یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲

با هدف انعقاد تفاهم نامه و انجام فعالیت‌های مشترک در زمینه توسعه کتابخوانی انجام شد؛

دیدار مدیر کل کتابخانه‌های عمومی گیلان با مسئولان استانی و مروجان کتابخوانی

دیدار مدیر کل کتابخانه‌های عمومی گیلان با مسئولین استانی و مروجین کتابخوانی

پریسا کرمی در دیدارهای جداگانه ای به منظور انعقاد تفاهم نامه و انجام فعالیت های مشترک با مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان، نماینده حقوقی بنیاد علمی و آموزشی قلمچی در گیلان و مدیر عامل انجمن معلولان بینایی استان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان هفته گذشته و در دیدارهای جداگانه ای که به منظور پیگیری اجرای تفاهم نامه های ملی، شناسایی ظرفیت های مشترک همکاری میان دستگاه ها و موسسات مختلف و اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و آموزشی انجام شد با محمد اکبرزاده، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان؛ سرهنگ مجید رسول زاده، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان؛ عطاالله غبرایی، نماینده حقوقی موسسه علمی و آموزشی قلمچی در استان گیلان و احمد ممتازی مدیر عامل انجمن معلولان بینایی گیلان دیدار و گفتگو کرد.

دیدار با مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در دیدار با محمد اکبرزاده، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان که با همراهی و کارشناسان این اداره کل و در دفتر مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام شد، با اشاره به استقبال مردم استان از کتابخانه های عمومی و شرکت در فعالیت های فرهنگی مختلف این مراکز فرهنگی، ایجاد کتابخانه های عمومی و توسعه برخی از این مراکز بالاخص در مناطق روستایی را از اهداف اداره کل کتابخانه های عمومی استان برشمرد.

پریسا کرمی همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را از پیشگامان عرصه سازندگی در کشور دانست و با بیان اینکه همکاری های دوجانبه نهاد کتابخانه های عمومی و سازمان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور می تواند در رفع نیازهای مطالعاتی استان موثر باشد، آمادگی نهاد را برای انعقاد تفاهم نامه همکاری های مشترک با دستگاه ها و نهادهای مختلف به منظور گسترس فرهنگ مطالعه یادآور شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان نیز در این دیدار ضمن اعلام آمادگی جهت هرگونه همکاری مشترک با مجموعه نهاد کتابخانه های عمومی کشور، فعالیت در حوزه کتاب و کتابخوانی را ارزشمند توصیف کرد.

محمد اکبرزاده همچنین با بیان اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امروز در بازسازی مناطق آسیب دیده از بلایای طبیعی فعالیت های گسترده ای دارد، گفت: اختصاص زمین مناسب و احداث کتابخانه های عمومی نیز می تواند به عنوان پیوست فرهنگی بازسازی از جمله اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در اقصی نقاط کشور باشد.

وی همچنین دعوت از خیرین کتابخانه ساز و معرفی خیرین برتر و تجلیل از آنان را در پیشبرد اهداف فرهنگی مجموعه کتابخانه های عمومی که همان توسعه زیرساخت های فرهنگی در استان است موثر دانست.

شناسایی زمینه های مشترک همکاری با فرماندهی انتظامی استان گیلان

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان همچنین با سرهنگ مجید رسول زاده، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان دیدار کرد.

در این دیدار که به منظور هماهنگی و بررسی انعقاد تفاهم نامه همکاری و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ سرهنگ مجید رسول زاده، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان؛ زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی و مسئولان و کارشناسان دو مجموعه صورت گرفت، در خصوص زمینه های مشترک همکاری های فرهنگی و اجتماعی و ایجاد کتابخانه عمومی مشارکتی بحث و تبادل نظر شد.

پریسا کرمی در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های مجموعه کتابخانه های عمومی استان در حوزه ارتقای سواد اجتماعی و برگزاری کارگاه های مختلف آموزشی در این حوزه، گفت: یکی از مهم ترین رسالت های کتابخانه های عمومی ارتقای آگاهی های مخاطبان و عموم مردم نسبت به مسائل اجتماعی است و در این حوزه از ظرفیت دستگاه ها و نهادهای تاثیرگذار استفاده می کند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه جلب اعتماد عمومی نسبت به کتابخانه های عمومی از اهداف دیگر این مجموعه است، گفت: همه فعالیت های فرهنگی اعم از برگزاری نشست های مختلف کتابخوانی، کارگاه های آموزشی، پاتوق های ادبی و نشست های متعدد فرهنگی در کتابخانه های عمومی به صورت رایگان و برای اقشار مختلف مردم برگزار می شود.

کرمی همچنین به وجود ۹۹ باب کتابخانه عمومی و مشارکتی در استان گیلان اشاره کرد و گفت: امروز در همه کتابخانه های عمومی استان گیلان بخش مستقل کودک برای انجام فعالیت های ویژه راه اندازی شده و از این فرصت برای ارتقای مهارت های اجتماعی کودکان استفاده می شود.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان نیز در این دیدار با قدردانی از تلاش های مجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان در پرداختن به فعالیت های مختلف اجتماعی و فرهنگی در کنار رسالت آگاهی بخشی و رفع نیازهای اطلاعاتی مراجعان، یکی از مهم ترین نیازهای امروز جامعه را افزایش آگاهی های عمومی در زمینه زندگی شهری و تاب آوری اجتماعی عنوان کرد.

سرهنگ مجید رسول زاده با بیان اینکه نزاع های خیابانی، درگیری های لفظی و عدم رعایت حقوق شهروندی و ابتلا به مصرف مواد مخدر در جوانان بیشترین درصد رسیدگی را در مراجع انتظامی را به خود اختصاص می دهد، گفت: مراکز مشاوره پلیس به صورت شبانه روزی در این حوزه تلاش می کنند و در راستای افزایش آگاهی های اجتماعی فعالیت می کنند.

معاون فرماندهی انتظامی استان همچنین به وجود ظرفیت های فراوان مجموعه کتابخانه های عمومی برای آگاهی بخشی به عموم مردم اشاره کرد و انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک در این حوزه را بسیار مهم و اثربخش دانست. وی همچنین از آمادگی فرماندهی انتظامی استان برای ایجاد کتابخانه عمومی مشارکتی در یکی از مراکز مستعد خود خبر داد.

زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان نیز در این نشست به اقدامات متنوع کتابخانه های عمومی نظیر برگزاری نشست های مختلف کتابخوانی، محافل ادبی، پاتوق های ادبی بانوان، کارگاه های آموزشی سواد رسانه، مالی و اجتماعی و نیز ایجاد کتابخانه های عمومی سیار در بندر انزلی و رشت اشاره کرد و گفت: این اقدامات در راستای تبدیل کتابخانه های عمومی به مراکز فرهنگی و ایجاد فرهنگسراهایی در دل شهرهای و روستاها به انجام می رسد.

از دیدار با نماینده موسسه علمی و آموزشی قلمچی تا بازدید از پروژه کتابخانه مرکزی رشت

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همچنین به منظور پیگیری اجرای تفاهم نامه ملی با موسسه علمی و آموزشی قلمچی و گسترش همکاری ها، با نماینده حقوقی این موسسه در رشت دیدار کرد.

در این دیدار که عطاالله غبرایی، نماینده حقوقی موسسه علمی و آموزشی قلمچی در استان گیلان؛ زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان و مسئولان و کارشناسان دو مجموعه حضور داشتند، در خصوص تعامل دو مجموعه، مشارکت موسسه قلم چی در تکمیل، احداث و تجهیز کتابخانه های عمومی، برگزاری برنامه های مشترک فرهنگی، تامین منابع کمک آموزشی برای کتابخانه های عمومی با استفاده از تخفیف های مناسب و بهره مندی اعضای کتابخانه ها از دوره های مختلف موسسه قلمچی با شرایط ویژه بحث و تبادل نظر شد.

گفتنی است، پس از این دیدار عطاءالله غبرایی، نماینده بنیاد علمی و آموزشی قلمچی با همراهی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان از پروژه کتابخانه مرکزی شهر رشت بازدید کرد.

تلاش برای رفع مشکلات و افزایش ارائه خدمات به افراد دارای آسیب بینایی گیلان

پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با حضور در انجمن معلولان بینایی گیلان، با احمد ممتازی، مدیر عامل انجمن معلولین بینایی گیلان دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه ها؛ مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت؛ زهرا خسروی، مسئول کتابخانه عمومی گویا و بریل خاتم الانبیاء(ص) رشت؛ عابد رمضانی پور، رئیس اداره مشارکت ها و همکاری های اداره کل کتابخانه ها و مسئولان و کارشناسان دو مجموعه نیز حضور داشتند.

کرمی در این نشست اظهار داشت: یکی از رسالت های نهاد کتابخانه های عمومی فراهم کردن زمینه مطالعه برای آحاد مختلف جامعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش معلومات عمومی به ویژه در افراد دارای آسیب بینایی است.

پریسا کرمی، بهینه‌سازی و نوسازی فضاها و امکانات کتابخانه ها را از جمله سیاست‌های مهم اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان دانست و گفت: تفاهم نامه ای بین نهاد کتابخانه های عمومی کشور و انجمن نابینایان ایران منقعد شده است که بر طبق این تفاهم نامه اهداف متعددی از جمله تدوین برنامه های مختلف برای ارائه خدمات مناسب به افراد دارای آسیب بینایی در نظر گرفته شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با بیان اینکه نابینایان در هر جامعه‌ای دارای حقوق برابر با دیگر افراد هستند و دولت‌ها موظف هستند خدمات مناسبی را به آن‌ها ارائه دهند، افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یکی از متولیان اصلی ارائه خدمات به نابینایان است و در همین راستا با وجود تفاهم‌نامه ای که در روزهای اخیر بین انجمن نابینایان و نهاد کتابخانه ها منقعد شده، همه تلاش ما، رفع مشکلات و چالش های موجود و افزایش خدمات به افراد دارای آسیب بینایی گیلان در زمینه ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.

مدیر عامل انجمن معلولان بینایی گیلان نیز در این نشست دسترسی به اطلاعات را یکی از اصلی‌ترین نیازهای افراد دارای آسیب بینایی دانست و گفت: مشکلاتی نظیر نبود کتابخانه‌های مناسب، نبود منابع و کتاب‌های بریل و صوتی، کمبود کتابدار متخصص و….باعث شده تا این افراد نسبت به دیگران با چالش های مختلفی در زمینه کتابخوانی مواجه شوند.

احمد ممتازی، در ادامه با بیان اینکه انتظار ما این‌ است که خدمات مطلوبی در زمینه کتابخوانی به نابینایان ارائه شود، افزود: امید است بتوانیم با همکاری یکدیگر دسترسی نابینایان را به کتابخانه ها و منابع آن بیش از پیش تسهیل کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 7 =