چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷

با هدف گسترش برنامه‌ها و فعالیت‌های مشترک انجام شد؛

امضای تفاهم نامه همکاری بین ادارات کل کتابخانه های عمومی و آموزش و پرورش تهران

دیدار آموزش و پرورش

اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران و اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان، با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی و بهره‌مندی از امکانات و توانمندی‌های یکدیگر، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان و اداره کل کتابخانه های عمومی استان، با حضور محمد صیدلو، مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان های استان؛ علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ سیدمجتبی هاشمی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش؛ عباس معبودی، رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان های استان؛ داوود ایمانی کیا، رئیس اداره همکاری های اداره کل و دیگر کارشناسان در سالن جلسات کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

در ابتدای این نشست علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران به ارائه گزارشی از برگزاری دوره های متنوع فرهنگی و آموزشی با حضور دانش آموزان در کتابخانه ها پرداخت و گفت: مسئولان و کتابداران ما ارتباط بسیار خوبی با مدارس دارند و در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی، طرح ها و برنامه های متنوعی همچون نشست های کتابخوان مدرسه ای، جمع خوانی و معرفی کتاب به همت کتابداران در بسیاری از مدارس برگزار می شود. کتابداران با هماهنگی مدیران مدارس در زنگ انشا و یا در مراسم صبحگاهی در مدارس حاضر می شوند و به معرفی کتاب می پردازند و یا مسابقات کتابخوانی را برای دانش آموزان برگزار می کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران تصریح کرد: بازدید دانش آموزان به صورت گروهی از کتابخانه ها یکی دیگر از اقداماتی است که به صورت مناسبتی انجام می شود. در این برنامه دانش آموزان ضمن بازدید از بخش های مختلف کتابخانه و آشنایی با خدمات ارائه شده در کتابخانه، در برنامه های فرهنگی بخش کودک همچون قصه گویی، دوره های آموزشی اریگامی و ... شرکت می کنند.

وی افزود: کتابخانه ها در این چند سال با برگزاری نشست های متنوع نقد و بررسی کتاب، رونمایی و ... تبدیل به پایگاه فرهنگی شده اند که از تازه ترین رویدادها در این زمینه از برگزاری جلسات نمایشنامه خوانی باید یاد کرد. کلاس های مختلف سعدی خوانی، حافظ خوانی و مثنوی خوانی در کتابخانه های ما برگزار می شود؛ همچنین بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی در این مراکز جدی تر گرفته شده و مجموعه ای از کارگاه های آموزشی در این ارتباط تعریف شده و با استقبال خوبی از سوی کودکان و نوجوانان همراه بوده است. تا چندی پیش ماموریت اصلی کتابخانه های ما صرفاً ارائه خدمات فنی و امانت کتاب بود، ولی در حال حاضر کتابدارهای ما علاوه بر امانت کتاب، برنامه های مختلف فرهنگی نیز اجرا می کنند. در همین ارتباط طرحی با عنوان «یاوران کتاب» در یکی از شهرستان ها برگزار می شود که طی آن دانش آموزان کتاب ها را از کتابدار دریافت می کنند و علاوه بر اینکه خود آن ها را مطالعه می کنند، به طور امانت در اختیار دیگر دانش آموزان مدرسه نیز قرار می دهند. امید است با اجرای این تفاهم بتوانیم هر چه بیشتر به سمت ترویج کتابخوانی در میان دانش آموزان گام برداریم.

محمد صیدلو، مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان های تهران در آیین امضای این تفاهم نامه گفت: مهم ترین رکن توسعه در جامعه توجه به مولفه های فرهنگی است و مجموعه دستگاه هایی اجرایی فرهنگی هدف و ماموریت مشترکی دارند.

وی تصریح کرد: بدون تردید راه کسب دانایی، توسعه فرهنگ مطالعه در جامعه است و پویایی آموزش و پرورش به عنوان متولی نظام تعلیم و تربیت نسل آینده جامعه، ترویج فرهنگ مطالعه و فراهم کردن ارتباط بیشتر دانش آموزان با کتاب است و این امر با حضور دانش آموزان در کتابخانه به راحتی میسر خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان های تهران همچنین گفت: برای اینکه بتوانیم جامعه ای موفق و کارآمد داشته باشیم، مجموعه های فرهنگی باید در راستای اهداف مشترک فرهنگی هم افزایی داشته باشند و در ماموریت های محموله مکمل یکدیگر شوند. امیدوارم با انعقاد این تفاهم نامه گام های مهمی در راستای ترویج کتابخوانی برداریم.

صیدلو با تاکید بر اینکه ماموریت اصلی آموزش و پرورش توسعه دانایی محوری است، خاطرنشان کرد: قطعا آموزش و پرورش با تمرکز بیشتر بر این مهم، به هدف و غایت نظام تعلیم و تربیت نزدیک تر خواهد شد. مسلما هر چه دانش آموزان را بیشتر به سمت کتابخانه ها و کتابخوانی سوق دهیم، سریع تر به این هدف نزدیک خواهیم شد.
 

گفتنی است، ارتقای سرانه مطالعه در سه سطح دانش آموزان، فرهنگیان و اولیا؛ عضویت نیم بهای پرسنل و خانواده فرهنگیان در کتابخانه های عمومی، همکاری های مشترک علمی، فرهنگی، آموزشی در زمینه اجرای مشترک برنامه های فرهنگی از قبیل برپایی نمایشگاه کتاب، عکس و نشست های کتاب خوان و برگزاری مسابقات فرهنگی و کتابخوانی از جمله محورهای همکاری این تفاهم نامه است که به مدت دو سال به امضا رسید.

در ادامه این آیین محمد صیدلو، مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان های استان از بخش های مختلف کتابخانه مرکزی پارک شهر بازدید کرد و از نزدیک در جریان فعالیت های صورت گرفته قرار گرفت.

گفتنی است، در پایان این نشست مقرر شد برنامه ریزی لازم جهت برگزاری نشست مدیران آموزش و پرورش شهرستان های استان در هفته کتاب به میزبانی کتابخانه مرکزی پارک شهر انجام شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 4 =