دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵

با هدف افزایش دانش تخصصی و حرفه‌ای کتابداران خراسان شمالی؛

کارگاه آموزشی «آشنایی مقدماتی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی» برگزار شد

کارگاه نسخ خطی

کارگاه آموزشی آشنایی مقدماتی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی ویژه کتابداران کتابخانه های عمومی استان خراسان شمالی به همت اداره کل کتابخانه های عمومی در بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، کارگاه آموزشی آشنایی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی با حضور رضا محمود پور، کارشناس نسخ خطی و چاپ سنگی و سربی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و علی محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، ویژه رؤسای شهرستان ها، کارشناسان ستادی، مسئولان کتابخانه‌ها و کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان در  سالن آمفی تئاتر کتابخانه عمومی علامه دهخدا بجنورد برگزار شد.

رضا محمودپور، کارشناس نسخ خطی کشور، مسئول بخش نسخ خطی و اسناد کتابخانه مرکزی ارومیه و مدرس این کارگاه گفت: خراسان شمالی باب الرضا(ع) و ملقب به گنجینه فرهنگ ها است، این استان که از دیرباز با پذیرش زائران حضرت امام رضا(ع) به درستی باب‌الرضا نام گرفته و افتخار میزبانی دلدادگان آن حضرت را دارد، در کنار این سرمایه گران‌سنگ، با فرهنگ و هنر خود همواره بلند آوازه است.

محمد پور بیان کرد: فرهنگ بکر این خطه در کنار تنوع زبانی و قومی مردم، رنگین‌کمانی از فرهنگ و زیبایی در آسمان ایران عزیز پدیدار ساخته است که این خود باعث خلق آثار نفیس و ارزشمندی در دل این گنجینه است.

وی افزود: کتب خطی ارزش های تاریخی، علمی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دینی بسیاری دارند. تحقیق، بررسی و تصحیح این آثار باعث استفاده بیشتر از علوم و تجربیات گذشته خواهد شد. اسناد، نسخه های خطی و نفایس چاپی، گنجینه هایی ارزشمند و بیانگر هویت و اقتدار ملی هستند. این آثار بهترین و ارزنده ترین نماینده میراث باستانی و تمدن قومی و نیز بارزترین نشانه تفکر مردم هر مملکت و دیار محسوب می شوند. نخستین گام برای شناخت و شناساندن یک ملت متمدن، دستیابی به آثار فرهنگی آن است.

کارشناس نسخ خطی کشور تصریح کرد: در ایران بعد از اسلام شاهد چهار دوره تاریخی طلایی و اوج شکوفایی فرهنگ و هنر شامل دوره سلجوقیان، ایلخانیان، تیموریان و صفویان هستیم. در ابتدا دو قوم مهاجم مغول و تیمور که به قتل و غارت و تخریب، کتاب و کتابخانه سوزی پرداختند و بعدها می بینیم که این دو قوم مغلوب فرهنگ ایرانی- اسلامی شده و بعدها نوادگان آن ها فرهنگ و هنر پرور شدند و بهترین آثار معماری، هنری، فرهنگی و نسخ خطی را در این دوره ها شاهد هستیم.

گفتنی است، در این دوره آموزشی یک روزه کتابداران با شیوه های حفظ و نگهداری، آسیب ها، تجهیزات نگهداری، راه های شناخت و اشتراکات کتب خطی با کتب چاپ سنگی و کتب چاپ سنگی با چاپ سربی و ویژگی های هر یک آشنا شدند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 1 =