دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱

به ریاست معاون استاندار؛

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی فارس برگزار شد

جلسهانجمن کتابخانه های عمومی استان فارس

سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس، به ریاست سید احمد احمدی زاده، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس؛ کیوان نیازی، مدیرکل امور اجتماعی استانداری فارس، روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ علی عسکر نجفی، مدیرکل آموزش و پرورش استان؛ علی خرمی، رئیس شورای اسلامی استان فارس؛ مهدی امید بخش، معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس؛ امیرحسین جمشیدی، مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس، اعضای حقیقی انجمن و نمایندگان دیگر دستگاه ها برگزار شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس در این دیدار ضمن قدردانی از فعالیت مجموعه کتابخانه های عمومی، گفت: تلاش های کتابخانه های عمومی در حوزه ترویجی و زیرساختی به ویژه در زمینه جذب خیرین، تکمیل پروژه های کتابخانه ای، ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه و برنامه ریزی و اجرای های فعالیت های گوناگون فرهنگی و ترویجی ستودنی است که نمونه آن افتتاح همزمان چهار کتابخانه در هفته دولت در لارستان بود.

احمد احمدی زاده با تصریح اینکه شیراز سومین حرم و پایتخت ادبی و فرهنگی ایران است، گفت: با توجه به اهمیت شهر شیراز و سابقه تاریخی و فرهنگی و ظرفیت های این شهر، یکی از مواردی که به آن توجه نشده،  بحث کتابخانه ها است. این در حالی است که توجه به زیرساخت های کتابخانه ای می تواند به کاهش آسیب های اجتماعی کمک کند.

وی با اشاره به اینکه پرونده زمین کتابخانه مرکزی شیراز هنوز به نتیجه نرسیده است، از دفتر فنی استانداری خواست که هرچه سریع تر تکلیف زمین بلوار نیایش برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز، در کمیسیون ماده پنج مشخص شود.

احمدی زاده همچنین با بیان اینکه ۲۲ شهر استان فارس فاقد کتابخانه هستند، گفت: در برخی از این شهرها اقداماتی انجام شده است که باید پیگیری شود؛ استانداری نیز با فرمانداران شهرستان هایی که دارای شهرهای فاقد کتابخانه هستند، مکاتبه خواهد کرد تا ظرفیت سنجی انجام شود. در این راستا باید از ظرفیت خیرین نیز استفاده کرد.

معاون استاندار فارس اظهار داشت: برای تسریع در روند ساخت کتابخانه شهر صدرا با شرکت عمران صدرا مکاتبه می کنیم. در شهرهای خان زنیان، داریون و مادر سلیمان نیز ساختمان های مجتمع فرهنگی اداره کل ارشاد می تواند در اختیار کتابخانه قرار گیرد که رایزنی های لازم در این خصوص با اداره کل ارشاد انجام خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس نیز در این نشست به مصوبات جلسه پیشین اشاره کرد و با تصریح اینکه بررسی همزمان دو زمین در بلوار نیایش و میدان فهمیده برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز از مصوبات دومین جلسه انجمن و دستور استاندار فارس بود، گفت: پیگیری های لازم در این خصوص انجام شده است. زمین بلوار نیایش در حال حاضر در انتظار تشکیل کمیسیون ماده پنج استان است؛ اما علی رغم پیگیری های انجام شده برای زمین میدان شهید فهمیده، شهرداری شیراز همکاری لازم را نداشته است.

روح الله منوچهری از آغاز مقدمات بازسازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب شیراز نیز خبر داد و گفت: پیرو مصوبه جلسه پیشین انجمن، مقدمات بازسازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب انجام شده است؛ این کتابخانه اکنون به ساختمان شورای اسلامی شهر شیراز منتقل و اسناد مناقصه آن آماده شده است. همچنین ستاد بازآفرینی شهری نیز برای پرداخت یک سوم هزینه بازسازی این کتابخانه اعلام آمادگی کرده است.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای توسعه کتابخانه های عمومی استان، گفت: فارس، بیشترین تعداد کتابخانه عمومی نهادی را دارد و در عین حال بیشترین تعداد شهر فاقد کتابخانه نیز متعلق به این استان است. برای حل این مشکل با خیرین، استانداری، آموزش و پرورش، دانشکده علوم پزشکی، راه و شهرسازی و دیگر دستگاه ها مکاتبه شده و خوشبختانه در برخی از این شهرها پروژه هایی آغاز شده است.

به گفته وی بحث ساخت کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه، موضوع مهمی است که باید فرمانداران در جلسات انجمن شهرستان ها در این خصوص برنامه ریزی کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 4 =