دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس:

خدمات کتابخانه ای برای اقشار خاص گسترش می یابد

روز نابینایان در شیراز

ویژه برنامه گرامیداشت روز عصای سفید با تقدیر از کتابداران و گویندگان افتخاری بخش نابینایان کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، به مناسبت روز جهانی نابینایان، ویژه برنامه گرامیداشت روز عصای سفید با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، گویندگان افتخاری استودیو بخش نابیایان و اعضای روشندل کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی شیراز برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در این دیدار ضمن تبریک روز جهانی عصای سفید به روشندلان، گفت: بخش ویژه نابینایان کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی به محفلی گرم برای روشندلان کتابدوست تبدیل شده است.

منوچهری با اشاره به اینکه بیش از پانصد عضو روشندل در استان از خدمات این کتابخانه استفاده می کنند، از تهیه کتاب های مورد نیاز نابینایان خبر داد و گفت: ۹۱۸ عنوان کتاب بریل و بالغ بر دوازده هزار نسخه کتاب صوتی در این بخش موجود است. همچنین نشست های فرهنگی و خدمات زیرساختی از جمله مناسب سازی معابر و کلاس های آموزش برای اعضا انجام می شود.

وی با تصریح اینکه خدمات رسانی به اقشار خاص از جمله وظایف کتابخانه های عمومی است، خاطرنشان کرد: کتابخانه های عمومی فارس از دوسال پیش، علاوه بر حوزه نابینایان، برای دیگر گروه ها همچون ناشنوایان و نوسوادان نیز برنامه ریزی کرده اند؛ هدف ما گسترش خدمات کتابخانه عمومی برای اقشار خاص است.

روشندلان شیرازی از خاطرات کتابخوانی خود گفتند

ویژه برنامه گرامیداشت روز عصای سفید با شعرخوانی روشندلان و برگزاری  نشست تخصصی کتاب خوان ویژه نابینایان دنبال شد.

علیرضا شهریاری، نوجوان روشندل عضو کتابخانه کتاب «چهل روز عاشقانه» را معرفی کرد و درباره آن گفت: این کتاب به قلم محمدرضا سنگری و با موضوع اربعین حسینی نوشته شده است. «چهل روز عاشقانه» در چهل فصل تنظیم شده و عاشقانه‌های واقعه کربلا و پس از آن را روایت می کند.

زهرا صادقی تبار دیگر کتابخوان این برنامه کتاب «مامان و معنای زندگی» اثر اروین د.یالوم را معرفی کرد. به گفته این روشندل کتابدوست، «مامان و معنی زندگی» شش داستان روان درمانی را با هدف تربیتی برای مخاطب بازگو می کند؛ برخی از این داستان ها بر اساس تجربیات شخصی نویسنده است.

در ادامه امیر فرهادی پور کتاب «لمس بام دنیا» اثر اریک واینمایر و داستان اولین کوهنورد نابینا و حمیدرضا رضایی کتاب «ابن سینا نابغه ای از شرق» اثر جرج کوچ، را به معرفی کردند.

گفتنی است، در پایان مراسم از خدمات مرجان خجسته فر، مسئول بخش نابینایان کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی؛ امید فلاحتی، کتابدار این بخش؛ آنیتا روان بخش، پریچهر نصیری، فرشته همایونی و ویدا فرزانه گویندگان افتخاری و همکار در این بخش و  اعضای فعال نابینا قدردانی شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 15 =