چاپ رسیده است.
مهدی اخروی، استاد دانشگاه فرهنگیان و منتقد، در ابتدای بحث خود، غزلی از دیوان موالی تونی که هم وزن با ترکیب بند معروف محشتم کاشانی بود را خواند و با بیان اینکه کار تصحیح در متون خطی، امری بنیادی است که دیگر کارهای تحقیقی بر اساس آن انجام می شود، ادامه داد: این کار برای دیوان موالی تونی انجام شده و بابی را برای نقد و پژوهش های دیگر در خصوص این اثر بازکرده است.
وی تهیه فهرست های مختلف از جمله اشخاص و اصطلاحات، استفاده از نسخ مرجع در تصحیح نسخ خطی و عدم دخل و تصرف در تصحیح را از نکات مثبت این کتاب برشمرد و همچنین الفبایی کردن ترتیب اشعار را به دلیل اینکه ممکن است سیر تحول فکری شاعر را به هم بریزد، از نقاط ضعف این کتاب دانست.
حمیدرضا سلیمانیان، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد و منتقد، نیز ضمن تقدیر از مصححان کتاب و با اشاره به اهمیت کار تصحیح متون، گفت: تصحیح میراث مکتوب در ادبیات کهن ضرورتی است که باید بر اساس روش شناسی علمی، شناخت معیارهای تصحیح و نگاه انتقادی به متن صورت گیرد؛ تنها از این راه است که می توان به تصحیح متن پرداخت یا آسیب های موجود در تصحیح متنی را بازشناخت و به تصحیح مجدد آن اقدام کرد.


شایان ذکر است، در ادامه این مراسم و به مناسبت روز شعر و ادب فارسی و همزمانی آن با ایام محرم، شاعران نوجوان، جوان و پیشکوست به خوانش اشعار خود با موضوع امام حسین(ع) و واقعه عاشورا پرداختند.
گفتنی است، تجلیل از مصحح، منتقدان حاضر در نشست و علیرضا عزیزی شاعر، نویسنده و پژوهشگر برجسته شهرستان فردوس از دیگر برنامه های این مراسم بود.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 4 =