دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱

استاندار گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان مطرح کرد؛

اهمیت ترویج فرهنگ مطالعه با اقدامات خلاقانه کتابخانه های عمومی/ توصیه به مدیران و مسئولان برای استفاده از سامان

جلسه انجمن استان گیلان

استاندار گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان گفت: افزایش مهارت های فردی، سواد اجتماعی، تقویت دانش عمومی و بهبود سبک زندگی کودکان با روش های خلاقانه و مبتکرانه امکان پذیر است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان روز یکشنبه (۱۴مهر) به ریاست ارسلان زارع، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان؛ علی اوسط اکبری مقدم، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار؛ محمود قاسم نژاد؛ معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار؛ نادر جهان آرای، مدیرکل آموزش و پرورش؛ ماکان پدرام، مدیرکل راه و شهرسازی؛ هوشنگ عباسقلی زاده، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری؛ ساحره میرسیدی، مدیرکل دفتر فنی استانداری گیلان؛ محمدحسن عاقل منش، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان و عضو شورای اسلامی شهر رشت؛ حسین ابراهیمیان، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ محمدرضا گلی، معاون توسعه مدیریت برنامه و بودجه گیلان؛ یاور پیرعلایی، مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان؛ مجتبی رمضانی، معاون اداری و مالی اداره کل کتابخانه های عمومی استان و مسئولین ستادی این اداره کل و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد.

استاندار گیلان در این نشست که با هدف بررسی وضعیت کتابخانه های عمومی استان، پیگیری مصوبات گذشته این انجمن و ارائه پیشنهادات جدید برای حل مشکلات در این حوزه برگزار شد، با بیان اینکه ترویج کتابخوانی باید با ابتکار، اندیشه، خلاقیت و نوآوری همراه باشد، گفت: افزایش مهارت های فردی، سواد اجتماعی، تقویت دانش عمومی و بهبود سبک زندگی کودکان با روش های خلاقانه و مبتکرانه امکان پذیر است.

ارسلان زارع به اهمیت و ارزش کتاب در همه ادوار تاریخی اشاره کرد و گفت: نقش کتاب در ارتقای فرهنگ جامعه بی‌بدیل است‌.

وی با تاکید بر لزوم اهتمام ویژه به توسعه فرهنگ کتابخوانی، اظهار داشت: خانواده‌ها و مدارس مشوق خوبی برای این مهم هستند. باید تلاش کنیم تا کتاب و کتابخوانی به ارزشی بالا در جامعه تبدیل شود و در این راه توسعه مراکز فرهنگی و کتابخانه ها در مناطق محروم باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بهره گیری از ظرفیت کتابخانه های سیار و حضور سفیران کتاب در مناطق محروم و روستاها را اقدامی مناسب در جهت تحقق ترویج کتابخوانی دانست.

زارع گفت: لازم است تدابیر ویژه ای به منظور انس بیشتر نوجوانان و جوانان با کتاب اندیشیده شود؛ برگزاری نشست های کتابخوانی می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. لازم است به خاطر داشته باشیم که اقدامات این حوزه باید توأم با ابتکار، اندیشه، خلاقیت و نوگرایی باشد؛ زیرا افزایش مهارت های فردی، سواد اجتماعی، تقویت دانش عمومی و بهبود سبک زندگی کودکان با روش های خلاقانه و مبتکرانه امکان پذیر است.

وی برنامه‌ریزی در جهت تقویت فرهنگ مطالعه را امری ضروری خواند و یادآور شد: شایسته است در جهت اجرای این سیاست از سازمان‌های مردم ‌نهاد استفاده بیشتری شود.

زارع به توسعه روز افزون شبکه های ارتباطی در بستر اینترنت و نیز علاقه مندی نسل جوان به استفاده از این ابزارهای هوشمند اشاره و تصریح کرد: باید از این فضا برای جلب توجه جوانان به کتابخوانی با تولید نرم افزارهای کتابخوانی، جستجوی آسان کتاب، تسهیل در تهیه کتاب، یافتن کتاب های الکترونیک و بهره گیری از نرم افزار جامع مدیریت کتابخانه ها استفاده بیشتری شود.

برای جستجوی کتاب از سامانه سامان استفاده می کنم

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی گیلان به اقدام ارزشمند نهاد کتابخانه های عمومی کشور در راه اندازی سامانه مدیریت کتابخانه های عمومی (سامان) نیز اشاره کرد و گفت: من از این سامانه استفاده می کنم و به همه مدیران و مسئولان نیز استفاده از این سامانه را توصیه می کنم.

استاندار گیلان افزود: برنامه‌ریزی‌ها باید به گونه ای باشد که کتابخوانی برای نسل جوان امید آفرین و نشاط بخش باشد.

وی با بیان اینکه احداث کتابخانه ها و توجه به توسعه فضاهای فیزیکی یکی از راه های ترویج مطالعه است، خاطرنشان کرد: باید برای ترویج کتابخوانی از ظرفیت های مختلف استفاده شود.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: علاوه بر سهم نیم درصدی شهرداری ها به کتابخانه‌های عمومی، شهرداران موظف به ایفای نقش فعال در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه هستند، لذا باید نسبت به این مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

کرمی: کتابخانه مرکزی رشت غم فرهنگی گیلان است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در ابتدای این نشست ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های استان با بیان اینکه گیلان در مجموع ۹۹ باب کتابخانه شامل ۸۲ باب کتابخانه نهادی، ۱۶ باب کتابخانه مشارکتی و یک باب کتابخانه مستقل دارد، اظهار داشت: حدود ۷۰ هزار نفر عضو این کتابخانه ها هستند.

پریسا کرمی موجودی کتابخانه های عمومی گیلان را حدود ۱.۵ میلیون جلد کتاب دانست و افزود: شاخص مطلوب در حوزه تامین کتاب پنج میلیون و ۴۶۰ هزارجلد در استان است که کتابخانه های عمومی گیلان با کمبود حدود چهار میلیون جلدی منابع، نیازمند توجه بیشتری هستند.

وی زیربنای فضای مطالعه در استان را ۲۷ هزار و ۲۶۸ مترمربع دانست و تصریح کرد: به ازای هر یک صد نفر باید ۵.۲۵ مترمربع فضای کتابخانه ای داشته باشیم که این میزان برای گیلان ۲.۱۶ مترمربع است.

این مسئول فرهنگی با بیان اینکه امروزه کتابخانه ها از حالت صرفا امانت کتاب خارج شده است، گفت: کتابخانه های عمومی نقش فرهنگی و اجتماعی دارند.

اولویت نهاد اتمام پروژه های بالای۹۰ درصد است

کرمی نوسازی و بهینه سازی فضاها و امکانات را یکی از سیاست های راهبردی نهاد کتابخانه های عمومی دانست و عنوان کرد: مدیریت توسعه کتابخانه های عمومی و افزایش دسترسی مخاطبان به کتاب در دستور کار قرار دارد. لذا اولویت نهاد کتابخانه های عمومی در استان اتمام طرح های کتابخانه ای دارای بیش از ۹۰ درصد پیشرفت است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با تاکید بر لزوم نوسازی، بهسازی و استانداردسازی فضاهای کتابخانه ای به ویژه در مناطق محروم، متذکر شد: ایجاد فضاهای کتابخانه ای استاندارد در شهرهای فاقد کتابخانه عمومی به شرط تامین اعتبار ساخت و تجهیز از سوی خیران و یا کمک های ملی و استانی انجام می شود.

کرمی با بیان اینکه داشتن جامعه کتابخوان در گرو تربیت کودکان کتابخوان است، خاطرنشان کرد: بهبود کیفیت خدمات کتابخانه های عمومی برای کودکان و نوجوانان در دستور کار قرار دارد تا بتوانیم لذت مطالعه را به کودکان بچشانیم. در این راستا دو کتابخانه سیار در رشت و منطقه آزاد انزلی راه اندازی شده است.

۲۵ باب کتابخانه در گیلان از خدمات اینترنت رایگان بهره مند هستند

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان از دسترسی ۲۵ باب از کتابخانه های عمومی استان به وای فای رایگان خبر داد و اضافه کرد: یکی از شاخص های کتابخانه ای ایجاد زمینه مناسب جهت دسترسی آسان به کتاب است لذا نرم افزار جامع مدیریت کتابخانه ها(سامان) امکان امانت، عضویت سراسری و جستجوی کتاب در تمامی کتابخانه های کشور را برای کاربران فراهم می کند.

وی کتابخانه عمومی را تنها مرکز فرهنگی برخی از روستاها و بخش ها دانست و یادآور شد: سال گذشته ۲۶۵ جلد کتاب به مبلغ ۶۶۰ میلیون ریال برای تامین منابع کتابخانه های عمومی در حوزه های مختلف خریداری و همچنین به منظور حمایت از منابع بومی ۴۹۲ جلد کتاب در استان به مبلغ ۱۲۰میلیون ریال و ۴۰ هزار و ۵۰۴ عنوان کتاب نیز توسط مردم به کتابخانه های عمومی سراسر استان اهدا شد.

کرمی از اجرای طرح انتخاب کتابدار با رویکرد افزایش نقش اعضا و کتابداران در انتخاب منابع خبر داد و گفت: ارتقا و توسعه آموزش های مهارتی کاربران کتابخانه های عمومی با رویکرد تقویت کسب و کارهای کوچک و رونق تولید و ارتقا و توسعه آموزش سواد اجتماعی از برنامه های فرهنگی و اجتماعی نهاد کتابخانه های عمومی است.

اجرای هزار و ۵۰۲ فعالیت فرهنگی در کتابخانه های عمومی گیلان طی یک سال گذشته

کرمی از اجرای یک هزار و ۵۰۲ فعالیت فرهنگی در بخش کودک و برگزاری حدود ۵۵۰ نشست کتاب خوان طی سال گذشته خبر داد و گفت: در جریان برگزاری نمایشگاه کتاب گیلان در سال ۹۷ حدود چهار هزار عضو به کتابخانه های عمومی استان اضافه شد. همچنین سال گذشته میزبان مرحله منطقه ای جشنواره قصه گویی بودیم.

وی با اشاره به برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در گیلان با حضور ۴۰ هزار شرکت کننده در سال جاری، عنوان کرد: ۶۴ درصد شرکت کنندگان جوان بودند. همچنین چهار هزار قلم کالای فرهنگی توسط اعضای کتابخانه های عمومی گیلان برای کودکان مناطق سیل زده جمع آوری شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان از برگزاری ۵۳ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی در استان خبر داد و متذکر شد: سال گذشته ۱۰ تفاهم نامه همکاری با سازمان ها و دستگاه های اجرایی از جمله تبلیغات اسلامی، انتقال خون، سپاه و... منعقد شد.

جشنواره اهدای کتاب در گیلان برگزار می شود

وی با اشاره به پروژه های کتابخانه های عمومی استان در شهرستان های لنگرود، رودسر، آستانه اشرفیه، انزلی، لاهیجان، صومعه سرا، تالش و رشت، تصریح کرد: کتابخانه مرکزی رشت غم بزرگ فرهنگی ما است، زیرا بیش از ۱۵ سال از کلنگ زنی این پروژه می گذرد و هنوز کمتر از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. کتابخانه مرکزی رشت نماد فرهنگی استان گیلان است و نباید چنین پروژه ای نیمه کاره بماند.

کرمی از برگزاری جشنواره اهدای کتاب از ۱۵ آبان ماه لغایت ۱۵ دی ماه امسال در گیلان خبر داد و متذکر شد: نخستین کتابخانه مشارکتی کتابخانه های عمومی و آموزش و پرورش پنجشنبه هفته جاری در انزلی به بهره برداری می رسد.

گفتنی است، گیلان از ۹۹ باب کتابخانه عمومی و مشارکتی برخوردار است که هفتاد هزار نفر در آن عضویت دارند. تعداد منابع کتابخانه های استان یک میلیون و ۴۶ هزار و ۷۹۳ نسخه کتاب گزارش شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 0 =