چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴

با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان؛

دوره آموزشی آشنایی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی برگزار شد

نسخ

دوره آموزشی آشنایی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان در این استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، دوره آموزشی آشنایی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی با حضور رضا محمود پور، کارشناس نسخ خطی و چاپ سنگی و سربی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ حسین شاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان؛ معصومه صدیقی فر، رئیس امور کتابخانه‌های عمومی استان سمنان؛ محمد مرادی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سمنان؛ زهرا شیرخانیان، کارشناس منابع اداره کتابخانه‌های عمومی استان سمنان؛ حسن میرزایی، کارشناس امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان شاهرود و جمعی از کتابداران استان سمنان برگزار شد.


حسین شاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان در این دوره آموزشی با اشاره به اهمیت نسخ خطی، بیان کرد: این آثار از مواریث علمی و فرهنگی این سرزمین محسوب می‌شوند که باید با دقت و تلاش بیشتری حفظ و نگهداری شوند. نسخ خطی ایرانی نشان‌دهنده فرهنگ اصیل ایرانی است. نسخه‌های خطی، گنجینه پایان‌ناپذیری از آگاهی‌هایی است که ما برای شناخت تاریخ و فرهنگ خود بدان‌ها نیاز جدی داریم.


در ادامه رضا محمود پور، کارشناس نسخ خطی و چاپ سنگی و سربی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به این مطلب که استان سمنان دارای تاریخ و فرهنگی غنی است، گفت: استان سمنان دارای مفاخر بزرگی مانند بایزید بسطامی و منوچهری دامغانی بوده است. این استان دارای نسخ خطی و چاپ سنگی فراوانی است.


محمود پور نسخه‌های خطی را سرمایه و پشتوانه فرهنگی هر ملتی دانست و افزود: این گنجینه‌ها نمایانگر تاریخ عالم و ارزش‌های هنری در قرون مختلف است.


کارشناس نسخ خطی و چاپ سنگی و سربی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بابیان اینکه مطالعه نسخه‌های خطی زمینه کار فراوانی را برای محققان، استادان و دانشجویان فراهم می‌کند، عنوان کرد: این نسخه‌ها سرمایه‌های ملی‌اند و همه افراد باید حق استفاده از آن‌ها را داشته باشند. وجود نسخه‌های خطی ارزشمند پشتوانه قوی علمی گذشته را نشان می‌دهد و شناخت آن‌ها پلی برای ارتباط نسل فعلی با گذشته است.


گفتنی است، در این کارگاه شیوه‌های نسخه‌شناسی آموزش داده شد و روش‌های شناخت کتاب خطی، چاپ سنگی و چاپ سربی و تشابهات و تمایزات آن‌ها تشریح شد. همچنین مطالبی در زمینه حفاظت و نگهداری، آسیب‌شناسی، اهدا و وقف نسخ خطی بیان شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 6 =